Válka na Wikipedii: Urážky prezidenta Zemana zlými klauny, kteří se infiltrovali. Řádí ve Wikipedii korupce? Volná encyklopedie jako gigantický marketingový nástroj. Stopy vedou k partě extremistů kolem Milionu chvilek.
Stránky prezidenta Miloše Zemana na Wikipedii musely být zamčeny poté, co se strhly hotové orgie jejího přepisování a nenávistné házení špíny na hlavu státu.
Pachateli dehonestujících příspěvků jsou nejen běžní uživatelé, zpitomělí mediální kampaní, ale co hůř – také samozvaní editoři Wikipedie, kteří se infiltrovali do její kontroly.
Je mnoho přívlastků, čím by Wikipedie mohla být a je také jasné, čím by být neměla – tedy ideologickým nástrojem skupiny fanatiků, šířících nenávist proti těm, kteří mají jiný politický názor.
Česká Wikipedie má denně gigantickou návštěvnost kolem 2 milionů prokliků, což jí staví na úroveň seznamu.cz. To zní dělá velice vlivný marketingový nástroj. Kontrola obsahu Wikipedie probíhá referendem mezi nejpilnějšími přispěvateli, kteří vystupují pod pseudonymy.
Ideologická koroze Wikipedie
Časem však bohulibý záměr Wikipedie “být lidovou encyklopedií” zkorodoval pod náporem ideologů – mimo jiné těch, kteří šíří nenávist proti prezidentovi a dalším politickým představitelům, nesdílejícím jejich ideologii. Ta se jeví vzhledem ke zkoumanému obsahu jako ultralevicová až extremistická.
Zatímco přínos Wikipedie jako zdroje informací je nesporný, v politické rovině se stává nástrojem formování názoru a místem, kde mohou s velkým vlivem publikovat ti, kterým to často jinde není umožněno.
“Jsou horší, než komunisti,” zhodnotil své bývalé kolegy pro Argumenty & Fakta jeden ze zakladatelů české Wikipedie. Už prý se na tvorbě této internetové encyklopedie nepodílí. Stávajícími poměry na české Wikipedii je prý “zhnusen”.
Mezi nejaktivnější “ideology” na Wikipedii patří především osoba vystupující pod pseudonymem “Bazi”, což je – jak jsme po chvíli pátrání zjistili, aktivista homosexualismu jménem Martin Strachoň. O tomto aktivistovi zde:
Strachoň: Jak jsem se stal gay aktivistou a proč jsem na to hrdý
Strachoň je aktivista s vyhraněným politickým názorem. Podle našich informací se aktivně podílel na demonstracích Milion chvilek pro demokracii proti prezidentovi Zemanovi a Babišovi. Podle zpráv z jeho okolí volil Piráty. Může mít sklony k šíření nenávisti a extrémismu. Což ovšem může být jen zdání – mimo jiné zdání těch, kteří považují sexuální zaměření za intimní záležitost, kterou není třeba nosit na transparentech a dělat z ní politickou zbraň.
Skupina podobných “nadšenců” v podstatě ovládá politický rozměr Wikipedie, jejíž původním záměrem je pouhé zachycení základní relevantních faktů.
Mafián jako zdroj
Při podrobnějším pátrání v systému Wikipedie záhy zjistíme, že na aktivistu Strachoně je napojen extrémista Jan Cemper, podle všeho zasahující do obsahu Wikipedie pod pseudonymem Václav Kroužek.
Cemper byl z extrémismu usvědčen doslova v přímém přenosu na TV Prima. Podílel se na aktivitách extremistické skupiny Occupy Prague. Nyní provozuje dezinformační portál manipulatori.cz, ve kterém za štědré eurodotace předstírá, že odhaluje falešné zprávy na internetu – a tím je de facto šíří a popularizuje.
Bývalý anarchista Cemper mimo jiné podporoval extremistické obsazení žižkovské Kliniky a podle informací z jeho okolí je voličem Pirátů. Podobně jako jeho kolega Strachoň je i zde zřejmý aktivismus homosexualismu s křesťanským akcentem.
I když již byly ze Zemanových stránek na Wikipedii odstraněny nejhorší nadávky (například “Debylek”, “alkoholik” a podobně) vykazuje životopis prezidenta na Wikipedii ostré rysy negativismu, nenávisti, diletantismu a ideologického zatížení.
Například v kapitole “majetkové poměry” je citován úryvek z knihy tendenčního novináře Kmenty, ve kterém autor uvádí názor mafiána Mrázka. V kapitole “Prezidentské volby” se autoři Wikipedie soustředí na usvědčování budoucího prezidenta z pomluv a nekalých praktik.
Zvláště ve druhé části textu hesla Miloš Zeman jde žánrově o bulvární (v tom nejhorším slova smyslu) přístup, když jsou využity jen ty výseky, které podporují “kýžený” negativní obraz. Působí to dojmem, že nezkušení aktivisté nabobtnají text svými ideologicky zatíženými tvrzeními a zkušenější autoři při jejich korekcích vyčerpají síly v prvních několika odstavcích.
Je to jako hejno jedovatých much – všechny zkrátka nepochytáte.
Korupce na Wikipedii?
Redakce Argumenty & Fakta obdrželi ústní sdělení od vysoce postaveného politického činitele, že mu editoři Wikipedie nabízeli jako protislužbu, že mu zařídí “skvostný životopis na Wikipedii”, pokud je dotačně podpoří v jejich jiném soukromém projektu. Sami tomu nevěříme, že by mohla být Wikipedie zneužita takto podlým způsobem.
Ve Wikipedii, jejíž česká editorská struktura připomíná sektu, sice fungují kontrolní mechanismy, ale jsou pomalé a matné. Například proti Strachoňovi však byla přijata vedením Wikipedie omezující opatření, když bylo konstatováno, že se kvůli svým postojům často dostává do konfliktu s jinými uživateli.
Postih wikipedisty Strachoně zde
Podle všeho to však nestačí. Jediným smysluplným krokem by byl zákaz činnosti.
Wikipedie se na rozdíl od jiných velkých portálů neživí z inzerce, ale z darů. Její podstatou je tedy dobrá pověst. Exemplární potrestání by tedy mělo očistný efekt.
Tvůrci Wikipedie opakovaně zdůrazňují, že fakta uvedená na jejich stránkách nemohou být používány jako hodnověrný zdroj. To je sice pěkné, ale mnoho uživatelů internetu Wikipedii jako hodnověrný zdroj chápe – a to právě proto, že 98% jejího obsahu je skvěle zpracováno.
Poznámka: Tento článek je třeba chápat jako podnět k diskuzi a vžádném případě není jeho záměrem dehonestovat práci tisíců poctivých přispěvatelů Wikipedie.
Podněty posílejte na na dresu: af24@seznam.cz