CEO Twitteru Jack Dorsey (43) trvá na svém rozhodnutí kontrolovat amerického prezidenta Donalda Trumpa na své sociální síti. Trumpovy tweety mají mnohamilionovou sledovanost a také díky nim vyhrál volby v roce 2016. Neústupnost Dorseyho nutí Trumpa jednat – pokud chce uspět také v příštích volbách.
Mezi Twitterem a Donaldem Trumpem propukla válka poté, co Twitter oznámil, že dva z prezidentových příspěvků mohou být zavádějící – a označil je tak. Trump si pak pozval Dorseyho do Bílého domu. O schůzce pak napsal na twitter, že “byla skvělá”. Ale nebylo tomu tak.
Trump: Budu jednat
Trump již oznámil, že sociálními sítě Twitter, Facebook, Instagram a nad Google jsou ovládané radikální levicí.
“Podniknu nutná opatření, aby došlo k nápravě,” uvedl. Podle Trumpa je v podstatě celé Silikon Valley a Hollywood hnízdem levičáků a liberálů.
Po schůzka v Bílém domě s Jackem Dorseym z Twitteru se Trump rozhodl zakročit – v řádu hodin vydá výkonný příkaz, týkající se sociálních sítí. Co bude jeho obsahem zatím není známo, ale situace je vyhrocená.
Možností je více, například vytvoření kontrolního panelu, omezení vybraných sítí (Twitteru), nebo i jejich zrušení. Jak toho chce Trump dosáhnout, není známo.
Dorsey, který v roce 2006 spoluzakládal Twitter, napsal, že web se rozhodl dát varování Trumpovi, protože jeho příspěvky mohou „uvést lidi v omyl”. Konkrétně šlo o tweet, ve kterém Trumpova formulace mohla vzbudit dojem, že se “voliči nemusí registrovat, aby získali hlasovací lístek“.
Co se stalo s Trumpovými tweety?
Trump v tweetu obvinil guvernéra Kalifornie, že poslal hlasovací lístky „každému, kdo žije ve státě, bez ohledu na to, kdo to je, nebo jak se tam dostal“. Varoval před podvody v listopadových volbách.
Tyto tweety byly označeny štítkem kontrolory faktů, který přesměrovány na zpravodajství médií a novinářů, kteří Trumpův výrok uvádějí “na pravou míru”, tedy vysvětlují ho tak, jak ho vidí oni.
Prezident následně obvinil Twitter z potlačování svobody projevu a zasahování do voleb. Upozornil na možnost „silné regulace“ či dokonce zavřením platforem sociálních médií.
Tento spor pravděpodobně vyvolá další otázky ohledně toho, zda bude Twitter i nadále přidávat své označení k dalším prezidentským tweetům, které třetí strany považují za nepravdivé.
Zuckerberg: Já nic, necháváme to na médiích!
Generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg (36), tvrdí, že jeho platforma odmítá kontrolovat politická vyjádření a nechává ti na médiích.
“Máme jinou politiku než Twitter,” řekl Zuckerberg včera v rozhovoru pro televizi Fox News. “Pevně věřím, že Facebook by neměl být rozhodčím pravdy o tom, co lidé píší online.”
Ředitel Twitteru Jack Dorsey, odkazující na Zuckerbergovu poznámku, napsal tweet, že kontrola faktů, která na sociálních sítích uvádějí politici „z nás nečiní arbitry pravdy“.
Dorsey dodal: „Naším záměrem je propojit body protichůdných prohlášení a ukázat sporné informace, aby si lidé mohli udělat vlastní úsudek.“
Nacisté v Bílém domě?
Twitter se dostal už dříve pod palbu Trumpa a veřejnosti s konzervativními názory kvůli jeho politickému odporu proti Donaldovi Trumpovi. Jedním z argumentů, který podporoval tento dojem, byla řada hanlivých tweetů o republikánech, které v roce 2016 a 2017 zveřejnil Yoel Roth, ředitel sekce integrity Twitteru.
Tweety označovaly Trumpa jako „rasistu“ a jeho administrativu jako „nacisty v Bílém domě“.
Vedení Twitteru se však za Rotha postavilo. Prý to není on, kdo se rozhodl Trumpa kontrolovat. “Za naše zásady není odpovědný nikdo ze zaměstnanců” uvedl Twitter v několika prohlášeních.
Šéf Twitter Jack Dorsey uvedl: „Kontrola faktů: Jediná soba, která je odpovědná za činy společnosti, jsem já. Vynechejte prosím z toho naše zaměstnance. Budeme nadále poukazovat na nesprávné nebo sporné informace o volbách po celém světě s tím, že i my umíme přiznat chybu.“