To už je moc! Ruský ministr kultury přirovnal starostu Koláře k vedoucímu místní pobočky NSDAP. Ten se pýří. Maršál Koněv nebo garáže?

Situace kolem sochy maršála Koněva se opět začíná hrotit. Ruský ministr kultury označil starostu Prahy 6 Koláře (TOP 09) za nacistu. Inu…

Ruský ministr kultury Vladimir Medinský prohlásil: “Starosta jakéhosi obvodu řekl, že radě předloží návrh na demontáž památníku. Skutečnému osvoboditeli a zachránci města. Je to takový místní gauleiter.”

Poznámka: Názor ministra kultury Ruské federace se nemusí shodovat s názorem redakce.


“Gauleiter” je označení vůdce regionální pobočky německé nacistické strany NSDAP. V čele této strany stál po většinu její existence Adolf Hitler.

Oním regionem je v této souvislosti míněna Praha 6. Strana, kterou zastupuje “gauleiter” Kolář, se jmenuje TOP 09.


Ministr kultury Ruské federace tak v podstatě přirovnal TOP 09 k nacistické NSDAP.


Socha maršála Koněva, osvoboditele Prahy

Na stranu ruského ministra kultury se překvapivě (jde o velmi tvrdý výrok, o kterém je třeba polemizovat, pozn. A&F) postavil prezident Miloš Zeman. Ten ostatně již dříve TOP 09 kritizoval pro extremistické tendence.

„Ruský ministr kultury zřejmě naráží na fakt, že starosta Prahy 6 hodlá odstranit pomník osvoboditele vyhlazovacího tábora Osvětim. Jeho rozhořčení tedy plně chápu,“ vzkázal prezident Miloš Zeman po svém mluvčím Jiřím Ovčáčkovi.


Prezident Miloš Zeman a velvyslanec Ruské federace v Praze Alexandr Vladimirovič Zmejevskij při přípitku.

Prezident Miloš Zeman též upozornil na to, co již dříve avizovaly Argumenty & Fakta: Že skutečným důvodem kontroverze kolem sochy maršála Koněva je zřejmě zájem vedení městské části o realizaci projektu výstavby garážového komplexu na náměstí Interbrigády, na kterém je pomník postaven.

Poznámka: Podle některých pozorovatelů byl pomník sochy polit rudou barvou s vědomím vedení Prahy 6. Pro toto vážné podezření však neexistují důkazy.


Starosta Kolář (TOP 09) se ohledně výroku (že je nacista) ruského ministra kultury, ohradil a další kroky nechal na ministerstvu zahraničí ČR. To zkrze médium ministra promluvilo, že omluva by bodla.

Ruský ministr kultury se však rozhodně omlouvat nehodlá. Naopak
připomněl, že Praha byla osvobozena po pádu Berlína, a že zemřelo asi 12 tisíc sovětských vojáků (jiné údaje hovoří o pěti stech), když osvobozovali Prahu. Vděční obyvatelé Prahy poté postavili Koněvovi pomník. 


Kontroverze proti maršálu Koněvovi, osvoboditeli Prahy, má celopražský rozměr. Primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) v srpnu rozhodl, že pamětní deska připomínající osvobození Prahy Rudou armádou v čele s maršálem Koněvem od nacistů nebude po rekonstrukci navrácena na zeď Staroměstské radnice. Deska visela na radnici více než 70 let.

Také na tento krok primátora Hřiba ostře reagovalo velvyslanectví Ruské federace. Byť ne tak ostře jako na Koláře, ale také s velkým důrazem. Situace s deskou je stále otevřená a stále je možné (pravděpodobné), že se vrátí na své místo.


O dalším osudu sochy maršála Koněva v Praze 6 budou rozhodovat zastupitelé 12. září.


Poznámka: Prezident Zeman zmínil zajímavý historický fakt, že maršál Koněv odmítl vysoké státní vyznamenání Československa. V archivech jsme zjistili, že se tak stalo v roce 1970 (prezident Husák) a mělo to souviset s rokem 1968. Fakt, že maršál Koněv vyznamenání odmítl, svědčí o jeho nesouhlasu s událostmi roku 1968. Z podílu na těchto událostech ho přitom obviňují zastánci odstranění pomníku.



Něco pro fajnšmekry: reklamní sloup (zřejmě rok 1933). Hitler a tehdejší prezident Německa Hindenburg (slavný maršál z 1. světové války). “Maršál a jeho svobodník: Bojujte s námi za mír a rovnoprávnost.”

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh