Počet obětí pandemie koronavirů přesáhl 5 000 po celém světě. Evropa se stala epicentrem pandemie, uvedl šéf Světové zdravotnické organizace WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Na “běžnou” chřipku či v jejím důsledku však letos zemřelo 30 x víc lidí, WHO uvádí 150 tisíc obětí.
Až opadne panika, bude jistě zajímavé srovnat výsledek s loňským rokem. Není vyloučeno, že se ukáže, že obětí chřipky včetně COVID-19 (tzv. koronavirus) bylo loni víc než letos. Díky drastickým opatřením kvůli koronaviru letos klesl i počet obětí chřipky.
Přesné počty obětí chřipky WHO neuvádí, pouze celkový počet, který byl loni až 650 tisíc obětí.
Masky a roušky společně
Šéf světového zdravotnictví Ghebreyesus oznámil, že WHO zahajuje plán reakce na solidaritu Covid-19, který umožňuje jednotlivcům a organizacím přispívat k úsilí o kontrolu nemocí.
Získané prostředky budou použity na koordinaci reakce na řešení krize a na nákup masek, rukavic, plášťů, brýlí a dalších základních materiálů. Bude také investováno do výzkumu a vývoje.
První případy koronaviru se objevily v Číně koncem minulého roku. Oficiální čísla ukazují, že Čína již stabilizovala šíření této choroby. Mezitím se počet případů v evropských zemích v posledních týdnech prudce zvýšil a ve středu byla prohlášena za pandemii.
Čína hlásí: Hotovo
Čína včera oznámila pouze osm nových případů a sedm úmrtí. Více než 64 000 lidí se nyní zotavilo a bylo propuštěno z nemocnic.
Francie, Irsko, Dánsko, Norsko, Litva Alžírsko, Česká republika a Slovensko uzavřely školy, stejně jako několik států v Německu, včetně hlavního města Berlína.
Nejúspěšnější fotbalový tým Evropy, Real Madrid, dal všechny své hráče do karantény po jednom testu pozitivním. Česká vláda zpřísnila hraniční kontroly některých zemí a Slovensko uzavřelo své mezinárodní letiště a uzly pozemní dopravy.
Německá vláda zvažuje, že některé podniky bude muset i zestátnit, respektive v nich převzít majetkový podíl. Uvedl to dnes ministr financí Olaf Scholz.