ARFA.cz – Argumenty & Fakta

Nord Stream II v ohrožení: Majitel lodi, pojmenované po esesákovi, se vyděsil a scvakl podpatky: “Konec, Putine, my to balíme.” Rusko má řešení, hlásí se Čína, plyn bude

Vzorná poslušnost! Majitel největší lodi světa, která pracovala v Baltském moři na gigantickém projektu Nord Stream II., se lekl hrozby amerických sankcí a končí. A to zbývalo položit pouze 160 km potrubí z celkových 2 460 km…

Majitel společnosti Allseas pan Edward Heerama

Americké ministerstvo zahraničí vydalo 27. prosince prohlášení, že je třeba ukončit práce na ruském projektu Nord Stream II., který spojí potrubím Rusko a Německo. Termín ukončení dalo do 20. ledna. Firma Allseas na nic nečekala a zabalila to okamžitě.

Nord Stream II je stavbou obrovského významu, když umožní Rusku odávat plyn přímo do Německa ve dvakrát větším množství. Dává také možnost vyhnout se dodávkám přes Ukrajinu. Ruský prezident Putin sice tvrdí, že jde o výhradně komerční projekt, ale není to tak docela pravda. Jeho politický význam je mimořádný.


Loajalita majitele společnosti Allseas pan Edwarda Heeramy vůči USA je šokující. Není známo, jak vysokým sankcím ze strany investorů (Rusko, Německo, Rakousko) bude čelit.



Německo se proti americkým sankcím ostře ohradilo, protože na projektu jsou zainteresované také jeho firmy. USA sankce uspokojivě nevysvětlily, ale o to usilovněji se snaží vnutit Evropě svým kapalný plyn (LNG) , který je dražší a horší.

Pieter Schelte Heerema, horlivý nacista, otec majitele firmy Allseas

Největší loď světa, která provádí v Baltském moři pokládku potrubí, se původně jmenovala Pieter Schelte po otci zakladatele společnosti, který byl horlivý nacista a člen Waffen SS. Po protestech židovské obce byla loď v roce 2015 přejmenována na Pionýrský duch.

Zakladatelem obří společnosti Allseas je Edward Heerema, žijící v Nizozemí. První loď společnosti, která vznikla v roce 1985, se jmenovala Lorelai podle básně německého básníka Heinricha Heineho o lodníkovi a víle.


Nord Stream 2 počítá s položením dvou linek plynovodu od ruského pobřeží přes Baltské moře k Německu. Projde také přes teritoriální a výhradní ekonomické zóny Finska, Švédska a Dánska, které s pokládkou souhlasí.


Proti plynovodu vystupuje Ukrajina, která se pochopitelně bojí, že přijde o svoji roli dopravce ruského plynu. Důrazně proti je Polsko, kterému USA slíbily, že z něj udělají překladiště svého kapalného plynu LNG. Nesouhlasí také Litva a Lotyšsko, na jejichž území operují americké jednotky pod vlajkou NATO.

Polský zástupce v Evropské unii Donald Tusk lstivě prohlásil, že plynovod porušuje zásady Evropské unie, ale neprošlo mu to, protože Německo má v projektu svůj zájem a peníze.


Podporu stavby plynovodu pod hlavičkou ruské firmy Gasprom opakovaně vyslovovala také rakouská vláda. Projekt upevní evropskou energetickou bezpečnost. Německo i Rakousko zdůrazňují spolehlivost Ruska jako energetického dodavatele. Nord Stream II přinese výhodu i České republice, když přes naše území povede jeho odnož do Chorvatska.

Rusko prohlásilo, že už má připraveno náhradní řešení pomocí vlastní lodě vhodné na pokládku potrubí na mořské dno. S nabídkou pomoci se ozvala i Čína.