Zatímco čeští lokální politici jako primátor Hřib (Piráti) propadají protičínské hysterii a způsobují tak škodu české ekonomice v řádech desítek miliard korun, Velká Británie oznamuje svůj záměr rozšířit spolupráci s Čínou na maximální úroveň a ohlásil spolupráci s čínskou firmou Huawei na výstavbě sítě 5G.
Po provokacích ze strany českých lokálních politik Čína ruší letecké linky a vyhlásila razantní omezení investic do České republiky, která se měla stát investičním centrem ekonomické velmoci č. 1.
Vláda Velké Británie na svých oficiálních stránkách zveřejnila konečné rozhodnutí spolupracovat s čínským výrobcem Huawei na výstavbě 5G sítí. K tomuto kroku se Británie rozhodla navzdory silnému tlaku USA, které ji od toho odrazovalo.
USA Británii vyhrožovalo, že pokud dá zakázku na vybudování vysokorychlostí sítě 5G čínské firmě Huawei, přerušení s ní spolupráci v oblasti sdílení zpravodajských informací. Zástupci Spojeného království Velké Británie a Severního Irska se však touto vážnou pohrůžkou nenechali ovlivnit.
Britské rozhodnutí spolupracovat s Huawei na výstavbě sítě 5G má racionální základ, byť ne právě nejšťastnější načasování. Huawei je nejen nejlepší, ale také nejlevnější. Nejsou žádné důkazy, že by Čína v tomto zneužívala své služby – například pro účely špionáže.
Ohlášení spolupráce s Huawei přichází pro Británii v ne zrovna příznivou dobu. Po odchodu z Evropské unie na ni čekají náročná vyjednávání ohledně obchodní dohody s USA.
Spojené státy se pokoušely Huawei diskreditovat různými pomluvami a falešnými zprávami v médiích kvůli rostoucí dominanci Huawei na trhu s telefony. Americké telefony iPhone (Apple) se propadají v žebříčku nejprodávanějších telefonů kterým vládne právě Huawei a korejský Samsung. IPhone bojuje až o další příčky s čínskými telefony Xiaomi, Oppo a Vivo.
Telefonům pro novou síť 5G celosvětově vládne Hawei (37 % světového trhu), přestože má zákaz prodeje na americkém trhu. Druhý je Samsung (36 %), třetí je Vivo, pak Xiaomi a LG. Apple totálně zaspal.
Panika kolem coronaviru však v současné době omezuje obchod v některých částech Číny, což může v první polovině roku 2020 způsobit zpomalení nabídky nebo poptávky po 5G v Asii nebo na celém světě.
Záměr spolupracovat s Huawei oznámilo před několika měsíci i Německo. Také proti tomuto kroku se stavěly Spojené státy a vyhrožovaly Německu podobně jako Británii. Francie již dala Huawei souhlas loni na podzim. Huawei bude stavět 5G síť také v Rusku, Utálii, Španělsku, Švýcarsku a dalších zemích.
Seznam zemí, které již ohlásili spolupráci s Huawei na výstavbě sítě 5G ZDE
Česká republika zatím váhá. Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei varoval již dříve český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) – právě kvůli potenciální špionáži. Mnozí komentátoři a odborníci však zprávu označil NÚKIB označily za nepravdivou a motivovanou zájmy USA.
Vztahy mezi Británií a Čínou prošly v posledních letech velkou proměnou směrem k užší spolupráci. Boris Johnson dokonce loni prohlásil, že jeho země bude i na evropské poměry velmi pročínská a slíbil, že zajistí, aby se z Británie stala „nejotevřenější evropská ekonomika“ pro investice z Číny.
Británie byla první západní zemí, která se připojila k Čínské asijské investiční infrastruktuře (AIIB). Také tento krok vzbudil velkou nelibost Spojených států.
AIIB je první asijská mezinárodní banka, která je nezávislá na dominanci Světové banky a Mezinárodního měnového fondu.
Zdroje:
Johnson uhlašuje maximální spolupráci s Čínou ZDE
Prohlášení vlády Velké Británie o spolupráci s Huawei ZDE
Mobily Huawei vládnou světu 5G ZDE