Rada České televize drtivou většinou členů nechválila řediteli Petrovi Dvořákovi rozpočet na další rok. Tento fakt lze směle označit jako debakl vedení České televize, která je dlouhodobě kritizovaná za neobjektivitu zpravodajství a plýtvání. Jednání bylo bouřlivé, ředitel Dvořák zdrcen.
Rada rozhodla, že bude o rozpočtu hlasovat až po schválení výhledu na období 2021 až 2024, které má předložit ředitel Dvořák. Právě v tomto období mělo ztrátové hospodaření České televize dosáhnout dna. O tento zásadní výhled žádala Rada ředitele opakovaně a marně. Nyní jím podmínila schválení rozpočtu.
Je to poprvé, co se Rada České televize postavila čelem proti vedení České televize, tedy instituci, jejíž činnost a hospodaření má kontrolovat. Doposud však hrála jen roli stafáže, případně bankomatu a udělování odměn vedení ČT. Radě již svitlo, že je situace opravdu vážná.
Dortík bodne
Nebyla nouze ani o humorné momenty. Například když člen Rady docent Michael Hauser nejprve Radu vyzval, aby snížila řediteli Dvořákovi roční odměny o půlku, tedy o více než milion korun (ředitel Dvořák seděl hned vedle něj) – a když domluvil, dal si dortík. Dodejme, že docent Hauser je jezuita a zakladatel filosofické skupiny Socialistický kruh.
Rada o nechválení rozpočtu rozhodla takřka jednohlasně. Ze 14 přítomných bylo 11 pro, odklepnout ho si přáli jen dva: Luboš Beniak (novinář) a Ivana Levá (učitelka, KSČM). O motivech obou se lze jen dohadovat. Šušká se, že Beniak v Radě plně a takřka svazácky hájí zájmy ČT a Komunisté prý mají s ČT tajnou dohodu o prostoru na televizních obrazovkách. Pro tato tvrzení však nejsou důkazy.
Celé jednání Rady o rozpočtu České televize na Raptor TV ZDE
Česká televize od nástupu Petra Dvořáka do funce ředitele v roce 2011 hospodaří ve ztrátě, rozdíl lepí penězi naspořenými předchozím vedením a pak to vydává za “vyrovnaný rozpočet”. I za to bere ředitel Dvořák odměny takřka 2,5 milionu korun ročně a bonusy dostávají i ostatní členové vedení ČT. Předchozí vedení vytvořilo fond asi 5 miliard korun na digitalizaci. Ten je však novým vedením již takřka vyčerpán.
Válka v zákulisí
Ředitel ČT Petr Dvořák neuspěl u Rady již podruhé během několika dní, předtím mu Rada rozpočet vrátila, aby přinesl nový, seškrtaný. Což učinil jen částečně. Další šanci ředitel dostane začátkem příštího roku. Rada chce mít vše hotovo v únoru.
Vedení České televize podle všeho nemá problém s tím vše natahovat a pokračovat ve starých kolejích.
S prohlubující se krizí se množí drby. Z České televize se šíří fáma, že je nový “neposlušný” a “vzpurný” postoj Rady motivován “politickým tlakem”. To je na první pohled fikce, nehledě na politickou angažovanost zpravodajství ČT, které za propagandistické označil i prezident České republiky Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a mnoho dalších politiků.
Z druhé strany barikády se čím dál častěji ozývá spekulace, že skutečným záměrem vedení České televize je vyvolat krizi, aby pak mohli poslance požádat o zvýšení koncesionářských poplatků. Ty jsou nyní 1620 Kč ročně, což se dobře pamatuje, protože toto číslo je letopočtem bitvy na Bílé hoře. Zvýšení koncesionářských poplatků je prý to, o co Česká televize hraje.
Čím dál hlasitěji se spekuluje o odvolání ředitele Dvořáka a vedení České televize. Cesta k tomu kroku vede přes poslaneckou sněmovnu. Ta zatím ředitele drží jen díky hlasům poslanců ANO.
Podle poměrně divoké verze byl ředitel Dvořák v roce 2011 do České televize nasazen finanční skupinou PPF, aby televizi dovedl “zu grund”. PPF nedávno koupila konkurenční televizi Nova.
Nepřehlédněte: