Provádí neziskovka Člověk v tísni pod rouškou charity podvratnou činnost, jak tvrdí někteří poslanci? Na veřejnost prosákl výbušný materiál.
Neziskova Člověk v tísní má roční rozpočet astronomických dvě miliardy korun a působí ve 30 zemích světa. Řídí jí politický aktivista Šimon Pánek. Mnozí této neziskovce neřeknou jinak, než “Pánkova armáda politruků”.
Výroční zpráva neziskovky Člověk v tísni
Moldavská mise
“Pomáháme místní občanské společnosti a aktivnímu zapojení mladých lidí do veřejného života,” uvádí neziskovka Člověk v tísni (ČVT) ve zprávě o Moldavsku, na základě které obdržela jen od České republiky (Česká rozvojová agentura) grand 13,5 milionů korun.
Člověk v tísni v žádosti dodává: “Také jsme se již podílíme na zavedení inovativní výuky o globálních problémech pomocí dokumentárních filmů do moldavských školních osnov.“
Pronikání do škol je základní metodou “Pánkovy armády dobra”. Nedávno otřásl českými školami skandál, když Pánkovy lidé “vzdělávali studenty v oblasti prokremelské propagandy”.
V Moldavsku a dalších zemích, kde působí “Pánkova armáda” nejde ani tak o částku, jako spíš důvod a obsah jejího působení. Moldavsko je malá, zemědělská, ale strategicky velmi významná země, která je roky jablkem sváru mezi Ruskem a USA.
V případě “Pánkovy armády dobrovolníků” tak podle všeho nejde ani tak o charitu, jako spíše o šíření propagandy a její “dobrovolníci” nejsou ani tak andělé, jako spíš politruci.
Platy ve jménu dobra
Podle výpisu aktivit v žádosti o podporu Moldavské mise je základní činnosti Člověka v tísni školení a semináře, jde tedy čirou propagandu, ve které bude prezident sousedního Ruska Vladimír Putin vykreslován jako ztělesnění zla, které stojí Moldavsku v cestě do brány brány ráje.
Za pozornost stojí i platy, kterými Pánek oceňuje své politické aktivisty.
“Na výplaty je v Moldavské misi vymezeno 5 497 620 Kč, tedy skoro polovina celého rozpočtu. 300 300 korun dostane za necelé čtyři měsíce práce regionální ředitelka, jde tedy o zhruba 77 tisíc korun měsíčně.”
“Dalších 756 250 korun dostane manažer pro Moldavsko, ten bude pracovat téměř 14 měsíců. To je přes 50 tisíc měsíčně.”
“Koordinátorka projektu a projektová manažerka obdrží každá částku 623 200 korun.”
“Ředitelka mise dostane vyplaceno 678 900 tisíc korun. Asistent projektu, který se zapojí na necelých 13 měsíců, dostane 418 200 korun. Finančního manažer dostane 541 200 tisíc,” uvedl portál Parlamentní listy.
Pánkova armáda mimo zákon
V některých zemích již je “Pánkova armáda politruků” postavena mimo zákon.
“Pod záminkou charity zde připravovali státní převrat,” uvedla ruská prokuratura před pár měsíci, kdy zařadila ČVT na černou listinu se zákazem činnosti a zmražením účtů. ČVT podle ruské strany vykonává propagandistickou činnost, když pod záminkou “zapojení mladých lidí do veřejného života” v podstatě vychovává mladé revolucionáře, které pak může vedení státu považovat za teroristy.
Moldavsko je třímilionová země bývalé země Sovětského svazu mezi Rumunskem a Ukrajinou, jejíž hospodářský význam je nulový (ovoce, tabák a víno) ale strategický význam obrovský.
O vliv v této zemi zápasí USA, které zde chtějí postavit vojenskou základnu, tedy jakési své “razítko moci”. Země ale lavíruje mezi prozápadní a proruskou orientací.
USA ve jménu “vývozu demokracie” s cílem vytvoření “kupce zbraní” použilo i v Moldavsku osvědčený model výchovy mladých prozápadních kádrů (což mají na starosti právě neziskové organizace jako Člověk v tísni). Je používána forma politického školení, letáků, voleb nanečisto, výchova politických lídrů a další.
Nutná studna
Mezi největší donátory neziskovky Člověk v tísni jsou kromě České republiky především různé americké nadace a další subjekty s politickými zájmy v té určité zemi.
Šéf ČVT Šimon Pánek tak disponuje armádou “dobrovolníků” a takřka neomezenými příjmy a může směle řadit mezi nejmocnější osoby České republiky.
Člověk v tísni se samozřejmě nezabývá jen šířením prozápadní propagandy – to by nefungovalo. V některých zemích je užitečná, především co se týká kopání studen v Africe.