USA hledají záminku války proti Iránu, na jehož ropě je závislá Čína. Budou stačit hořící tankery, nebo je třeba přitvrdit?

Hořící tankery u iránských břehů vzplály ve chvíli, kdy se v hlavním íránském městě Teheránu jednalo o míru. Náhoda?

Cui bono? Po explozích na dvou tankerech v Hormuzském průlivu prezident Trump označuje Írán za zemi teroristů. Veškerá jednání berou za své. Následuje masivní posílení vojenské přítomnosti USA v oblasti (lodě).

Hořící tankery a příjezd válečných lodí USA

Video, poskytnuté americkou armádou jako důkaz, že šlo o íránskou teroristickou akci, je absolutně nedostatečné a nesvědčí vůbec o ničem. Jen posiluje spekulace, že tankery poškodily sami Američané.

Video, která má být důkazem, ale není

Námořníci z tankerů výpověděli, že exploze způsobily střely, “cosi letícího”. To příliš nezapadá do americké verze o teroristech, cosi kutících u boku lodí. Incident může být záminkou k vojenského úderu vojsk NATO v čele s americkou armádou na Írán.

Podobně vznikla záminka pro napadení Vietnamu armádou USA v roce 1964, kdy Američané předstírali útok na vlastní lodě (Tonkinský incident). Příznivci alternativních teorií připomínají, že stejným způsobem mohly proběhnout také útoky 11. září.

Japonský premiér Abe se snaží v roli prostředníka obnovit dialog
mezi Íránem a Spojenými státy.

V době výbuchů na obou tankerech jednal v Teheránu japonský premiér Šinzó Abe, který který se snaží v roli prostředníka obnovit dialog mezi Íránem a Spojenými státy o zastavení jaderného programu Teheránu.

Strategická poloha
Hormuzského průlivu

Hormuzským průlivem proudí třetina všech světových obchodů s ropou. Írán několikrát pohrozil uzavřením průlivu v případě napadení ze strany Izraele a USA, nebo při uvalování embarga na obchodování. Tento průliv je největší trumf v rukou země, která dodává ropu největší světové velmoci.


Právě probíhající americká obchodní válka s Čínou má mnoho podob – a také jeden základní energetický bod – Je jím závislost Číny na iránské ropě. Čína největším dovozcem ropy na světě (na této pozici nedávno vystřídala USA). Poptávku po ropě tlačí vzhůru hospodářský růst Číny a zvyšující se prodej automobilů.

USA je současně nejzadluženější zemí světa. Jejím největším věřitelem je Čína. USA je také suverénně největší obchodník se zbraněmi na světě.

Žebříček největších vývozců zbraní ZDE

USA nejzadluženější země světa ZDE

Trump mluví o iráckém (pardon) – ÍRÁNSKÉM lidu,
že je nespokojený s politikou své vlády.

Cílem amerických obchodníků se zbraněmi není mír, ale naopak válka, a to taková, která trvá hodně dlouho a spotřebuje se při ní hodně zbraní.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh