Hrozba oběšení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, bylo zřejmě poslední kapkou k podání trestního oznámení proti starostovo Řeporyjí Pavlovi Novotnému za propagaci nacismu. Podle informací redakce Argumenty & Fakta je trestí oznámení již napsané a bude podáno v pátek. Je pod ním podepsán známý advokát Jiří Vyvadil v zastoupení mnoha organizací a jednotlivců.
Panuje také vážné podezření, že se na propagaci nacismu podílí celé zastupitelstvo obce Řeporyje, jehož členové před několika dny odhlasovali instalaci pomníku vojáků z 29. granátnické divize SS Waffen. Tato divize se mimo jiné podílela na masakru tisíců Poláků během Varšavského povstání v létě 1944.
Podle informací portálu ArFa.cz tak budou podány dvě trestné oznámení, jedno (na starostu) už je hotové, druhé (na zastupitelstvo) je ve finální fázi. Obě budou podány v pátek.
“Kdo založí, podporuje nebo propaguje hnutí, které hlásá rasovou, etnickou, národnostní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody až na pět let. Spáchá-li tento čin tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí, hrozí mu až deset let vězení podle § 403,” řekl portálu AF advokát, obeznámený s případem.
Případ může přerůst ve velký politický skandál protože pomník vojákům SS má podporu ve vedení strany ODS, za kterou starosta Novotný v Řeporyjích kandidoval. „Projevovat vděčnost lidem, kteří zachraňovali české občany, je správný postup,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala na adresu pomníku vojákům SS.
Předseda ODS však má zřejmě mylné informace, protože nejsou žádné důkazy, že by esesáci z 29. granátnické divize zachraňovali české občany. Podle mnoha historiků během Pražského povstání v květnu 1945 pouze obsadili letiště v Ruzyni, aby umožnili odchod německým vojákům a jejich odjezd “směr Sudety”.
ODS měla v minulosti podobný problém extremismu se zastupitelem obce Jesenice Langem, který vyhrožoval prezidentovi Zemanovi, že je třeba ho podřezat jako přestárlou svini, protože je druhý Hitler.
Trest za propagaci nacismu dostala před dvěma lety Eva Muzikářová z Ústí nad Labem, u které byl objeven přívěšek na krk s hákovým křížem, černé tričko se symbolem neonacismu Skinheads.
„Veřejně projevila sympatie k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka a hlásajícímu rasovou, etnickou a národnostní zášť,“ uvedl tehdy soudce Pavel Kuděla. Obžalovaná byla odsouzena k trestu odnětí svobody v trvání 10 měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu v trvání dvou let.
Trestu odnětí svobody až na deset let čelila skupiny osmi neonacistů z hnutí Národní odpor či Dělnické strany za pořádání organizovaných akcí, například pochod uctění památky padlých vojáků SS či výroba a propagace neonacistických materiálů. Letos v září však padl osvobozující rozsudek.