V Řeporyjích v noci hořel dřevěný skanzen. U požáru zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči. Plameny zachvátily tři dřevěné stavby a úplně je zničily. Požár se podařilo dostat pod kontrolu před čtvrtou ráno. Příčinou nočního požáru byla nedbalost – čí, není jasné.
Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), přezdívaný Magor z Řeporyjí, se zhroutil. Veřejnost dává požár do souvislosti s jeho záměrem postavit v Řeporyjích pomník nacistům. Na toto téma před několika dny Novotný vystoupil v ruské televizi (Rossia 1) a před odhadem 200 miliony diváků udělal České republice takovou ostudu, že se z toho dodnes mnohým zvedá žaludek.
„Nemyslím si, že by požár založil někdo úmyslně kvůli pomníku Vlasovců. Ve skanzenu se dost intenzivně točí, sám jsem tam už kolem roku 2005 hasil jako dobrovolný hasič. Tehdy jsem se bál, že jsem našel mrtvolu, ale byl to jen ohořelý beran.“ uvedl Pavel Novotný.
Vlasovci byly nacističtí vojáci, kteří zběhli z Rudé armády. Plenili, mučili vesničany, vypalovali vesnice. Během posledních dnů války se se pokusili napravit si reputaci tím, že pomohou pražanům napadat prchající Němce.
Jednu noc v květnu 45 údajně přespali v Řeporyjích a vešli do Prahy. Pražští povstalci je však po necelých dvou dnech bojů vykázali mimo hranice města. Nacističtí Vlasovci se pokoušeli vzdát Američanům. Ti je odmítli nebo předali Sovětům. Pak byli popraveni.
Skanzen je už několik dní pro veřejnost uzavřen – na místě jsou zahraniční filmaři, kteří tam natáčejí. Podle zástupce agentury, která pro zahraniční produkci natáčení zajišťuje, na místě chytla dekorace.
Dnes večer (10. 12.) má řeporyjské zastupitelstvo projednávat výstavbu pomníku Vlasovcům. Starosta Pavel Novotný (ODS) tak chce uctít památku zhruba 300 nacistů, kteří na konci války zradili Hitlera.
Jak by měl pomník vypadat není jasné. Proti záměru se ostře ohradilo ruské velvyslanectví v Praze a ruská diplomacie. Starosta Novotný (ODS) je podezřelý že šíření nacistické ideologie. ODS ho zatím nevyloučila.
Řeporyjský skanzen Řepora, představující českou vesnici 14. století, v minulosti již dvakrát vyhořel. V roce 2003 žhář zapálil oheň, který zničil čtyři budovy a uhořely tři ovce, o rok později se oheň rozšířil z budovy hlídačů areálu. V minulosti skanzen posloužil pro natáčení filmu Juraje Jakubiska Bathory, který byl inspirován postavou hraběnky Alžběty Báthoryové, známé jako čachtická paní.