Řeč těla na summitu G20: Trump nadšen z vousů saudského prince, Merkelová v koutě, ale zatím se netřese. Putin se kamarádí s Čínou. Koho zapálí komisař Juncker?

V japonské Osace začal summit G20 tradičně “rodinnou fotografií”, kde se nejmocnější státníci sešli, aby tomuto zdecimované mu světu poslali vzkaz, že jsou fajn. Takže nám pěkně zamávali (poprvé po mnoha letech, dřív nemávali, jen koukali).

Celý svět s napětím sleduje především německou kancléřku Merkelovou, jestli se zase začne třást. V posledních deseti dnech měla dva záchvaty, připomínající příznaky Parkinsonovy choroby.

Merkelové záchvaty zde

Merkelová v bledě modré na summitu G20 v roce 2016

Pozice kancléřky Merkelové na “rodinných fotografiích” se vyvíjí zajímavě. Ještě v v roce 2016 a 2017 stála uprostřed v zářivém oblečku, loni focení nestihla, protože se jí ucpala tryska (letadla), letos paběrkovala úplně na kraji vedle podivně vysmátého černocha z Jihoafrické republiky jménem Cyril. Německá kacléřka je nadopovaná a má v popisu práce být v dobré náladě.


Angela a Cyril

Uprostřed snímku ze summitu G20 v Osace tentokrát jasně dominuje dvojice Donald Trump a saudský princ Salman. Prezident USA byl nadšen z jeho vousů, šátku, čelenky a vůbec, proto mu snaživě podával ruku práce v okamžiku, kdy fotograf zmáčkl spoušť – zatímco ostatní mávali, jako že jsou fajn. Zajímavé, že princ Salman s podáním ruky jako by váhá.

Natěšený Trump a váhavý princ Salman

Saudská Arábie je klíčovou zemí arabského světa, jednak je nejbohatší a pak také druhá největší. Mnohými je také považována za největšího sponzora světového terorismu. Spojené státy s ní tradičně velmi kamarádí.

Zde zmiňme, že se ze společného focení pořizuje několik fotografií, a ta, která bude vźvěřejněna, podléhá pečlivému výběru. Také místo, kde budou státníci stát, je určeno předem, aby se nám tam nemačkali.

Nad dvojcí Trump – Salmán rudě září nešťastnice britská premiérka Mayová, která je jednak ve výpovědní lhůtě a jednak je symbolem rozpadu Evropské Unie. Další tahoun EU, francouzský motýl Macron, stojí také dost mimo – a na opačné straně než jeho spolubojovnice proti suverénním státům Merkelová. Vedle Macrona je už jen Mexiko a pak už jen pustina.


Pěkná dvojce se nám utvořila vpravo od středu: Ruský premiér Putin a jeho nejlepší kamarád prezident Číny Si Ťin-pching. Nad nimi se mračí Polák Donald Tusk, předseda Evopské rady (málokdo ví, že je kašubské národnosti).


Ruský premiér Putin a jeho nejlepší kamarád prezident Číny Si Ťin-pching

Klíčovým momentem summitu bude schůzka Donalda Trumpa s čínský prezidentem Ťin-pchingem. Řeč bude o clech, které nejsou dobré pro nikoho, kromě Trumpovy předvolební kampaně. Setkání s Putinem si TRump odbyl hned prcní den, protože o tu teď opravdu nejde.

Kde jsou ty časy, kdy se čekalo, jestli se vrchní komisař Evropské unie Juncker zase opije – a možná i někoho zapálí?

Vrchní komisař EU Juncker, úplně namol, zapaluje pochodní prezidenstký pár na memoriálu genocidy ve Rwandě letos v dubnu

Budou se hodit: President USA Donald Trump, japonský premiér Abe, který pro Trumpa domlouval pohodičku s Íránem, dokud za zády Trumpa nenechali američtí generálové zapálit cizí tankery, a třetí do party – tradičně podivný Ind, premiér Modi. Indická ekonomika se začíná rozjíždět.

USA, Japonsko a Indie zakládají klub přátel pružných kloubů

Reportáž za začátku summitu ZDE:

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh