Tisíce migrantů dnes ráno proudily Tureckem na hranice s Řeckem a Bulharskem poté, co turecká vláda uvedla, že už jim nebude bránit v tažení do Evropy. Turecký prezident Erdogan splnil své hrozby, když bylo před dvěma dny zabito 33 tureckých vojáků během ruských leteckých útoků v Sýrii.
Turecko opakovaně hrozilo, že otevře brány pro 3,6 milionu migrantů do Evropy, pokud ho západní země nepodpoří při válce v Sýrii . Od prosince bylo v Sýrii poblíž tureckých hranic vysídleno jeden milion civilistů, když syrský režim s podporou Ruska brání území kolem města Idlib, předtím kontrolované tureckými povstalci.
Podle posledních zpráv dokonce turecká vláda pro imigranty vypravuje speciální autobusy, kterými je sváží k hranicích. Jsou mezi nimi v drtivé většině mladí muži.
Řecké úřady: Koronavirus mezi imigranty nemáme pod kontrolou
Řecká armáda včera použila proti imigrantům na hranici s Tureckem slzný plyn a bleskové granáty. Velké skupiny migrantů byly spatřeny na v Istanbulu na nádražích, nastupující do vlaků a autobusů směr řecké hranice. U řeckého ostrova Lesbos přistávají další a další čluny imigrantů z Turecka.
Na řeckých ostrovech probíhají střety místních obyvatel s řeckou armádou a policií. Obyvatelé požadují odsun imigrantů zpátky do země původu (většinou do Sýrie). Vláda se ale naopak chystá postavit na ostrovech velké ubytovny pro imigranty.
Imigrantské tábory na řeckých ostrovech jsou přeplněné. Řecké úřady varují, že mezi imigranty zřejmě řádí epidemie koronaviru. Tato nemoc, projevující se jako chřipka nebo zápal plic, způsobila za poslední dva měsíce smrt takřka dvou tisíce lidí, většinou v Číně. První případy úmrtí jsou však již hlášeny i z Evropy.
Je to stejná cesta, jakou používaly stovky tisíc imigrantů v letech 2015 a 2016, dokud se turecký prezident Erdogan nedohodl na zastavení jejich toku po dohodě s Evropskou unií.
Vše nasvědčuje tomu, že Evropa stojí na prahu imigrantské vlny, která je ještě větší, než v době svého vrcholu roce 2015. Po tehdejší výzvě německé kancléřky Merkelové zaplavilo Evropu pět milionů imigrantů.
NATO proti Rusku?
Turecký prezident Erdogan požaduje proti ruské obraně syrského území podporu NATO, jíž je Turecko členem. USA vyjadřují Turecku podporu, chystá se mimořádné zasedání NATO a Rady bezpečnosti OSN.
Rusko tvrdí, že 33 tureckých vojáků přišlo o život na území, kde probíhá válka s teroristy. Situace v syrské Idlibu u tureckých hranic se vyostřila poté, co 27. února teroristé ze skupiny Hayat Tahrir al-Sham zahájili rozsáhlou ofenzívu na pozice syrské armády. Syrská vládní vojska zahájila odvetnou palbu.
Podle informací ruského ministerstva obrany se do palby spolu s teroristy dostali také turečtí vojáci, kteří se však v místě neměli nacházet. V důsledku incidentu tak zahynulo 33 tureckých vojáků a více než 30 jich bylo zraněno.