ARFA.cz – Argumenty & Fakta

Teď umřeme hlady? “Po koronaviru přijde hladomor biblických rozměrů,” hrozí OSN. Přehnané? koukněte na VIDEO. Šok v obchodě: citróny za 80 Kč kilo, jogurt za 30… Peníze ve spirále. Státy přestávají vyvážet obilí, prý “sami máme málo”…

Výkonný ředitel Světového potravinového programu OSN David Beasley varuje, že kromě hrozby, kterou představuje COVID-19, čelí svět „mnohonásobným hladomorům biblických rozměrů“. Tato hrozba se teď už netýká jen rozvojových zemí, krize kolem COVID-19 ochromuje obchod potravinami i ve vyspělých zemích.


David Beasley, OSN: “Po koronaviru přijde hladomor” (video 30 vteřin).

“A pak vám řeknou, že není jídlo. Kdo bude poslouchat, ten dostane najíst. Kdo ne… Budou vám tvrdit, že jídlo není, protože bylo sucho, neúroda, cokoli,” říká spisovatel David Icke ve svém odhadu budoucího vývoje světa a globální moci kolem údajné epidemie koronaviru.


Celé video (10 minut)

První zdražení

Občané České republiky již kvůli výpadkům ve Španělsku, Itálii a dalších zemích pociťují výrazné zdražování ovoce a zeleniny. Američané se bojí o vepřové, vývoz ruské pšenice a do toho hrozba sucha.

Zatím se vše pro nás odehrává jen jako by v náznacích. Tu vyskočí zpráva, že největší producenti obilí omezí vývoz: Rusko, Rumunsko, Čína…





Chleba bude dražší

Před dvěma týdny oznámilo Rumunsko, druhý největší producent obilovin v EU, že omezí export svých zemědělských výrobků. Oficiálně proto, že chce zamezit prudkému nárůstu cen základních potravin, jako je například chleba.

Ekonomové se však obávají, že rozhodnutí rumunské vlády bude mít opačný efekt: Cena obilovin a tedy i chleba se po celém světě ještě zvýší.





Vaši sousedé mají hlad

OSN zrazuje jednotlivé země od podobných protekcionistických rozhodnutí, která nazvala „ožebračováním sousedů“. Počet lidí, kteří už teď hladoví, by se mohl po těchto opatřeních celém světě i zdvojnásobit.

Rumunsko obilovinami kromě Evropy zásobí také Egypt, Jordánsko, Súdán, Jižní Koreu a další země.


Rusko, Čína: Sami máme málo!

Už před několik měsíci oznámilo omezení vývozu obilovin Rusko. Vláda chce zabezpečit ruské občany, proto chce zrno udržovat uvnitř země a vyhýbat se zvyšování cen.

Omezení hlásí o Čína, která vyhlásila, že má dostatek obilí k uspokojení domácí poptávky a to je pro ni priorita. Krize kolem koronaviru rovněž ovlivní čínský vývoz zeleniny a čaje.





Přetržený řetěz

Situace kolem přetížených přístavů, které týdny paralyzovaly dodávky potravin po světě, se nejen nelepší ale dokonce zhoršuje, upozorňuje agentura Bloomberg.


Například na Filipínách hrozí uzavření přístavu klíčového pro dovoz rýže, kde se hromadí tisíce dopravních kontejnerů, jejichž vyložení komplikuje omezení volného pohybu.

Zákazy vycházení v Guatemale a Hondurasu, tedy v zemích, které se specializují na pěstování kávových bobů, omezují provozní dobu přístavů a zpomalují zásilky. V částech Afriky, které jsou závislé na dovozu potravin, chybí pracovní síla pro vykládku.



loading…

Cesta žvance

Cesta potravin od producentů na stůl spotřebitelů je spletitá. Problémy v několika přístavech mohou vést k řetězové reakci a způsobit znepokojivé zpomalení dodávek. Například obilí vypěstované v Evropě může putovat do Indie, kde se z něj peče chléb nán, jenž se následně vyváží na americký trh.


Sójové boby z Jihoafrické republiky zásadně přispívají k nasycení hospodářských zvířat světa a valná část kakaa pochází z malé části Afriky.

I země jako Spojené státy, které jsou klíčovým exportérem potravin (kukuřice), jsou závislé na dovozu, co se týče vína, sýru a mimo sezonu i ovoce a zeleniny.






Tak ještě snad ty kobylky…

Východní Afriky letos v únoru zpustošila nejpočetnější hejna kobylek (sarančat) za dlouhá desetiletí.

Kobylky už zpustošily úrodu v části Keni, kde zabírala některá hejna rozlohu až 100 kilometrů čtverečních, a Somálska. Zničena byla úroda i v části Etiopie.


Snad nemá pan Besley pravdu?



Zdroje: OSN, Kobylky v Africe