Post-demokracie v praxi: Předčasné volby v Británii mají ukončit etapu “vůle lidu” a nastolit “vůli elit”. Nové, lepší referendum. Německá budoucnost Evropy. Je to tady zas. My jsme jen stafáž
To je marnost! Britští poslanci se dohodli na předčasných volbách, které mají ukončit tzv. “brexitový pat”. Agónie demokracie v přímém přenosu. “Bitva o Británii” se odehraje 12. prosince. Pěkně před Vánoci, kdy mají lidé úplně jiné starosti.
Ve skutečnosti o žádný PAT nejde. Britové si v referendu v roce 2016 zvolili odchod z Evropské unie, tedy MAT, a to poměrem 52 ku 48 procentům.
Evropská unie v čele s Německem ale nechce Británii pustit, prudí, mrmlá, dělá obstrukce, předstírá, namítá, mate, huhlá, straší – tlak je enormní a ve hře je sama podstata demokracie. Británie má být odstrašujícím příkladem pro každou zemi, která by chtěla dát německému byrokratovi vale.
To by se jim tak líbilo, jawohl! Máme tady v Německu imigrantů, že není k hnutí, rozdáváme dotace, co to dá a ještě máme dostat kopačky? To jsme se snažili ovládnout Evropu zbytečně?
Ano, možná že demokracie spočívá v tom, že klademe stejnou otázku pořád dokola, tak dlouho, dokud tázaný neusne a ze spánku nezamumlá cosi, co by mohlo být odpovědí, kterou jsme chtěli slyšet: Ano, ne, cokoli.
Jen samotný fakt, že Británie pořádá kvůli odchodu z Německa mimořádné volby, je alarmující. Nebo je to opravdu tak, že je Británie další německou spolkovou zemí?
Je to ostuda.
Post-demokracie znamená, že volby jsou jen jako. Je to pěkný pocit, stát nad urnou, člověk by si skoro myslel, že něco ovlivní. Stejně se “nevolení” obejdou i bez uren. Nezávisle na hlasech voličů.
Takže: Pojďme volit, co jiného nám zbývá?
Nepřehlédněte: