Mr. Wikileaks: První novinář, kterého čeká poprava, protože dělal svou práci. Hrůzné mučení od amerických agentů ve sklepích pod Londýnem. Smrt jako vysvobození? Čeští novináři teď posílají prosbu jeho věznitelům


Vydání novináře Juliana Assangeho do USA se stalo reálnou hrozbou. Skupina českých novinářů a publicistů se teď obrací na britského premiéra, aby vězně do USA nevydával, protože mu hrozí trest smrti za to, že dělal svou práci. Redakce Argumenty & Fakta se k této výzvě připojuje.




Novináře jménem Julian Assange (čti “Asánž”) si mnozí pamatují jako charismatického muže se světlými, takřka bílými vlasy, jak stojí se zaťatou pěstí na balkóně jakési ambasády. Assange je zakladatel, šéfredaktor a mluvčí mediální skupinu Wikileaks (roku 2006), která se díky speciálnímu programu tajně napojila na servery armády USA a tajných služeb.


Assange na balkóně ekvádorské ambasády v roce 2013

Přísně tajné odtajněno

Wikileaks se tak podařilo získat dokumenty do té doby mimořádného obsahu, které usvědčovaly USA ze zvěrstev a mučení a zabíjení civilistů (Afghánistán, Irák…). Pentagon záhy označil Assangeho za hrozbu americké národní bezpečnosti. Skupina pronikla na servery také jiných zemí, například Ruska, Číny, Turecka a dalších.

Získané dokumenty redakce Wikileaks nijak neupravovala, prostě je uveřejnila tak, jak byly. Tím byla maximálně zachována jejich autenticita a výpovědní hodnota. Byli (a dosud jsou) tedy spíše jakýmisi “pošťáky”. Nehodnotili, nekomentovali, prostě je stáhli a poslali dál.


Odvlečení Assangeho z ekvádorské ambasády letos v dubnu. Už teď je z něj troska, ale to nejhorší teprve přijde.

USA tvrdí, že skupina novinářů z Wikileaks tajné dokumenty ukradla a dopustila se tak špionáže. To ale není pravda.

Ve skutečnosti klíčové dokumenty o Iráku a z dalších kauz “pošťáci” z Wikileaks dostali od lidí “zevnitř”. Například od vojáka armády USA jménem Bradley Manning, který nabízel tajné materiály o Iráku médiím, ale všude ho odmítli. Také pověstné e-maily Hillary Clintonové novináři z Wikileaks získali od insidera.

Chcete poslat Wikileaks tajný dokument? Pak ZDE


Záběry, získané Wikileaks. Válka v Iráku, Bagdád. Střelba amerického vrtulníku do civilistů (v čase 4:50).

Dokumenty jsou stále k nahlédnutí na stránkách Wikileaks (díky neprolomitelným serverům ve Švédsku). Redakce Wikileaks dál funguje i bez Assangea. Dokumenty na své plné využití čekají, novináři jiných médií jich zatím nechali ladem asi 99,99 procent. Proč tolik? Možná ze strachu, možná tuposti, možná z lenosti…

Stránky Wikileaks ZDE

Česká republika je na wikileaks ZDE


Pan Wikileaks na útěku

Spojené státy uspořádaly na Assangea hon, který vyvrcholil jeho zatčením ve Velké Británii pod falešnou záminkou. Assangemu se podařilo dostat se ven na kauci, ale nesměl opustit Londýn. Protože věděl, že se smyčka stahuje a američtí agenti si pro něj mohou přijít každým okamžikem, šel na Ekvádorskou ambasádu a požádal o azyl. Bylo mu vyhověno. Psal se rok 2012.

Američtí političtí činitelé (zvláště ti z tzv. Demokratické strany USA) opakovaně vyzývali k vydání Assangeho do USA. Netajili se tím, že by ho chtěli vidět na elektrickém křesle.


