To snad ne! Magistrát nechal 17. listopadu zabrat prostor před pietou na Národní “fašistické úderce” Kaputin. Záměrně? Skandální okupace pietního místa ve jménu “vyšší pravdy”.


Prostranství před památníkem 17. listopadu na Národní třídě přenechal magistrát na den 17. listopadu spolku Kaputin, který označil prezident Miloš Zeman za “fašistickou úderku”. Tato skupina extremistů byla také důvodem, proč se prezident oslav na Národní třídě nezúčastnil.


Video z “pokojného shromáždění” úderky Kaputin

Úderka Kaputin si prostranství Na Národní třídě před památníkem zamluvilo na magistrátu skrze svého člena Jaromíra Jesenského na 17. listopadu, a to na ráno od 6 do 8 hodin.

Magistrát jim to z naprosto nepochopitelných důvodů nezakázal, ač bylo zřejmé, že dojde ke kontroverzi. Úřad má navíc podle zákona možnost žádosti nevyhovět, pokud je nebezpečí, že shromáždění směřuje k rozněcování nenávistí, či omezování práv občanů. Což je přesně to, co úderka na tomto místě páchala například loni.

Prostranství kolem svíček mělo zůstat veřejné.


Výpis z oznámených veřejných shromáždění na území hlavního města Prahy

Jsou jen dvě možnosti proč jednal magistrát, který řídí trojkoalice Piráti, Praha Sobě a TOP 09, takto podivně:

1) Magistrát si nezjistil, k jakou skupinu jde. Oznámení si nevšiml a nechal uplynout lhůtu tři dnů během které může žádost zamítnout.

2) Druhá možnost je ještě horší: Že nechal magistrát prostranství extremistům vědomě. O druhé možnosti by mohl svědčit fakt, že magistrát propůjčil prostor 30 nahlášeným členům v tak exponovaný den na plné dvě hodiny.


Ukradená revoluce

Premiér Babiš přijel na Národní v doprovodu ministryně financí k památníku ještě za tmy v 7:15 ráno. To už bylo prostranství plně pod kontrolou extremistů v rámci magistrátem “schválené pokojné demonstrace”.

K památníku musela premiérovi a jeho doprovodu proklestit cestu ochranka. Shromáždění, jehož drtivou většinu tvořilo ohlášených 30 členů tvrdého jádra Kaputinovců, pak na premiéra pískal, tlačil k němu občany a pokřikoval nadávky. Zbytek hloučku tvořili novináři. Mediálním výstupem z akce tak bylo: “Oslavy 17. listopadu zastínil protest proti premiérovi Babišovi.”


Video z “pokojného shromáždění” úderky Kaputin

Podle vyjádření občanů, které má redakce k dispozici, okupovala skupina Kaputin prostor u piety celý den. “Přístup zatarasili. Vůbec jsem se kvůli těm křiklounům na místo nedostala,” uvedla jedna Pražanka.


Téhož dne později “Kaputinovci” zaútočili na syna bývalého prezidenta Václava Klause, zakladatele hnutí Trikolóra Václava Klause ml. Ten přišel s dcerou Eliškou (6), která měla z výpadu agresivního davu šok. Klaus ml. byl v roce 1989 jako student účastníkem demonstrací.

Předseda SPD Tomio Okamura raději na Národní nejel a položil věnec v kasárnách Ruzyně. KSČM, která je také v demokratických volbách řádně zvolená strana, si výročí připomněla raději před Hlávkovou kolejí.


Extrémisté jako StB

Extremistická skupina Kaputin je napojena na politika Miroslava Kalouska, pod jehož vlivem se jeho strana TOP 09 se (podle vyjádření prezidenta Zemana) čím dál více radikalizuje. Spojují je hlavně radikální protiruské postoje. Na Národní Kaputinovci na Kalouska volali: “Kalousek na hrad!” Netají se ani sympatiemi k aktivitám skupiny Milion chvilek, jejíž placku měli někteří přítomní na klopě.

Extrémisté ze skupiny Kaputin na vládní tiskové konferenci . Nahý muž vlevo je kandidát na prezidenta Marek Hilšer, spoluzakladatel nenávistné bojůvky, kterou prezident Miloš Zeman označil za “fašistickou”.

Působení skupiny Kaputin u památníků 17. listopadu připomíná činnost tajných policistů právě například na demonstracích 17. listopadu 1989, kdy se “tajní” v civilu vmísili do davu a usměrňovali demonstranty, například co do hesel, nálady, nebo směru pochodu.


Po extrémistické své akci proti demokracii, kterou povolil magistrát, zveřejnila skupina organizátorů na facebooku toto “poděkování”:

Extremisté si děkují za účast na akci, ve které pošpinili odkaz 17. listopadu a děkují za spolupráci portálu Seznam.

Loni organizace Kaputin vyhodila do koše květiny, které Národní třídě položili premiér Andrej Babiš (ANO) a šéf SPD Tomio Okamura, i květiny zaslané prezidentem Milošem Zemanem.

V demokratických volbách 2017 získalo ANO 30 % a SPD 11 % hlasů. Na extremisty napojené hnutí TOP 09 získalo pouhých 5 % hlasů. Prezident Zeman je dlouhodobě nejpopulárnějším politikem v zemi, v prezidentských volbách zvítězil dvakrát, v těch posledních získal 2,8 milionu hlasů.


Květiny od prezidenta Zemana ukradené z pietního místa na Národní a vhozneé skupinou Kaputin do koše (2018)

V roce 2018 se členové skupiny Kaputin svlékli při prezidentově inauguračním projevu. Jindy se zas připoutali k ambasádě Ruské federace na protest k situaci ve válce v Sýrii. Své nepřátele skupina obviňuje ze šíření nenávisti.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh