Trump se pochlapil: Ať si Ukrajina pomůže sama! Přelomové rozhodnutí: Už žádné dolary. Návrat do náruče Ruska? Osud jednoho herce, který potřebuje plyn.
Prezident USA Donald Trump vážně zvažuje zablokování vojenské podpory Ukrajině. Ta činí 250 milionů dolarů (5,9 miliardy korun) ročně a je určena na nákup zbraní (amerických) a výcvik vojáků.
Může jít o přelom v americko – ruských vztazích. Americká propaganda dosud líčila Rusko jako nepřítele, proti kterému je třeba se bránit. U ruských hranic pořádá NATO v čele USA pravidelné provokace ve formě obrovských vojenských manévrů.
Trumpovo rozhodnutí o přiškrcení toku peněz pro Ukrajinu přichází ve chvíli, kdy americký prezident prosazuje návrat Ruska do skupiny G7, ze které bylo v roce 2014 vyloučeno. Důvodem měla být právě ruská politika vůči Ukrajině.
Trumpův postoj již vzbudil odpor především u představitelů Demokratické strany USA, která je těsně propojena se zbrojařskými koncerny a jejíž politikou je vytvářeních zbrojních trhů v zahraničí. O výsledku rozhodne kongres, který je pod kontrolou republikánů.
Americký puč na Majdanu
Na náměstí Majdan v hlavním městě Kyjevě se v roce 2014 odehrál puč. Vedl ho “americký” boxer Kličko. Jak se později ukázalo, do státního převratu (svržení ve volbách 2012 řádně zvoleného prezidenta) se aktivně zúčastnila americká strana, a to formou paradců a financováním “neziskového sektoru”.
Podle některých pozorovatelů stojí americká strana za střelbou do davu na Majdanu, po které byli mrtví, a znamenala přelom v tehdy ji skomírající “revoluci”.
Ukrajina patří mezi největší státy Evropy a především je to soused (a bývalá součást) ruského impéria. Její odtržení Ukrajiny od Ruska byl společný zájem Spojených států a Evropské unie. Po převratu byla země vržena v chaos a v její východní části se dodnes válčí.
Na Ukrajině se při puči projevila zvláštní synergie USA a Evropské unie během barevných revolucí v Evropě. Posledním produktem této spolupráce byly demonstrace a volby na Slovensku, které vynesly do prezidentského křesla nevýznamnou aktivistku Čaputovou.
Přístup USA k Evropské unii lze přitom shrnou slovy “Fuck EU” zachyceném při odposlechnutém telefonátu mezi americkými představiteli (Nulandová, Pyatt). V zájmu USA je rozhádaná a nejednotná Evropská unie.
V jihovýchodní části Ukrajiny na Krymu bylo na jaře 2014 spořádáno referendum. Obyvatelstvo v něm drtivou většinou rozhodlo, že chce být samostatným útvarem, tedy de facto součástí ruské federace. Západní média tento jev označila lživým termínem “anexe Krymu”.
Americký kongres přijal stanovisko svého prezidenta o zastavení vojenské podpoře Ukrajiny s rozpaky: “Jako že to necháme na nich?” Informovala o tom americká stanice CNN.
Anexe Ukrajiny
Po formální anexi Ukrajiny v roce 2014 vypukly v zemi boje mezi ukrajinskými separatisty a zastánci starých pořádků. Následně se na Krymu konalo demokratické referendum, které drtivou většinou rozhodlo o samostatnosti poloostrova – tedy de facto je jeho připojení k Ruské federaci.
USA dosadily po převratu dosadily na Ukrajinu loutkového prezidenta Porošenka, jehož podpora u obyvatelstva se však záhy začala blížit nule. V prezidentských volbách 2019 s obrovskou převahou zvítězil herec Volodimir Zelenskyj, který hrál v oblíbeném TV seriálu Sluha lidu postavu, která se stala prezidentem. Po prezidentských volbách své vítězství podpořil i ve volbách parlamentních se svou nově založenou stranou.
Zásadní otázkou pro budoucnost Ukrajiny bude komunikace Zelenského s ruským prezidentem Putinem, od které se odvíjí dodávky ruského plynu na Ukrajinu. Na nich je Ukrajina závislá.
Portál Argumenty & Fakta již informoval, že prezident Trump odděluje zrno od plev a míří k volbám roku 2020.