Asymptomatický přenos se stal jedním ze skrytých narativních mýtů, které každého z nás mění v biologického nepřítele toho druhého. Ve vědeckém časopise Nature byl nyní publikován článek, který uštědřil tvrdou ránu covidovému kultu, který se neustále ohání “šířením viru lidmi bez příznaků”.
Vláda České republiky by měla zanechat plánů na masové testování. Neexistují pro ně žádné vědecké důkazy, jakékoli záměry zcela vyvrací tato nová studie. Největší, jaká kdy byla.
Po lockdownu čínského města Wuhan na jaře tohoto roku provedla tamní vláda celoplošné testování populace na přítomnost nukleových kyselin (RNA) viru SARS-CoV-2. A výsledky, zveřejněné v prestižním časopisu Nature jsou vskutku překvapující.
Vzorek 10 milionů
Testování probíhalo 19 dní od 14.5.2020 do 1.6.2020. Otestovaných bylo 9 899 828 lidí. Jde tedy o skutečně obrovskou statistickou vzorek, jejíž výsledky mají vysokou vypovídací hodnotu.
Detekce bezpříznakových (asymptomatických) pozitivních případů byla extrémně malá. Nebyly zjištěny žádné důkazy o tom, že by docházelo k přenosu infekce z asymptomatických pacientů na jejich dohledané blízké kontakty (trasování).
Předchozí studie, hlavně ze západních zemí, naznačovaly, že bezpříznakoví jedinci nakažení virem SARS-CoV-2 mohou být infekční. Předpokládalo se, že příznaky onemocnění se u nich rozvinou až později. To s však nepotvrdilo.
Osoby bez příznaků jsou čisté
V Číně při porovnávání měly bezpříznakové osoby oproti příznakovým (horečka, malátnost, ztráta čichu – jako u chřipky) jen velmi nízkou virovou nálož a velmi krátkou dobu potenciální infekčnosti. To snižuje riziko šíření viru SARS-CoV-2 na hodnoty velmi blízké nule.
Wuhanská studie zkoumala vzorky od bezpříznakových pozitivních osob, ale žádný koronavirus SARS-CoV-2 u nich nebyl nelezen.
Shrnutím uvedené studie bylo, že:
Všechny dohledané kontakty bezpříznakových pozitivně testovaných osob měly negativní výsledky testů. To znamená, že bezpříznakové pozitivní osoby zkoumané v této studii nebyly infekční.
Závěr
Studie vrhá úplně jiné světlo na naše poznání o tom, jak se virus SARS-CoV-2 šíří, respektive nešíří. Pokud je pravda, že bezpříznakové osoby virus přenášejí jen minimálně nebo nijak, pak je třeba přehodnotit i současné masové či plošné testování.
Na základě těchto nových poznatků je celá hysterie s testováním neopodstatněná, jelikož by stačilo testovat pouze osoby s příznaky onemocnění (mnohé státy to i nyní tak činí).
Vláda České republiky by proto měla přestat s experimentováním a zanechat plánů na masové testování, ať už celého obyvatelstva, krizových skupin, nebo dětí ve školách. Neexistují na to žádné vědecké důkazy.
Zdroje: Studie časopisu Nature, LB