Když zakládal na koleji sociální síť na téma hodnocení spolužáků, ani ve snu ho nenapadlo, že mu dnes půjdou po krku nejmocnější cenzoři světa. Marc Zuckerberg a jeho Facebook se zřejmě bude muset vrátit ke svému původnímu zaměření.
Politici mu dali opakovaně najevo, že přece není možné, aby byla demokracie postavena na nějakých názorech. V tomto ohledu byl Milouš Jakeš vlastně vizionář.
Zuckerberg se vrátil od opékání u francouzského prezidenta Macrona ještě osmahlejší než dřív. Jako by nestačilo, že posledních několik měsíců v centrtálách Facebooku v Barceloně, Dublinu a Paříži řádí tlupy cenzorů, kteří mažou a vyhrožují pokutami.
Aktivita cenzorů z Evropské unie zesiluje až do hysterie především s blížícími se volbami do Evropského parlamentu (24. 5.). Je tedy záhodno, aby se na Facebooku neobjevovaly “nenávistné” příspěvky jako jsou třeba dokumentární záběry z drsných zásahů francouzské policie proto protestům Žlutých vest.
Zuckerberg se v podstatě dozvěděl, že by byli všichni mnohem šťastnější, kdyby ve formě Facebook fungoval spíše už jen něco jako správce sítě. O to ostatní – tedy především o obsah – se postarají cenzoři. Jen tak se může stát facebook svobodným médiem, jako je třeba americká CNN, nebo Washington Post.
Kluk z Bílých plání (White Planes, kde se Zuckerberg narodil) je největším mediálním magnátem světa. Jeho aplikace Facebook, Instagram, WhatsApp nebo Messenger užívá denně asi dvě miliardy uživatelů. Jeho původním dávným záměrem bylo nechat uživatela, ať si na Facebook píší, co chtějí.
Dnes už ví, jak naivní byl.