K tvrdým střetům došlo dnes ráno na řecké hranici s Tureckem, poté, co se asi 500 migrantů pokusilo rozbít hraniční plot a vstoupit do Řecka. Řecká policie použila při obraně slzný plyn. Boje začaly ve 2 hodiny ráno a trvaly zhruba dvě hodiny.
Násilí na hranicích vypuklo jen několik hodin poté, co Erdogan uspořádal čtyřstrannou videokonferenci s vedoucími představiteli Francie, Německa a Británie, aby diskutoval o krizi migrantů.
Erdogan bojuje vlastní válku
Včerejší telekonference mezi tureckým prezidentem Erdoganem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a britským premiérem Borisem Johnsonem byla uspořádána poté, co všichni tři zrušili cestu do Istanbulu kvůli koronavirové krizi.
Erdogan zřejmě nebyl s výsledkem jednání spokojen (chce víc peněz), proto nařídil na útok migrantů hranici za podpory tureckých vojáků.
Odhaduje se, že na řecko-turecké hranici se stále nachází pět tisíc migrantů. Původně bylo na hranici asi 40 tisíc migrantů, z nichž většinu sem dovezla turecká vláda autobusy a taxíky, aby získala nástroj vydírání pro peníze z Evropské unie.
10 tisíc migrantů od začátku roku
Řecká hranice je současně hranicí Evropské unie. Řekové se postavili migrantům na odpor i když vedení Evropská unie působilo spíše dojmem že chce, aby byli migrantni vpuštěni.
Násilí na řecko-turecké hranici zvýšilo řecké obavy kvůli velkému počtu přistěhovalců z Turecka. V letošním roce jich proniklo do Řecka asi 100 denně. To zhoršilo už tak špatnou situaci v táborech na řeckých ostrovech.
Do Řecka se letos dostalo z Turecka asi 10 tisíc migrantů, většinou přes řecké ostrovy u tureckých hranic.
Koronavirus na řeckých ostrovech
Řecko ve středu kvůli pandemii koronaviru uvalilo na ostrovní tábory omezení pohybu po dobu jednoho měsíce.
Migranti na Lesbosu a na dalších čtyřech ostrovech budou moci chodit do měst pouze v malých skupinách a po omezenou dobu, Řecko urychluje plány na výstavbu vězeňských zařízení na ostrovech.
Výstavbě ubytovacích zařízení znamená, že Řecko rezignovalo na možnost posílat migranty do země původu a migranti budou dříve či později integrováni do Evropy.
V žádném z táborů zatím podle úřadů nebyla potvrzena infekce koronaviru, ale zřejmě jen proto, že jsou prováděny testy v mizivé míře. Podle některých odhadů mohou být nakaženy desítky, možná stovky migrantů.
Na ostrově Lesbos dostala koronavoris místní žena.
Požár v táboře Moria
V migrantském táboře Moria hořelo, požár má jednu oběť. Policie vyšetřuje, zda byl požád založen úmyslně. Žije zde 30 tisíc lidí, jde o největší migrantský tábor na světě.
Byl to už třetí požár za poslední rok. Obyvatelé Lesbosu zapálili již dvě nové ubytovny pro migranty.