Radní České televize Lipovská: “Chtěla jsem vidět smlouvu pana generálního ředitele, ale vysmáli se mi”. Když zlomila kletbu, zjistila velmi zvláštní věci. Zatímco Titanik klesá ke dnu, na palubě tančí byrokraté a právníci?
Kavčí hory, kde je areál České televize, by se zřejmě měli jmenovat Kafčí hory, podle autora románu Zámek. Když nová radní České televize Hana Lipovská chtěla vidět smlouvu generální ředitele, se zlou se potázala.
Na svou smlouvu se přitom generální ředitel Petr Dvořák několikrát odkazoval, když se na posledním zasedání Rady bránil snížení svých ročních odměn ze 2,42 miliónu Kč na nulu.
“Podle hlavní právničky České televize Dr. Havlové nemůže do smlouvy nahlédnout radní bez svolení generálního ředitele nebo bez schválení Radou,” říká ekonomka Hana Lipovská, které se nakonec podařilo “právně podpořené obstrukce překonat trochou tvrdohlavé vytrvalosti”.
Smlouvu generálního ředitele Dvořáka, který má plat 242 tisíc korun měsíčně, radní Lipovská nakonec získala – a nestačila se divit.
Sekretariát Rady ve službách České televize
“Sekretariát Rady České televize, který má být k dispozici radním, funkčně a finančně podléhá právě České televizi,” diví se Lipovská.
V praxi jde o neuvěřitelný systémový kotrmelec, kdy sekretariát Rady neřídí Rada, ale vedení České televize, kterou má Rada kontrolovat. Tento chuchvalec plně charakterizuje éru, kdy Rada nevyvíjela ani tak kontrolní činnost, jako spíše úsilí na upevnění soudružských vztahů.
Odměny ředitele provázány s odměnami zaměstnanců
Při studiu smlouvy generálního ředitele Dvořáka narazila radní Lipovská na několik velmi zvláštních věcí.
Například provázanost odměn generálního ředitele a řadových zaměstnanců z níž plyne, že pokud by generální ředitel dostal na odměnách nulu, dostali by jeho podřízení také nulu.
Tento groteskní motivační faktor není podle dostupných informací k vidění v žádné firmě světa.
“Provázanost odměn řadových zaměstnanců a generálního ředitele, považuji za mimořádně zpackanou část kolektivní smlouvy. Jedná se však o agendu televizních odborů a managementu Česká televize, takže si to zaměstnanci musejí vyjasnit s odboráři sami,” říká radní Lipovská.
Dětinský trik s bonusem
Další podivností ve smlouvě je časový limit na schválení bonusů pro generálního ředitele do 30. června. Pokud Rada do toho termínu nerozhodne jinak, dostane ředitel částku 2,42 miliónů (desetinásobek ročního platu) automaticky.
“Jde o takřka dětinskou léčku na Radu České televize. Když o ní ovšem víme, tak nepředstavuje žádné riziko. Já sama jsem byla připravena navrhnout, aby Rada ČT jednala třeba každý den, dokud nebude dohoda o snížení bonusu generálnímu řediteli schválena,” zdůrazňuje Lipovská.
Bonusy v záporné výši
Ředitel Dvořák (ve funkci od roku 2011) dostal letos poprvé snížené roční bonusy. Zatímco mu stará Rada každý rok s fanfárou věnovala 2,42 miliónu korun, letos mu byla odměna snížena o třetinu na 1,6 miliónu Kč.
Ani s touto částkou část Rady (noví radní) nesouhlasila a navrhovala nulové odměny, ale byla přehlasována.
“Rada Česká televize si musí uvědomit, že bonus je odměna za nadstandardní výkon, nikoli nároková složka mzdy. Ostatně, kromě bonusů existují i tzv. malusy, tedy sankce za špatně odvedenou práci,” naznačuje Lipovská možný vývoj.
Kritika politruků ve zpravodajství sílí
Česká televize je v posledních letech pod silným tlakem kvůli zpravodajské sekci, kterou část odborné veřejnosti považuje za propagandistickou a silně politicky motivovanou ve prospěch části politického spektra (TOP 09, Piráti).
Mezi hlavní kritiky zpravodajské sekce České televize patří prezident Zeman, premiér Babiš, strany SPD, KSČM, Trikolóra a další. Naopak velmi spokojen je tzv. Demoblok (TOP09, KDU/ČSL, STAN, ODS plus Piráti).
Zrušení koncesionářských poplatků
Na posledním zasedání Rady byla Česká televize, hospodařící s obrovským rozpočte sedm miliard korun, přirovnána k Titaniku. Objevují se optimistické názory, že tento Titanic se potopit nemusí, pokud vyhází přebytečnou zátěž.
Jako budoucí scénář se jeví zrušení koncesionářských poplatků (1 620 Kč ročně – jako letopočet bitvy na Bílé hoře) a rozpočet na provoz maximálně miliarda korun ročně. Zkrátka taková malá, milá televize.
Zdroj: Parlamentní listy