To je hanba! Český divák by očekával, že když už musí platit České televizi nehorázné poplatky 1 620 Kč ročně, tak se bude moci aspoň podívat na fotbalový zápas roku. Ani náhodou!
Česká televize nevysílala přímý přenos utkání Ligy mistrů (5. 11.) Slavie Praha na hřišti FC Barcelona. Místo fotbalového zápasu roku dávali házenou Pepino Frýdek Místek vs. Cement Hranice.
Slavia Praha přitom vede českou ligu s velkým náskokem a má parádní formu. Také Barcelona, považovaná za nejlepší klub na světě, je v čele španělské ligy. Do zápasu nastoupila se svými hvězdami v čele s Messim, který je považovaný za nejlepšího hráče světa.
V prvním zápase s Barcelonou dne 23. října navíc Slávie podala úžasný výkon, když sice prohrála 2: 1, ale byla vyrovnaným týmem a Barcelona se do poslední chvíle třísla o výsledek. Ani tento zápas Česká televize nevysílala. Diváci ho mohli vidět jen na placeném kanále O2 Sport.
Odveta v Barceloně 5. 11. byla nakonec skvělá, Slávie uhrála fantastickou remízu.
Diváci se cítí podvedeni
“Od Česká televize je to velký hřích na těch, kteří ačkoliv musí platit ČT každý měsíc poplatky, si musí kupovat přenosy i dalších vrcholných fotbalových a hokejových soutěží nebo hledat streamy, když je chtějí vidět,” napsal krátce před zápasem na facebookové stránky SK Slavie Praha fanoušek Milan Hruša.
Přesně tak.
Důvod, proč z tohoto zápasu Česká televize nevysílá z těchto utkání přímý přenos, jsou vysílací práva. Tedy problém s jejich cenou. Liga mistrů je nejprestižnější soutěž na úrovni klubů, od loňska má na ČT utrum.
Vysílací práva
Vysílací práva na Ligu Mistrů má od loňska pouze placený kanál O2 TV. Exkluzivní práva získal na nadcházející tři ročníky. „Byli jsme přeplaceni, což se v dnešní době, kdy ceny neúměrně rostou, zkrátka stává,“ uvedlo vedení České televize.
Kolik stála vysílací práva TV 02 není známo, ale mnohé napoví výrok ředitele O2 TV Sport pana Marka Kindernaye: “Při nákupu televizních práv jednáme vždy ekonomicky zodpovědně, aby investované prostředky dávaly smysl.”
Podle odhadů by cena za vysílací práva na tento zápas jen stěží překročila milion korun. To jsou dva měsíční platy generálního ředitele České televize Petra Dvořáka a odhadem čtyři měsíční platy moderátora Moravce.
Česká televize má přitom k dispozici rozpočet sedm miliard korun. Diváci musí platit koncesionářské poplatky 1620 Kč ročně. Když odmítnou, čeká je exekuce a soud.
Změnilo se něco?
Jak vlastně probíhala jednání České televize s fotbalovými kluby, například se Slavií? Mnohé napoví situace před utkání s Aston Villou v lize UEFA. Sice jde o událost starou deset let, ale lze směle předpokládat, že se od té doby v České televizi skoro nic nezměnilo.
Česká televize tehdy klubu Slávie nabídla, že jí za vysílací práva zaplatí 200 tisíc korun. Podle zákulisních informací Slavia žádala půl milionu korun. To Česká televize odmítla.
Tehdejší generální ředitel klubu Slavie Petr Doležal k tomu řekl: “Přece není normální, abych já musel volat do televize a ptát se, jestli náš zápas budou vysílat. Navíc mi šéfredaktor sportu v České televizi ani nevzal telefon.”
Nakonec zápas vysílala televize Nova.
Liga na ČT? Ani náhodou!
Vysílací práva pro 1. českou fotbalovou ligu zakoupila loni až do roku 2022 také firma O2 TV Sport. Diváci České televize oproti posledním sezonám výrazně ostrouhali. Z 1. ligy je na ČT k vidění jen jediné utkání každého kola, a to páteční předehrávka.
“Fotbal je nedílnou součástí vysílání České televize,” říká generální ředitel Petr Dvořák s platem skoro půl milionu korun měsíčně.
Zápasy fotbalové reprezentace až do roku 2022 si naštěstí Česká televize pohlídala. Koupila práva na utkání českého národního týmu v nadcházejících kvalifikacích o mistrovství Evropy i světa. Odvysílá rovněž evropský šampionát v roce 2020.