Polská vláda chystá k projednání v parlamentu dokument, na jehož základě chce v nejbližší době po Německu požadovat vyplacení válečných reparací za škody způsobené ve II. sv. válce. Polsko se tak definitivně stává se hlavním agentem USA uvnitř Evropské unie.
Za nárokem polské vlády stojí poradce prezidenta USA Donalda Trumpa pan John Boton. Ten navštívil Polsko letos v srpnu v rámci jednání o rozmístění amerických základen a raket středního doletu namířených proti Rusku. Součástí tohoto plánu je udržet od sebe Rusko a Německo co nejdál.
Polsko přináší švestičky z vlastní zahrádky ZDE
Mrtvý muž vrací úder
John Bolton doporučil Polsku, aby otevřelo otázku válečných reparací od Německa. Z těchto peněz by pak Polsko mohlo platit přítomnost amerických vojsk v Polsku. Boltona sice krátce NATO prezident Trump odvolal, ale nápad na polské reparace Německu ho přežil.
Američané přesunují do Polska armádu právě z Německa, které již nepovažují za stabilního spojence. V Německu je nyní 40 tisíc amerických vojáků a německá levice brblá, že už by je Německo nemělo platit.
Polsko se tímto nárokem de facto ocitlo v pozici hlavního amerického agenta uvnitř Evropské unie.
V té po volbách do Evropského parlamentu posílily vlastecké strany a na druhé straně také levicové liberální strany typu Zelení nebo Piráti. USA svými hrátkami s Polskem jasně ukazují, že mají nějakou Evropskou unii “na háku”.
Německo dluží Polsku více než 850 miliard dolarů (19,6 bilionů korun) na odškodnění za ztráty, které Poláci utrpěli německou vinou během druhé světové války a brutální nacistické okupace. Za války zemřelo 5,6 milionu Poláků, z toho polovina židovského původu.
Německo, které je jedním z největších obchodních partnerů Polska, tvrdí, že všechny finanční nároky spjaté s druhou světovou válkou byly vyřešeny a odkazuje na půjčky (dotace), které mu poskytuje v rámci Evropské unie. Polsko je opačného názoru.
Řecko chce taky
Nárok na válečné reparace vzneslo již dříve Řecko. Řekové předali Němcům oficiální diplomatickou nótu, ve které si nárokují válečné reparace. Německo prý dluží Řecku za válečné škody 290 miliard eur (7,46 bilionu korun). Za II. světové války zahynulo během brutální německé okupace 600 tisíc Řeků.
„Řecko je de facto německou kolonií, nechceme skončit stejně,“ nechal se před časem slyšet polský ministr financí Waszczykowski. Řecko je podle něj zcela ukázkový příklad toho, proč by Polsko nemělo nikdy přijmout euro.
Česko v roli mrtvého brouka
Německo dluží České republice za válečné reparace zhruba 15 bilionů korun, což představuje přibližně 5 státních rozpočtů České republiky. Během války přišlo o život (umučeno, popraveno) 365 tisíc Čechoslováků.
Česká republika však nepožaduje válečných reparací za aktuální.Německo je pro český průmysl vývozním trhem číslo jedna a roste.
Pokud by ČR zahájila proces uplatňování reparací, Německo by mohlo přestalo od českých firem odebírat produkci ve stávajících objemech. Tuto ekonomickou válku by Česká republika nemohla vyhrát.
Výměnou za zapomenutí reparací je od německé vlády nevyřčený zavázek, že bude blokovat majetkové požadavky Sudetoněmeckého landsmančaftu.
Nepřehlédněte