Prezident USA Donald Trump vážně zvažuje zablokování vojenské podpory Ukrajině. Ta činí 250 milionů dolarů (5,9 miliardy korun) ročně a je určena na nákup zbraní (amerických) a výcvik vojáků.
Může jít o přelom v americko – ruských vztazích. Americká propaganda dosud líčila Rusko jako nepřítele, proti kterému je třeba se bránit. U ruských hranic pořádá NATO v čele USA pravidelné provokace ve formě obrovských vojenských manévrů.
Trumpovo rozhodnutí o přiškrcení toku peněz pro Ukrajinu přichází ve chvíli, kdy americký prezident prosazuje návrat Ruska do skupiny G7, ze které bylo v roce 2014 vyloučeno. Důvodem měla být právě ruská politika vůči Ukrajině.
Trumpův postoj již vzbudil odpor především u představitelů Demokratické strany USA, která je těsně propojena se zbrojařskými koncerny a jejíž politikou je vytvářeních zbrojních trhů v zahraničí. O výsledku rozhodne kongres, který je pod kontrolou republikánů.
Americký puč na Majdanu
Na náměstí Majdan v hlavním městě Kyjevě se v roce 2014 odehrál puč. Vedl ho “americký” boxer Kličko. Jak se později ukázalo, do státního převratu (svržení ve volbách 2012 řádně zvoleného prezidenta) se aktivně zúčastnila americká strana, a to formou paradců a financováním “neziskového sektoru”.
Podle některých pozorovatelů stojí americká strana za střelbou do davu na Majdanu, po které byli mrtví, a znamenala přelom v tehdy ji skomírající “revoluci”.
Ukrajina patří mezi největší státy Evropy a především je to soused (a bývalá součást) ruského impéria. Její odtržení Ukrajiny od Ruska byl společný zájem Spojených států a Evropské unie. Po převratu byla země vržena v chaos a v její východní části se dodnes válčí.
Na Ukrajině se při puči projevila zvláštní synergie USA a Evropské unie během barevných revolucí v Evropě. Posledním produktem této spolupráce byly demonstrace a volby na Slovensku, které vynesly do prezidentského křesla nevýznamnou aktivistku Čaputovou.
Přístup USA k Evropské unii lze přitom shrnou slovy “Fuck EU” zachyceném při odposlechnutém telefonátu mezi americkými představiteli (Nulandová, Pyatt). V zájmu USA je rozhádaná a nejednotná Evropská unie.
V jihovýchodní části Ukrajiny na Krymu bylo na jaře 2014 spořádáno referendum. Obyvatelstvo v něm drtivou většinou rozhodlo, že chce být samostatným útvarem, tedy de facto součástí ruské federace. Západní média tento jev označila lživým termínem “anexe Krymu”.
Americký kongres přijal stanovisko svého prezidenta o zastavení vojenské podpoře Ukrajiny s rozpaky: “Jako že to necháme na nich?” Informovala o tom americká stanice CNN.
Anexe Ukrajiny
Po formální anexi Ukrajiny v roce 2014 vypukly v zemi boje mezi ukrajinskými separatisty a zastánci starých pořádků. Následně se na Krymu konalo demokratické referendum, které drtivou většinou rozhodlo o samostatnosti poloostrova – tedy de facto je jeho připojení k Ruské federaci.
USA dosadily po převratu dosadily na Ukrajinu loutkového prezidenta Porošenka, jehož podpora u obyvatelstva se však záhy začala blížit nule. V prezidentských volbách 2019 s obrovskou převahou zvítězil herec Volodimir Zelenskyj, který hrál v oblíbeném TV seriálu Sluha lidu postavu, která se stala prezidentem. Po prezidentských volbách své vítězství podpořil i ve volbách parlamentních se svou nově založenou stranou.
Zásadní otázkou pro budoucnost Ukrajiny bude komunikace Zelenského s ruským prezidentem Putinem, od které se odvíjí dodávky ruského plynu na Ukrajinu. Na nich je Ukrajina závislá.
Portál Argumenty & Fakta již informoval, že prezident Trump odděluje zrno od plev a míří k volbám roku 2020.