Proč chodí “muž ze Sudet” pořád v hnědé uniformě? Náhoda, nebo skrytý symbol? Tajemství šatníku snaživého aktivisty.
Aktivista Mikuláš Minář, dosazený do čela projektu státního převratu, pochází z Vodňan (německy Wodnian), malebného sudetského městečka, ležícího mezi Strakonicemi (německy Strakonitz) a Českými Budějovicemi (Budweis). Možná odtud plyne jeho záliba v pískově hnědé, což byla typická barva jednotek Sturmabteilung (SA).
Na tuto zajímavou souvislost na základě upozornění čtenářky, která je staršího věku a ještě pamatuje například okupaci Prahy, nebo cvičiště Hitlerjugend nad dnešními ambasádami Německa a USA, poukázala redakce respektovaného portálu aeronet.cz.
V redakci portálu arfa.cz jsme se shodli, že jde o velmi pěkný postřeh – a ačkoli jsme chtěli psát původně o tom, jak se německé nadnárodní elity pokoušejí vytvořit z aktivisty Mináře českou Čaputovou (za pomoci jimi ovládanými médii) – rozhodli jsme se věnovat historii této uniformy.
Na podzim roku 1920 Adolf Hitler založil Ordnertruppen (pořádkové oddíly). Začal do nich nabírat hospodské rváče, zápasníky a bývalé vojáky, kteří měli za úkol ochraňovat jej při jeho vystoupeních proti sociálním demokratům a komunistům, kteří se snažili jeho výstupy narušovat. Lidově se jim také říkalo „hnědé košile“ podle typických hnědých uniforem.
Proč právě hnědá? Byla to “znouzectnost”, neboť jedinou dostupnou a levnou látkou v těsně poválečném Německu (po 1. světové válce) byl materiál původně určený na polní hnědé uniformy.
Dne 4. listopadu 1921 pořádala NSDAP (Hitlerem vedená Národně socialistická německá dělnická strana) velké veřejné shromáždění v mnichovské pivnici Hofbräuhaus. Po několika přerušeních Hitlerova projevu se členové z Ordnertruppen pustili do bitky s „narušiteli“ shromáždění. Po této památné hospodské rvačce Hitler slavnostně přejmenoval tuto jednotku na Sturmabteilung, zkráceně SA (útočné oddíly).
SA zůstaly aktivní až do konce války, ale v povědomí utkvěly hlavně za tzv. Křišťálovou noc v listopadu 1938, kdy společně s jednotkami SS (Schutzstaffel) ničily židovské obchody, synagogy a pronásledovaly židovské obyvatelstvo.
Uniformy (a nejen hnědé) šil pro Hitlera muž, jehož jméno ke dodnes velmi známé: Hugo Boss (což je pravé jméno). Sám člen NSDAP, získal jmění šitím uniforem pro nacisty, při němž využíval práce nuceně nasazených dělníků z východní Evropy (většinou z Polska).
V roce 1924 otevřel Hugo Boss svou první textilní manufakturu, ve které se ručně vyráběly všechny druhy oděvů. První velká zakázka přišla ještě týž rok – objednávka na hnědé košile, určené pro Národně-socialistickou stranu. V roce 1931 se stal Hugo Boss členem NSDAP.
Protože již Hugo Boss pro stranu šil a byl navíc jejím členem, měl skvělou pozici při získávání zakázek. Rok před začátkem války se jeho firma soustředila již jen na výhradní dodávání hromadných zakázek pro armádní účely. V roce 1942 dosáhl roční obrat společnosti jeden milion říšských marek. Hugo Boss vyráběl uniformy pro wehrmacht i jednotky SS až do konce války.
Zakladatel světové módní značky Hugo Boss zemřel v srpnu 1948 na zánět dásně a zubů. Vedení společnosti se později za roli firmy ve II. světové válce omluvilo.
S jakou barvou přijde aktivista Minář příště? Jaké tajemství se skrývá v jeho šatníku? A co jeho kamarádi? To uvidíme na další demonstraci – a módní guru Františka Čížková bude u toho.
Upozornění: Článek může obsahovat prvky nadsázky a politické satiry