„Jste vrah, protože jezdíte do práce tramvají číslo 22. Vyčuchal to pes.“ Ne to, není vtip. Američan, žijící v Praze, skutečně dostal 16 let za vraždu.
Mráz běhá po zádech, když si procházíme případy, při kterých sehrála roli klíčového důkazu tzv. “pachová stopa”. Kauzy mají společné nejen absenci jakýchkoli důkazů, ale také to, že byly ostře sledovány médii.
————
Jen za posledních několik let v nejméně čtyřech mediálně sledovaných případech (například kauze Nečesaný, Eliáš, Šnajdr…) vyšlo najevo, že odsouzený je nevinný. Ve všech sehrála roli hlavního důkazu pachová stopa.
Vy nejste vrah? Tak to pardón!
Údajní pachatelé si odseděli i několik let, pak je pustili, jako by se nechumelilo. A stát bude platit odškodné. Jde o částky v řádech desítek milionů.
“Podle našich odhadů sedí ve vězení stovky až tisíce odsouzených na základě důkazu pachovou stopou,” říká Václav Peričevič, místopředseda spolku Šalamoun.
Velice silně to zavání možností, že když se policie pod tlakem médií ocitne v úzkých, vyrobí si pachatele z kohokoli. Třeba z někoho, s kým má nevyřízené účty. Nebo zkrátka jen proto, aby měl vyšetřovatel vyplněnou kolonku vyřešeno.
Česká republika je jedinou zemí na světě, kde lze jen na základě pachových stop odsoudit podezřelého. Podle ústavních posudků je přitom pravděpodobnost, že se pes zmýlí, přibližně jedna ku jedné.
——–
Poslední šancí pro stovky odsouzených je zákaz používání pachových stop jako stěžejního důkazu. Šance tu je.
Dne 14. listopadu (tento čtvrtek) proběhne v Parlamentu ČR (Sněmovní 4) odborná konference “Problematika pachových stop”. Je od 10 hodin v zasedací místnosti Josefa Hyrše. Účastní se jí odborníci z celého světa. Veřejnost vítána – a nejen proto, že se tu děje křivda.
————
Případy pachových stop, kdy byl odsouzený dodatečně prohlášen za nevinného:
Lukáš Nečesaný: Odsouzen na 13 let za pokus o vraždu kadeřnice. Stěžejním důkazem byla pachová stopa a velmi podezřelá rekognice (napadená ho nepoznala, pak poznala). Odseděl si skoro 3 roky. Po zásahu Nejvyššího soudu zproštěn v plném rozsahu. Stát bude muset vyplatit odškodné.
Michal Šnajdr: Odsouzen na 10 let za únos. Stěžejním důkazem byla pachová stopa ve vozidle. V obnoveném řízení vyšlo najevo, že poškozená ve vozidle, kde byla nalezena pachová stopa vůbec nejela. Odseděl si 14 měsíců. Stát bude muset vyplatit odškodné.
Jaroslav Schindler: Odsouzen za přepadení pošťaček, stěžejním důkazem byla pachová stopa na jejich brašnách. Odseděl si půl roku. Po 5 letech nalezen skutečný pachatel. Stát bude muset vyplatit odškodné.
Jan Eliáš: Byl odsouzen na 13 let za vraždu postarší prostitutky (†65), kterou údajně uškrtil punčochou. Odseděl si čtyři roky, pak ho pustili na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu.
Případy pachových stop, kdy odsouzený ještě nebyl prohlášen za nevinného:
Radim Žondra: Údajné přepadení tenistky Petry Kvitové. Jediný důkaz pachová stopa na místě činu a podivná rekognice, kdy se tenistka zázračně rozvzpomněla až po několika letech. Podle svědků byl jinde, žádná kamera v okolím domu ho nezaznamenala. Odsouzen na 8 let.
Martin Balhar: Údajná vražda pošťačky. Jediný důkaz pachová stopa. Žádný svědek. Naopak má svědky, že byl doma. K činu se údajně přiznal někdo jiný. Odsouzen na 21 let
Roman Ševčík: Údajná vražda dvou příbuzných. Jediný důkaz že byl na místě činu pachová stopa. Podle svědků byl jinde. Naopak svědci, kteří čin přežili, popsali pachatele jinak. Odseděl si 30 let. Je na svobodě, stát by mu měl zaplatit odškodné v řádech desítek milionů.
Gilbert Mc Crae: Údajná vražda feťáka v tramvaji. Stěžejní důkaz pachová stopa v tramvaji 22. Jediný svědek, který údajného pachatele viděl s obětí v baru, byl bulharský recidivista. Američan byl dsouzen na 16 let.
Miloš Zezula a Martin Skalický: Údajné přepadení klenotnictví, při kterém byli postřeleni dva lidé. Svědci je nepoznali. Jediný důkaz o jejich přítomnosti na místě činu je pachová stopa. Zezlula dostal osm let, Skalický pět.