Zatčení na ekvádorské ambasádě

Assange strávil za zdmi ambasády sedm let. V roce 2019 se v Ekvádoru změnily poměry, Assangeho zatkla v dubnu britská policie a vsadila ho nejhoršího vězení v zemi do sklepních prostor londýnské věznice Belmarsh. Záhy po zatčení dorazili američtí agenti a pokusili se s Assangeho vymlátit přiznání, že spolupracuje s Ruskem.


Protesty proto věznění novináře Assangea v Londýně.

Ve vězení Belmarsh navštívil Assangeho zmocněnec OSN. Médiím pak řekl, že stav Assangeho je žalostný, vězeň vykazuje známky mučení (waterboarding) a jeho život je ve vážném ohrožení. Před odpovědnými úřady v Londýně se pravidelně konají demonstrace, aby byl novinář propuštěn na svobodu, nebo aspoň nevydán do USA.

Při soudním slyšení před několika dny v Londýně soudkyně jasně naznačila, že vydání Assangeho do USA nic nestojí v cestě. Přítomní označili soud za “divadlo”, upozornili na to, že vězeň vykazuje známky fyzického i psychického vyčerpání a týrání. Jeho obhájci nedostali šanci ho hájit.


Protesty. Assange je sám zkušený hacker

Pokud bude vydán do USA, hrozí novináři trest smrti, v lepším případě doživotní vězení.


Dopis britskému premiérovi

Skupina českých novinářů a publicistů dnes (6.11.) poslala dopis britskému premiérovi, aby zabránil vydání Juliana Assanga do USA.

Zde je:

Jeho Excelence pan Boris Johnson
předseda vlády Velké Británie


Vážený pane premiére,
pan Julian Assange se neprohřešil vůči jediné z norem opravňujících k omezování osobní svobody. Veškeré jeho “provinění” tkví ve zveřejnění informací, obnažujících reálné pozadí válek a dalších protiprávních zásahů do života suverénních zemí. Tedy právě to, co odsoudila i proslulá zpráva parlamentní komise vedené lordem Chilcotem.
Julianu Assangeovi hrozí vydání do USA. Tamní establishment a justice se netají, že ho hodlají věznit po desítky let. Někteří činitelé dokonce volají po jeho popravě. Hrůzné represi má být vystaven za to, že uplatnil svou svobodu projevu. Učinil tak veden neklamně ušlechtilým cílem – odvrátit další nesmyslné vraždění a zkázu z prolhaných “důvodů”.
Vaše země se považuje za kolébku moderní demokracie. Mnoha z těch, komu hrozila bezdůvodná represe, neváhala poskytnout azyl už v předminulém století. Julian Assange si to nezaslouží o nic méně! Stane-li se tak, Velká Británie sklidí díky a uznání demokratické veřejnosti celého světa. Bude-li Julian Assange vydán pomstě těch, koho usvědčil z vážného pošlapání práva, renomé Vaší země to vážně poškodí.

S úctou
PhDr. Luboš Blaha, PhD., politolog, předseda výboru pro evropské záležitosti Národní rady SR, PhDr. Petr Hampl, PhD., sociolog, tajemník České společnosti pro civilizační studia, Prof. PhDr. Jan Keller, DrSc., vysokoškolský pedagog, ex-poslanec Evropského parlamentu, Mgr. Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií, někdejší policejní prezident, Lenka Procházková, spisovatelka, veřejná aktivistka, signatářka Charty 77, Jan Schneider, bezpečnostní analytik, ex-ředitel Kanceláře vlády ČR pro zpravodajskou činnost, signatář Charty 77, PhDr. Josef Skála, CSc., vydavatel internetové revue, publicista, ex-prezident Mezinárodního svazu studentstva, Ing. Jaroslav Šulc, CSc., národohospodář, publicista, někdejší asistent předsedy Senátu PČR, Doc. Mgr. Petr Žantovský, vysokoškolský pedagog, publicista, místopředseda Rady České tiskové kanceláře.

V Praze dne 5. 11. 2019

Za správnost: Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií, Soukenická 3


Držíme palce.



close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh