Pořezaná tenistka Kvitová: Útočník na detektoru lži. Výsledek: Nevinen. Ze spisu se ztratilo video, podle kterého to nemohl udělat. Šokující záhady kolem ostře sledovaného případu

Zatímco tenistka Petra Kvitová statečně bojuje v Londýně o svůj třetí wimbledonský titul, odehrává se mimo kurty v daleké České republice také pěkné drama. Jmenuje se: Odsoudili nevinného? Nebo: Bylo s pořezáním Petry Kvitové všechno jinak?

Celý případ smrdí, a to hodně. Sami tomu nevěříme, že by policie zatkla nepravého, a to vědomě. Prostě to na něj narafičili, aby měli sledovaný případ z krku? Dodala pak policie soudu takové důkazy, které sice umožňovaly odsoudit nevinného, ale ve skutečnosti nevypovídaly vůbec o ničem?

Soudkyně Dagmar Bordovská, která odsoudila Žondru na 8 let

Novinkou v případu je test na detektoru lži, který Radim Žondra podstoupil před pár dny na vlastní žádost v rámci odvolacího řízení (již ve výkonu trestu). Z výsledků testu na detektoru lži jednoznačně vyplývá, že Radim Žondra čin nespáchal, v době činu byl jinde a s Kvitovou se osobně nikdy nesetkal.

Dodejme, že věrohodnost testu se pohybuje mezi kolem 90 procent a například v USA bývají výsledky považovány za třeba i klíčový důkaz. V našem případě je rozpor mezi výsledem testu a rozsudkem alarmující, zdaleka však nejde o nejhorší problém.

Dělník Žondra byl sice letos v březnu odsouzen na osm let vězení za to, že v prosinci 2016 pořezal Petru Kvitovou v jejím bytě, ale pochybnosti o jeho vině jsou obrovské. Zhodnotila soudkyně Dagmar Bordovská případ správně – nebo jednala (třeba nechtěně) pod tlakem médií, která chtěla mít případ rychle vyřešen?


Video: Do domu nikdo nevešel

Především je tu videozáznam z kamer na domě, kde mělo k útoku dojít. Ani na jednom záznamu není Žondra vidět, do domu v inkriminovanou dobu (20. prosince v 8 hodin 12 minut) nikdo nevešel, ani z něj nevyšel.

Kvitová však u soudu vypověděla (a totéž řekla předtím policii): “Mužský hlas u dveří do mluvítka u zvonků uvedl, že jde na revizi kotle. Řekla jsem mu, že kotel v bytě nemám. Muž pak řekl, že jde i kvůli teplé vodě. Pak jsem mu otevřela bzučákem.”

Kdyby tomu bylo opravdu tak, musely Žondru zachytit kamery, když stál u vchodu přímo v jejich záběru. Což se nestalo a je tedy jasné, že přinejmenším v tomto bodě Petra Kvitová nemluvila pravdu.

Záznam z kamer, který je jednoznačným důkazem Žondrovy neviny, je uchován na nosiči, který byl součástí spisu. Byl z něj pořízen přepis, kde se jasně konstatuje, že Žondra u domu nebyl. Záznam viděla i Žondrova advokátka,  jenže…

Kamerový záznam, který dokazuje Žondrovu nevinu, se ztratil

Záznam se ze spisu ztratil. Podle informace od soudkyně ho má policie a ta na výzvy Žondrovy advokátky nereaguje. Proč je klíčový důkaz o nevinně odsouzeného mimo spis? Sami nevěříme tomu, že je to snad proto, aby se mohl ztratit.

V této souvislosti připomeňme jiný slavný případ, kde byl klíčový důkaz zničen. “Opakovaně jsme upozorňovali, že hrozí, že budou zničeny důkazy v případě Kramný,” říká Václav Peričevič ze spolku Šalamoun, který se oběma případy dlouhodobě zabývá. A vida, stalo se. Znalec Igor Dvořáček likviduje důkazy v kauze Kramný, “protože mu v ústavu” zabírají místo, ač případ ještě neskončil a míří do obnovy.

Podivné také je, že i když byl rozsudek nad Žondrou vynesen již v březnu, odsouzený ho stále nedostal písemně. Tři měsíce je třikrát tak dlouhá doba, než jakou stanoví zákon. A dokud nedostane odsouzený rozsudek písemně, nemůže se odvolat. Jde o ostře sledovaný případ – čeká se na co?


Svědci: Odsouzený byl době činu jinde

Podle svědků byl navíc Žondra v době údajného napadení tenistky na úplně jiném místě. Dodavatel stavby v Napajedlích, kde Žondra pracoval, u soudu pod přísahou vypověděl, že Žondra byl 20. prosince (celý den od brzy rána) na stavbě v Napajedlích a řídil výkopové práce.

