ARFA.cz – Argumenty & Fakta

Miliardář Křetínský: “Údaje o údajné pandemii jsou uměle zveličované. Tvrdím, že letos zemře víc lidí na dopravní nehody.” Před pár dny se majitel Blesku a Sparty dověděl, že má koronavirus

“Česká veřejnost dnes žije ve strachu, že kdo vyleze na ulici, tak zemře. Jako by tu byl mor, který vyhladí desetitisíce Čechů. Což se v žádné variantě nemůže stát. Trvám na tom, že ze zdravé populace zemře letos víc lidí na dopravní nehody než na koronavirus,” uvedl Daniel Křetínský (44) v rozhovoru pro nejprodávanější český deník Blesk, jehož je majitelem.

Před pár dny se dozvěděl, že má koronavorius.



Daniel Křetínský

Vzali jsme pana miliardáře za slovo a jukli na dopravní statistiky. A vida. Počet úmrtí při dopravních nehodách v březnu 2020 je 29 lidí. Jde o číslo velmi nízké, protože auta kvůli údajné epidemii jezdí málo. Běžně se počet obětí měsíčně pohybuje kolem 50.


Miliardář Křetínský je 5. nejbohatším Čechem s odhadovaným majetkem ve výši 66 miliard korun. Vlastní vydavatelství Czech News Center, které vydává mimo jiné Blesk, Reflex, E15 a další tituly. Je majitelem skupiny Energetický a průmyslový holding (EHM), která zaměstnává po celém světě 25 tisíc lidí. Je spoluvlastníkem fotbalového klubu AC Sparta Praha. Jeho firmy (společně s J&T) oznámily, že dají na boj proti šíření nového koronaviru v Česku a na Slovensku 215 milionů korun.




Na koronavirus u nás letos (v březnu) zemřelo 17 lidí. To je o třetinu méně, než v důsledku dopravních nehod. Pro doplnění: V důsledku chřipky zemřelo letos 360 lidí, tedy (po přepočtu na měsíce) šestkrát tolik.


Magie čísel

Daniel Křetínský upozorňuje, že mediální interpretace obětí koronaviru může být účelově zkreslená a nemusí odpovídat realitě.


Daniel Křetínský: “Když se pracuje s čísly, musí se s nimi pracovat v kontextu. Jsme konfrontováni se statistikou tisíců mrtvých kvůli koronaviru po celém světě. Ale nikdo neukazuje, jaká je normální, nebo celková statistika úmrtnosti.”

Arfa: Statistiky úmrtnosti, které jsou k dispozici, dokonce ukazují, že letos zemřelo méně lidí než loni a mnoha předchozích letech. To by znamenalo, že údajné oběti tzv. koronaviru jsou obětmi obyčejné chřipky, jejíž období končí letos dříve kvůli probíhajícím karanténám. Tedy: Že celá ta epidemie je jeden velký hoax, tedy mediální podvod.




Daniel Křetínský: “Statisticky v tomto období (březen) běžně umírají dva tisíce Italů denně. Za dobu, co je COVID-19 v Itálii intenzivní, což je déle než měsíc, tam tedy v běžném roce zemře přes šedesát tisíc lidí. Na koronavirus zemřelo v Itálii deset tisíc lidí, z nichž někteří by téměř jistě zemřeli letos stejně.”

Arfa: Podle statistik mělo 99,2 procent zemřelých jednu až tři jiné vážné nemoci. Koronavirus, stejně jako chřipka, přispěl k oslabení jejich organismu. Nezemřeli tedy “na koronavirus”, ale například na rakovinu, cukrovku atd.


Daniel Křetínský: “Čísla z Itálie ze zdají obrovská, ale je to zatím jen deset tisíc z více než šedesáti tisíc. Není to tak, že najednou umírají na COVID-19 masy proti normálu. Celková mortalita bude v Itálii letos zřejmě o něco vyšší z různých důvodů. Otázka je, o kolik.”

Arfa: : Podle statistik jde o nárůst cca o tři procenta. Tento trend byl ale očekáván, protože má Itálie 2. starší populaci v Evropě. Starší má jen Německo, ale tam zas funguje zdravotnictví.




Daniel Křetínský: “Kvůli panice z koronaviru v Itálii kolabuje zdravotnictví. Nemocnice jsou přetížené, vládne panika, a zemře tak nadstandardně mnoho i těch, kteří koronavirus nemají. Koronavirus tak může zabít víc nenakažených než nakažených.”

Arfa: Přesně tak. Panika vyvolaná médii (na začátku byl netopýr) způsobila nápor na nemocnice. Kvůli hysterii z koronaviru tak zemřelo mnoho těch, kteří neměli ani chřipku a jinak by se vyléčili.


Daniel Křetínský: “V České republice umírá podle statistik průměrně přes 300 lidí denně, v tomto období (pozn. red.: Kdy běžně doznívá “chřipková sezóna”) to je o něco více. V kontextu tohoto čísla musíme vnímat zprávy o úmrtích na koronavirus.

Arfa: : Na koronavirus zatím zemřelo 17 lidí, nakažených (pozitivně testovaných) je 2,8 tisíc. Mnohé nasvědčuje, jako by šlo o běžnou chřipku, možná s nějakou mutací.


Daniel Křetínský: “Představa tzv. smrtnosti, tedy poměru mrtvých lidí k celé skupině nakažených, která mezi lidmi koluje, je absurdní. Nelze tvrdit, že smrtnost činí dvě či tři procenta, nebo dokonce více.”

“Každý, kdo zná matematiku, chápe, že vzorec, kdy máte v čitateli počet mrtvých (pozn. red.: tedy u nás 17 obětí koronaviru) a vydělíte ho počtem pozitivně testovaných (pozn. red.: které neznáme přesně), nemůže ukazovat správné ani rozumné číslo.

Důvod je prostý: Nevíme celkový počet pozitivně testovaných. Testování přece stále probíhá. Dělíme tedy přesné číslo velmi podceněným číslem. Údaje o smrtnost jsou nadsazené a zkreslené.”

Arfa: V ČR je nynější smrtnost koronaviru zatím 0,6 procent. Smrtnost chřipky je 0.15 procent. U rakoviny je smrtnost 30 procent.


Daniel Křetínský: ” Je třeba zabránit zbytečným ztrátám na životech. Česká vláda udělala hrozně dobře, že opatření přijala rychle Ta striktní opatření mají smysl jen po nějaké období. Pokud bychom se všichni drželi v izolaci tři nebo čtyři měsíce, tak se stane jediná věc. Budeme riskovat, že virus jako by zmizí, ale vrátí se později se stejnou silou.”


Přejeme Danielu Křetínskému brzké uzdravení,
redakce Arfa

Zdroje:

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-koronavirus/639024/daniel-kretinsky-pozitivni-test-na-koronavirus-statistiky-mrtvych-nesmime-lidi-strasit.html

Pozn.: Odpovědi pana Křetínského byly v tomto textu redakčně kráceny.