ARFA.cz – Argumenty & Fakta

Ředitel České televize: Střet zájmů, jaký nemá obdoby? Měli by ho odvést v poutech na medvěda a rovnou od vazby, říká poslanec. Plýtvání a dluhy, kam se podíváš. Začerněné smlouvy a chata, zarostlá kopřivou. Radě ČT ulétly včely. Vyměnit!

Ředitel České televize Petr Dvořák vlastní společnost, jejíž obchodní činnost je propagována ve vysílání České televize a to zdarma. Rozdávání zakázek bez výběrového řízení v řádech desítek milionů. Navyšování ceny u již vysoutěžených zakázek. Zakázky pro firmy, které nesplnily základní podmínky…

Tyto závažné otázky ohledně o střetu zájmů a katastrofálního hospodaření České televize zazněly na semináři, pořádaném 8. října v poslanecké sněmovně. “Osobně jsem čekal, že pan ředitel oznámí rezignaci hned druhý den po semináři. Totéž by měla udělat i Rada České televize,“ uvedl poslanec Jaroslav Foldyna (zatím ČSSD), který se setkání zúčastnil.


Nestalo se tak. Podle některých poslanců žije vedení České televize v pocitu nedotknutelnosti a beztrestnosti.


Podle informací portálu Argumenty & Fakta se může týkat střet zájmů firmy Leica Gallery, kterou vlastní ředitel Dvořák se svou manželkou.

Propagace této soukromé firmy na obrazovce státní televize dosahuje takových rozměrů, že by mohla být v přímém rozporu s Kodexem České televize a mělo by následovat okamžité ukončení pracovního poměru. Podle našich informací nyní dochází k mazání zmínek o Leica Gallery z archivu české televize.


Mnohé nasvědčuje tomu, že jde jen o špičku ledovce. Pochybnosti jsou prý také ohledně firmy Helios, financování filmového festivalu Karlovy Vary a dalších.


Prezident Miloš Zeman: Odvolat ředitele České televize a zrušit koncesionářské poplatky. Pořad Týden s prezidentem, TV Barrandov 10. 10. 2019

Podle tvrzení novináře Xavera Veselého jsou na mnoha veřejně dostupných smlouvách České televize klíčové údaje začerněny, včetně například smlouvy na dva miliony dolarů. Česká televize se ve svých tvrzení opírá o údajnou autoritu tzv. Ústavu nezávislé žurnalistiky, který sídlí ve vybydlené chatě za Prahou, má jediného zaměstnance a dotují ji lobbistické instituce.


Ředitel šupem do vazby?

Již za pár dní (17. října) má parlament hlasovat o budoucnosti České televize. Budou se schvalovat zprávy o hospodaření České televize a mlže jít o zcela zásadní moment.

Pokud parlament zprávy dvakrát nechválí, dojde k výměně Rady a ředitele. K tomuto kroku opakovaně vyzval prezident republiky Miloš Zeman a řada poslanců a politiků. “Česká televize je nástrojem politické opozice a zejména Pražské kavárny,” uvedl prezident Zeman.


„Podobné věci by v žádné státní organizaci nebyly možné. Kdokoli by si něco podobného dovolil, tak bychom jej, nejspíš za asistence kamer České televize, viděli jít na medvěda do policejního auta a do vyšetřovací vazby,“ uvedl mimo jiné Foldyna pro portál Parlamentní listy.

Plat ředitele České televize Petra Dvořáka dosahuje takřka půl milionu korun měsíčně. To je skoro dvojnásobek, kolik berou poslanci nebo prezident.


Vycházejí najevo znepokojivé skutečnosti, že Rada České televize “neví, která bije”. Místo toho, aby Rada televizi kontrolovala, je vůči ní v submisivním, místy až ponižujícím postavení. To se projevuje mimo jiné tím, že úvodní slovo ve Zprávě Rady České televize o hospodaření má úvodní slovo generální ředitel České televize a ne předseda Rady České televize.


Radě ČT ulétly včely

Předseda Rady České televize Jan Bednář například nebyl schopen odpovědět na otázku, kdo z Rady kontroluje hospodaření České televize, což je klíčová funkce tohoto kontrolního orgánu. Budí to však dojem, že dělají všichni všechno a nikdo nic. Rada se tak jeví spíše jen jako stafáž, které protéká mezi prsty šest miliard korun ročně.

Až po dlouhém úsilí se na jednání podařilo poslancům z pana Bednáře vypáčit, že expertem Rady na ekonomiku je snad pan Luboš Beniak, který přispívá do časopisu Reportér (rebelové proti Babišovi) a není ekonom.

“Mimochodem: Expert Rady České televize na ekonomiku, pan Beniak, je profesí novinář a sám o sobě při semináři také prohlásil, že není účetní ani ekonom,” diví se poslanec Foldyna.


Od nástupu pana Dvořáka v roce 2011 trvale klesá hodnota veškerého jejího majetku a České televize tak spotřebovává finanční rezervu, kterou nashromáždil předchozí management. Vyplývá to ze zprávy, kterou si nechali vypracovat poslanci.

Tyto zdroje – původně zhruba čtyři miliardy – dnes už pomalu dochází. V České televizi tak zřejmě brzy dojde buď k omezování výroby a k propouštění, nebo bude muset dojít ke zvyšování televizních poplatků.

Podle premiéra Andreje Babiše má přitom vzhledem k nespokojenosti s fungováním České televize naopak dojít k omezení koncesionářských poplatků.


Parlament vs. Česká televize

Neschválení dvou zpráv Rady České televize ještě neznamená její automatické odvolání a odchod generálního ředitele České televize. Uvolňuje však cestu k odvolání Rady, které však musí odhlasovat Poslanecká sněmovna zvlášť.

Jaké jsou šance, že parlament zprávy neschválí?

“Co jsem měl po semináři možnost mluvit s ostatními poslanci, tak ti byli většinou v podobném šoku jako já, což se týká především poslanců hnutí ANO,” uvedl Foldyna.


K zamítnutí zpráv Rady je třeba nadpoloviční většina poslanců, tedy 101. ANO má z 200 členného parlamentu 78 poslanců, odhadem by se mohlo proti zprávě postavit 50 z nich. Přidat by se mohla většina poslanců SPD, kterých je 22, řekněme tedy 15 proti. KSČM, která vyslovuje dlouhodobou nespokojenost s prací Rady a propagandou České televize, má 15 poslanců, řekněme tedy 10 proti.

Poslanecká sněmovna ČR

Celkem jsme na na 75 poslancích. Zbývajících 26 by se muselo rekrutovat z ODS (celkem 25), možná někdo z Pirátů (22) a z ČSSD (15) nejméně jeden Foldyna. Ostatní strany tzv. Demobloku (TOP 09, STAN, Lidovci) budou zřejmě bez výjimky na straně České televize, protože jim současná politická preference ČT plně vyhovuje.

Šance tu tedy jsou, ale bude to těsné.

Celý rozhovor s poslancem Foldynou ZDE


Nepřehlédněte!