Česká televize je zas o krůček blíže ke zrušení koncesionářských poplatků, po čemž volá nejen prezident Miloš Zeman, ale i další politici. Britskou BBC, k níž se Česká televize ráda přirovnává, čeká podle nových zpráv hořký osud.
Vláda premiéra Borise Johnsona chce vytvořit pro svou veřejnoprávní televizi BBC model, který by České televizi padl jak ulitý. Boris Johnson chce nejprve dekriminalizovat neplacení koncesionářských poplatků, pak je zrušit a nahradit dobrovolným předplatným. Oznámil to dnes nedělník The Sunday Times.
Tímto krokem skončí ideologické Eldorádo, kterým se nyní prohání na své vypasené kobyle jak BBC, tak Česká televize.
Moderátor, nebo politruk?
Česká televize podává ročně přibližně 10 tisíc návrhů exekuce na neplatiče, nehledě na to, zda se na ni dívají, či naopak nedívají, protože ji považují za nekvalitní, politicky vyhraněnou, nebo dokonce propagandistickou.
ČT se přitom krmí závratným rozpočtem 7 miliard korun ročně, jehož drtivou vetšinu tvoří právě koncesionářské poplatky. Kromě poplatků pobírá Česká televize i peníze za reklamu, čímž ukrajuje z koláče konkurenčním komerčním televizím a komplikuje jim tak pozici na trhu.
Vedení České televize a její aktivisticky ladění novináři se samozřejmě bouří a kladou znepokojivé otázky, jako “co je vlastně ta objekvita“, “kdo ji určuje”, že jim někdo “bere nezávislost” a podobně.
Nynější situace v České televizi je tristní. Rada České televize neschválila vedení ČT rozpočet, což se nikdy předtím nestalo. Vyšlo najevo, že ČT hospodaří se ztrátou – a účetním trikem vykazuje rozpočet jako vyvážený (žije z úspor minulého vedení). Bude se také volit nová Rada…
Tento neutěšený stav však nijak nebrzdí některé moderátory ČT v rozletu, který je tak mocný, že se až místy blíží aroganci – viz například rozhovor moderátora Jakuba Železného s novým ombudsmanem Stanislavem Křečkem. Moderátor zde zcela odhodil zábrany vystupoval spíše jako politruk.
Česká televize se ocitla v jakési idologické smyčce, když její moderátoři ve jménu (své) jediné pravdy bojují proti vládě, vystupují veřejně na demonstracích, nebo na sociálních sítích propagují své politické názory. Část redakce zpravodajství (tvrdé jádro) tak může mnohým připomínat politickou úderku.
Jako na Bílé hoře, jen v korunách
V první fázi bude britská vláda prosazovat dekriminalizaci neplacení poplatků, k čemuž by mělo dojít nejpozději do roku 2022. Úplné zrušení poplatků a přechod na předplatné (podobné jako má třeba televize HBO) se předpokládá na rok 2027.
Zrušení koncesionářských poplatků České televizi připustil i premiér Andrej Babiš.
Koncesionářský poplatek ve Velké Británii vyjde ročně poplatníka na 154,5 libry, což je v přepočtu 4 628 korun. Za Českou televizi platí poplatníci částku 1 620 Kč ročně, což se dobře pamatuje, protože je to jako letopočet bitva na Bílé hoře.
Zaměstnance BBC také čeká zákaz mít jiné zaměstnání, což se týká především moderátorů, kteří se proslaví na obrazkách státoprávní televize a paralelně se svým obličejem obchodují jinde. Politická angažovat je BBC zcela nemyslitelná – na rozdíl například od České televize a její moderátorky Nory Fridrichové.
Britská vláda chce přimět BBC k seškrtání televizních kanálů, kterých má deset.
Česká televize má kanálů šest: ČT1, ČT2, ČT Sport, ČT:D (pro děti), ČT Art a ČT24, která patří mezi nejvíce kritizované. Šest kanálů je opravdu hodně a vypadá to jako pokus obsadit trh komerčním televizím.
Pomóc! My jsme nezávislí!
Mnozí redaktoři a moderátoři BBC, stejně jako ti čeští, vzbuzují dlouhodobě nelibosti kvůli tomu, jak politiku prezentují. Kritika na ně míří napříč politickým spektrem a týkala se především podstoje BBC během Brexitu, proti němuž se ideologicky vymezovala – ač by měla zůstat neutrální.
Obdobná situace se týká i České televize, která je ideologicky ještě vyhraněnější. Proto je její pozice vlči BBC odlišná v tom, že část politického spektra (a veřejnosti) považuje Českou televizi za propagandu “jediné pravdy”, zatímco část poliků (a veřejnosti) ji hystericky hájí (TOP09, Piráti, ODS, Praha sobě a na ně napojená Bakalova média).
Ředitel BBC Tony Hall před několika dny oznámil, že pokud bude přikročeno k plánovaným změnám, odstoupí. Tentýž krok by měl zřejmě udělat i současný ředitel České televize Petr Dvořák.