ARFA.cz – Argumenty & Fakta

Mrazivé příběhy 17. listopadu 89: Ředitel školy spáchal sebevraždu poté, co ho udali jeho studenti. Vyznání režiséra, který to celé natočil. Máme unikátní VIDEO. Studentský soud s dcerou příslušníka. A pak už jen výmluvy…

Velmi hořkou pachuť měla sebevražda ředitele gymnázia v České Třebové. Josef Čebiš se udusil výfukovými plyny u sebe v garáži poté, co byl konfrontován filmaři ohledně své činnosti kolem 17. listopadu. Policejní hlídka ho našla mrtvého večer 29. ledna 1990.


Ředitel Josef Čebiš, skvělý pedagog a vlastenec, si vzal život poté, co k němu na konci ledna 1990 přijel do školy štáb režiséra Jiřího Krejčíka (například film Vyšší princip z roku 1960) a v aule gymnázia zinscenoval „soud“.


Režisér Krejčík čte dopis od studentky gymnázia, která udala své ho ředitele

Režisér Krejčík (1918 – 2013) konfrontoval ředitele Čebiše s jeho loajalitou k ministerstvu školství, k jeho práci, tedy k tehdejšími režimu. Činil tak z pozice vítěze, protože od převratu již uplynuly více než dva měsíce a již bylo jasné, že se nový režim udrží.


„Já vím, že to byla chyba,“ říká ředitel Čebiš a dodává: „S tím se musím vypořádat.“ Natáčení skončilo zhruba v pět hodin odpoledne, o tři hodiny později spáchal sebevraždu.



Režisér Krečík tvrdil, že mu studenti gymnázia v České Třebové napsali dva dopisy, že ředitel Čebiš v listopadu 1989 strhával studentům trikolóry a jejich jména nahlašuje Veřejné bezpečnosti.

Toto tvrzení je pravdivé. Dopisy napsala žákyně školy, jejíž otec byl příslušníkem Veřejné Bezpečnosti a který od kolegů věděl, že ředitel své žáky nahlásil.


Žákyně, která udala svého ředitele, se svým otcem. příslušníkem Veřejné bezpečnosti. Ředitel spáchal sebevraždu tři hodiny poté.

Režisér Krejčík film dokončil až deset let po smrti ředitele Čebiše a poté, co gymnázium v České Třebové navštívil znovu. Tentokrát už ne v pozici “kronikáře, který soudí”, ale jako někdo, kdo chce znát důsledky.

Setkal se však již jen s chabou odezvou.


Celý film zde: