Oblast u obce Pelhřimovy (německy Mährisch Pilgersdorf) u řeky Hrozová nedaleko Ostravy okupují polští vojáci se samopaly. Oni rozhodují, co se smí a co ne. Začala první vlna “nápravy II. světové války?” Tato oblast patřila Hitlerovi!
Na českém břehu místního potoka si polští ozbrojenci zřídili checkpoint s ohništěm přímo před místní kaplí. Českým občanům zakázali vstup. Podle posledních zpráv se chovají, jako by jim to tam patřilo a nehodlají odejít.
„Když vám rozkazuje voják se samopalem v uniformě cizí armády na vašem území, je to otřesný zážitek. Nedovolili mi přiblížit se víc jak na deset metrů. Proč polská armáda rozhoduje, kam se na českém území můžu podívat a kam ne?“ popsal svou zkušenost Ivo Dokoupil z Hnutí Duha Jeseníky, který chtěl navštívit místní kapličku.
Okupace pod vlakou koronaviru?
Fotograf hnutí Duha Ivo Dokoupil má přitom bohaté zkušenosti z vypjatým situací. Fotografoval například revoluční události na Majdanu na Ukrajině i válkou zničené oblasti Slavjanska a Doněcka. V Pelhřimovech se ale neodvážil před polskými vojáky ani vytáhnout fotoaparát.
Ti prý střeží hranice kvůli koronaviru a proti přívalu migrantů z ČR do Polska.
Česká média o této skandální situaci neinformují, jediný, kdo ji zaznamenal byl Deník.cz.
Obec Pelřimovy patří mezi citlivé body česko – polských vztahů co se týče územních nároků. Na základě smlouvy z roku 1930 mezi tehdejším Československem a Německem došlo k podstoupení území podél potoka Hrozová Německu a jeho spřátelenému Polsku.
Za II. světové války byla většina domů v obci Pelhřimovy zničena. Po válce došlo k odsunu zdejšího sudetoněmeckého obyvatelstva. Polská anexe Těšínska proběhal na podzim 1938 a trvala rok. Těšín je od Pelhřimov vzdušnou čarou asi 60 km.
Samopal do obličeje
Na aroganci polských vojáků, kteří nemají na našem území co dělat, si místní občané stěžovali starostovi. “Nikdo z odpovědných orgánů s námi nekomunikuje, kromě krajské policie. Ta údajně již řeší,“ uvedl starosta nedalekých Slezských Rudoltic Mojmír Pargač.
Polská armáda pronikla na území České republiky v noci ze 27. na 28. května. V počtu asi dvaceti vojáků se samopaly obsadila oblast o rozloze několika stovek metrů čtverečních. U řeky Hrozová si vytvořila kontrolní bod.
Podle našich zjištění se jedná o příslušníky 2. Vojskového hospodářského sboru polské armády z kasáren ve Wroclawi, kteří dostali za úkol chránit hranici Polské republiky proti nelegálnímu přechodu v době koronavirové krize.
Chtějí Poláci u nás bunkr?
Vojáci polské armády zabrali nejen český prostor před mostem, ale i místní kapli. Českým občanům zakazují focení, zabránili dokonce stavební obhlídce kaple.
Podle posledních zpráv mají polští vojáci na místě i terénní vojenské auto (džíp), které parkuje u mostu na české straně hranice. Pět vojáků se samopaly na místě cosi proměřuje pomocí svinovacího pásma, jako by pro nějakou stavbu.
Nikdo nic neví
Nikdo do dnešního dne, tedy do soboty 14. června 2020, neřekl místním obyvatelům, jakým právem polská armáda reguluje pohyb českých občanů na českém území.
Na základě jaké mezistátní, mezivládní či jiné dohody nebo jakého určení zakazují nebo rozhodují polští vojáci o tom, kdo smí nebo nesmí navštívit českou kapli na českém svrchovaném území.
Reakce českého ministerstva vnitra: “Oni si to ti Poláci berou tak nějak po svém.”
Jako že koronavirus a migrace in einem Topf.
Situaci budeme pozorně sledovat. Čtěte arfa.cz
Zdroj: Deník.cz