Modrá plachta na Lennonově zdi! Majitel se vzbouřil, vztyčil lešení. Sousedé jsou nadšení, turisté a opilci v šoku. Bude teď natřená na bílo? – A proč ty sbíječky? Pomsta za Koněva?
Už to prý nešlo vydržet. Lennonova zeď, kdysi symbol odporu proti režimu, se stala objektem nájezdů opilých turistů, kteří u ní ve jménu pravdy a lásky skřehotali, kníkali, kvíleli, hulákali, kňučeli a co hůř: Malovali na ni podivné, až děsivé výjevy ze světa míru a porozumění.
To se teď má změnit!
Majitel zdi Řád maltézských rytířů dnes nechal kolem zdi postavit lešení a přes něj přehodit plachtu. Teď tam řádí sbíječky a odstraňují všechny ty vrstvy, které tam umělci nechali od roku 1980, kdy byl zpěvák John Lennon zastřelen v New Yorku před domem Dakota. Za ta léta to může být až čtvrt metru umění.
Nabílo, nebo plakáty?
Kolem modré plachty teď brousí turisté se spreji a kytarami a nahlížejí do prostoru za ní. “Vypadají jako Armstrong na Měsíci,” popsal situaci místnímu oblíbenému periodiku Malostranským novinám pan Jindřich Horel, mlynář z přilehlého Velkopřevorského mlýna.
„Byli jsme nešťastní z toho, co se v posledních měsících kolem Lennonovy zdi dělo. Původně magické místo ničili vandalové, kteří čmárali na zeď nesmysly a často i sprostoty,“ uvedl pro Malostranské noviny kancléř českého velkopřevorství řádu Johannes Lobkowicz.
Zeď teď má být vrácena do původní „čisté podoby“ a bude ji hlídat služba. Kolem budou rozmístěny kamery. Na zeď bude zřejmě opět možné malovat, ale jen vybraným umělcům. Podle jaké klíče zatím není jasné. Je tu také možnost, že se do zdi umístí okno s výhledem do zahrady za ní, ale z toho zřejmě sejde. Radnice Prahy 1 by ráda zachovala zeď jak je, ale uznává nutnost změny.
Malostranské noviny o Lennonově zdi například ZDE
Řádění opilých turistů
„Opilci tu dělali takový randál, že bylo třeba volat policii, aby to zklidnila,“ svěřila se portálu Malostranským novinám bývalá politička Karolína Peake z Velkopřevorského mlýna.
Nejhorší to bylo v létě, kdy měli sousedé otevřená okna kvůli horku a turistů byly davy. „Turistů přijíždělo i sto najednou. Za nimi auto s alkoholem,“ stěžuje si pan Kvaček.
Začalo to vodovodem
“Nejprve tam byl obrázek u pumpy, pak se kolem začaly objevovat nápisy,” vzpomínal pro Malostranské noviny pan Petr Kvaček na dobu, kdy se ze zdi stával symbol odporu proti režimu.
Po smrti Johna Lennona v prosinci 1980 kdosi využil prázdné kamenné desky, která bývala zřejmě součástí veřejného vodovodu, k vytvoření symbolického náhrobku Johna Lennona. Neznámý autor křídou napsal “Za Johna Lennona” a nad nápis nakreslil kříž. K symbolickému náhrobku nosili lidé květiny, svíčky a Lennonovy fotografie.
Na počátku roku 1981 kdosi nahradil nápis novým, vytvořeným podle šablony, s Lennonovými životopisnými daty, který doplnila jeho fotografie.Brzy se na blízké zdi začaly objevovat graffiti inspirované Johnem Lennonem a útržky textů písní hudební skupiny Beatles.
Svazáci na to šli od lesa
V dubnu 1981 byla zeď poprvé přetřena, a to zelenou barvou, zřejmě v souvislosti s přípravami XVI. sjezdu KSČ. Přemalování zdi zcela změnilo atmosféru místa, ze zdi zmizela poezie a objevila se řada hesel s politickým podtextem, například „Palach by plakal“. Zeď byla přemalována několikrát – na zeleno i našedivo.
Po setkání desítek mladých lidí k prvnímu výročí Lennonovy smrti 8. prosince 1981 byly na zeď umístěny plakátovací plochy, protože přemalovávání nepomáhalo. Každoroční setkání Lennonových fanoušků postupně přerostla ve večerní pochody Prahou, proti kterým zasahovala policie.
Lennonovská setkání ve 2. pol. 80. let nepomáhaly odstrašit ani stovky nasazovaných policistů. Rok před “Sametovou revolucí” uspořádal v roce 1988 Socialistický svaz mládeže u zdi folkový koncert.
Někteří pozorovatelé dávají do souvislosti modrou plachtu a lešení před Lennonovou zdí s plachtou, která byla před několik týdny vztyčena kolem pomníku maršála Koněva v Praze 6. Podle všeho však jde jen o náhodu.
Nepřehlédněte!