Z Napajedel je to do Prostějova, kde Kvitová bydlela, přes 60 kilometrů, takže cca hodina jízdy. Možnost, že by Žondra ze stavby odjel, rychle pořezal tenistku a pak se zase vrátil dozorovat stavbu, je prakticky vyloučena.

Na místě činu (tedy v domě Kvitové nebo v okolí) Žondru nikdo neviděl. Nezachytili ho ani žádné jiné kamery ve městě, stejně jako se na žádném záznamu neobjevuje jeho auto.


Na co ho tedy dostali?

Žondra byl “dopaden” hodně zvláštně. Policie skoro dva roky tápala a už se chystala případ odložit. Jak se později ukázalo, Petra Kvitová si už tehdy, tedy krátce po události, s policií prošla databázi fotografií možných pachatelů. Na jedné z nich byl Žondra, ale Kvitová ho neoznačila.

Žondra se dostal do policejní databáze v souvislosti s jiným případem, kde fungoval jako tipař na vykradení bytu. I v této kauze to  “smrdělo”. Žondru zatkli na základě dopisu, který mu poslal jeho údajný komplic z vězení. Představa, že někdo píše z vězení dopis, ve kterém v podstatě udá spolupachatele, by snad nebyla možná ani v nejhorší detektivce. K zatčení Žondry to ale stačilo.

Případ Kvitová byl specifický v zájmu médií a to na mezinárodní úrovni. Podle případu Kvitová mezinárodní publikum hodnotilo práci české policie. Stav, kdy je případ zranění slavné tenistky na levé ruce, ve které drží raketu, odložen a nevyřešen, nebyl rozhodně žádoucí.

Tak se odloženého případu chopil policejní supertým s názvem Tempus. A najednou to šlo jako na drátkách.

Objevil se důkaz metodou pachových stop – a to zcela neuvěřitelně. Právě pro tyto potřeby měla policie schované v pachové konzervě triko tenistky. Po takřka dvou letech (!!!) nechali triko (navíc tenistkou po činu jednou vyprané) očichat policejními psy, kteří údajně označily spojitost mezi pachem na triku a Žondrou.

“Průkaznost metody pachových stop je těsně nad 50 procent,” říká k tomu Václav Peričevič ze spolku Šalamoun. Podle ústavního posudku by důkaz pachovou stopou neměl brát soud vůbec v úvahu.

V případě tenistky Kvitové je průkaznost důkazu pachové stopy nulová.


Kvitová: Jo, už ho poznávám! Je to on!

Když se případu chopil tým Tempus, bylo záhy jasné, že je pověst české policie zachráněna. Sami tomu nevěříme, že za cenu “drobnosti”, že to odnese člověk, který zřejmě s kauzou nemá vůbec nic společného. Jakási “oběť” ve jméno “vyššího zájmu”. Nechceme tvrdit, že je Žondra nějaký svatoušek, ale tohle prostě nebyl on.

Šéf týmu Tempus Milan Jindrák

Tým Tempus ukazuje znovu Kvitové fotku Libora Žondry – takřka dva roky po činu. Připomeňme, že už tu fotku jednou viděla a neoznačila ho jako pachatele.

A najednou ho poznává! Je to proto, že už to chtěla mít tenistka všechno z krku a přála si už jen soustředit se na tenis? Je to proto, že jí řekli, že “je to určitě on, protože ho vyčenichal pes?”

A aby to bylo pěkně s razítkem, uspořádá Tempus tzv. “rekognici”, kde Žondru ve vší parádě Kvitová pozná “už podruhé” (ano, je to ten, kterého jí předtím ukázali na fotografii). Výklad pro slaboduché: Poznala ho dvakrát, tak to musel být on.

Takový důkaz nemá žádnou hodnotu a rekognice byla neplatná.


Kdo tedy pořezal Kvitovou

Co se tedy stalo krátce před Vánoci v prostějovském bytě slavné tenistky? To ví jen ona sama. My víme jen to, že podle záznamu z kamer do domu nikdo nevešel a přinejmenším tato část příběhu se odehrála jinak, než jak Kvitová vypověděla.

Také víme, že tenistka procházela psychicky náročným obdobím – v soukromí i v tenise. Byla vážně zraněná (únavová zlomenina zánártní kůstky), vypadalo to, že její kariéra skončila, a půl roku před pořezáním se rozešla se snoubencem hokejistou Radkem Meidlem, se kterým bydlela v bytě, kde došlo k tragédii.

Možná mělo vést vyšetřování právě tudy.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh