Ve stínu koronaviru: Evropa zavřela hranice, ale do Itálie proudí migranti stejně jako loni. Nikdo jim nebrání, země je v karanténě. “Nejběžnějším onemocněním migrantů je tuberkulóza,” říká italský lékař


Ve stínu epidemie koronaviru – a zatímco byla pozornost Evropy upřena na turecko – řecké hranice, migranti vstupují do Evropy v klidu přes Itálii a Španělsko. Shodou okolností jde o dvě země, které udávají nejvyšší úmrtnost na epidemii.




Tři tisíce migrantů od začátku roku. To je stejně jako loni, kdy podle oficiálních statistik do Itálie přijelo 11,5 tisíc migrantů (tedy přibližně také tisíc měsíčně). Zatímco Itálie řeší koronavirus, jehož je evropským epicentrem, migranti připlouvají a mají to snažší než kdy jindy.


Roušku? Koronavirus je nemoc bílých

Moře v podstatě nikdo nehlídá, ani tu nejsou lodě neziskových organizací, které mají zákaz kvůli koronaviru (od 27. února). Pašeráci tak přivážejí migranty denně po desítkách, pak jim dají člun. Na břehu na migranty čekají lékaři v rouškách.




Migranti roušky nemají. U některých se rouška našla, prý od pašeráků. Migranti ale roušky odmítají nosit, protože považují koronavirus “za nemoc bílých”.


A teď pěkně změřit teplotu!

Zázrak vs. tuberkulóza

A vida – zázrak! Letos byl mezi nimi zaznamenán jediný případ koronaviru! Spravila to karanténa, migrant byl za chvíli jako rybička.

“Nejběžnějším onemocněním, s nimiž se u imigrantů setkávám, je tuberkulóza,” říká Dr. Sergio Pintaudi, bývalý vedoucí resuscitačního oddělení v nemocnici Garibaldi Centro v sicilském přístavním městě Catania.

Na tuberkulózu ročně umírá ročně 1,5 milionů lidí (rok 2018) což je 125 tisíc měsíčně. Na koronavirus zatím zemřelo 33 tisíc lidí. Proč takový nepoměr?


Žádné roušky. Mladým mužům chřipka nehrozí.

Mladí, zdraví muži

Stovky migrantů jsou z přístavů odváženi rovnou do vnitrozemí, aby neblokovali lůžka pro Italy. Navíc jde drtivou většinou o silné mladé muže, pro které znamená koronavirus jen zanedbatelné nebezpečí.

Nejvíce ohrožená skupina tímto zvláštním druhem chřipky je 65+, ale tu mezi migranty takřka nenajdeme.




Ekonomičtí migranti

Jako zemi původu nejčastěji uvádějí Lybii. V podstatě je to ale ale jedno, protože po stažení vojáků USA ze Sýrie už v nikde v oblasti žádné prudké boje neprobíhají. Jde tedy ryze o ekonomické migranty.


Migranti dovezou pašeráci skoro až ke břehu. Z Tunisu je to na Sicílie 150 km.

Až panika epidemie odezní, což se očekává se zlepšením počasí, dostanou Itálie a Španělsko miliardové částky nejen na “poválečný stav boje proti koronaviru”, ale také na integraci migrantů.


Od roku 2014 přijelo do Itálie takřka milion migrantů. Během uprchlické vlny od roku 2014 přijelo do Evropy odhadem 5 milionů migrantů, většinou muslimů.

Statistici odhadují, že do roku 2100 bude v díky této migraci v Evropě většina obyvatel islámského vyznání.


Zdroje

https://www.thenewhumanitarian.org/news/2020/03/16/italy-coronavirus-migrants-asylum-seekers

https://www.statista.com/statistics/623514/migrant-arrivals-to-italy/


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh