Odporné: Levičácká lůza beztrestně poničila sochu sira Winstona Churchilla nápisy: “Rasista!” a málem lynčovala muže s falešným knírem, který jim rozkopal cedule. VIDEO

Anarchisté poničili v rámci údajných protestů proti rasismu sochu kultovního britského politika sira Winstona Churchilla v Londýně. Na podstavec nastříkali černým sprejem nápis: “Byl to rasista”. Kolem pasu mu přilepili lepicí páskou ceduli: “Na životech černochů záleží.”
Policie sochu nechránila, byť byla zneuctěna i pár dní předtím. Ničení sochy národního hrdiny, který připravil za II. světové války první (dílčí) porážku nacistickému Německu, se snažilo zabránit svépomocí několik slušných občanů.

Statečný mladík s falešným knírem
Jeden z odpůrců davu v nestřeženém okamžiku přiskočil k pomníku a strhl a odkopal pomlouvačné cedule. Přitom měl zřejmě umělý knír a bekovku do čela, aby ho násilnický dav nemohl identifikovat. Přesto si ho všimla poblíž stojící hlídka žen a zapištěla: “Rasisto!”



Muži se však podařilo prokličkovat davem, ten se však záhy pohnul a v čele s mladými černochy ho začal pronásledovat. Lynči muže s knírem zabránili policisté tím, že se útočníkům pletla pod nohy. Muž využil situace a zmizel.
Nejvíc naloženo dostal filantrop, který zemřel před 300 lety
V Británii došlo po smrti černošského dealera drog Charlese Floyda v USA k několika útokům na sochy.

Nejhůř to odnesl Edwald Colston (1636 – 1721), ochodník s filantrop, který daroval část svého jmění na vybudování škol, nemocnic a kostelů v Bristolu, Londýně a jinde. Edwalda Colstona připomíná v Bristolu několik památek, ulic, škol a také oblíbené Colstonovy buchty. Charitativní nadace inspirované těmi, které založil, přežívají dodnes.
Colson obchodoval kromě vína, ovoce a látek také s otroky, ostatně jako mnozí jeho současníci. Anarchistická lůza se na jeho soše vyřádila, strhla ji (na jeho místo se postavil živý černoch) a vrhla do řeky Avon.
Stejná socha, jiný metr

Když byla socha sira Winstona Churchilla zneuctěna v roce 2000 odsoudili pachatele (25 let) k trestu odnětí svobody na 30 dní a k pokutě 250 liber (cca tisíc korun).
„Vaše jednání je urážkou Británie. Socha Churchilla symbolizuje pro mnoho lidí válečné úsilí a boj proti nacistům,” uvedl tehdy soudce.
Zákon revoluce
Základní zákon revoluce zní: “Logika neexistuje a pravda je pružná”.
V případě bývalého britského premiéra sira Winstona Churchilla (1874 – 1965) není problém vytvořit oslí můstek takřka k čemukoli. S označením “rasista proti černochům” je ale svízel.


Churchill je především symbolem Británie (podobně jako fotbal, Big Ben nebo Beatles). Hlásí se k němu nejen britští politici, ale i ti zahraniční – včetně českého prezidenta Miloše Zemana. Churchill je symbol diplomata, značka, mýtus, který má mnoho vrstev.
Za pozornost stojí například tyto dva výroky:
„Jednoduše byli nahrazeni silnější, vyspělejší a moudřejší rasou,“ řekl Churchill o Indiánech. Nebo: „Je odporné vidět toho právníka, jak v převlečení za polonahého fakíra vstupuje do vicekrálova paláce,“ řekl o Ghándím.
Je třeba také dodat, že sir Churchill velký fanda koncentračních táborů v Indii a Africe.

Udělal prý pro černochy málo
Jeden z demonstrantů vysvětlil, proč se soudruhy ocejchoval sira Churchilla jako rasistu: „Churchill je potvrzený rasista. Nebojoval s nacisty za žádné osobní svobody. Bojoval proti invazi. Neudělal to pro černé lidi, ale pro kolonialismus.”
Vida. Vinen je tedy v podstatě každý, komu je přes třicet. Ještě horší však je, když rabuje lůza.
Dnes Koněv zítra Churchill?
Stejná socha Winstona Churchilla stojí v Praze na Žižkově před Vysokou školou ekonomickou (od roku 2000), a také v Oslu a v New Orleans.
Nedávná demolice sochy Koněva v Praze je ze stejného pytle jako útok na Churchilla v Londýně a staví lokální politiky (Hřib, Kolář) na stejnou úroveň s lůzou.
Takže teď: Hurá na Žižkov? Nebo je třeba začít řešit potrestání viníků.
