Kukaččí vejce v čapím hnízdě! Brutální únik informací ze státního zastupitelství. Dvě ministryně spravedlnosti bijí na poplach. Budou padat hlavy? Teď by měli jít lidé do ulic! Média cudně mlčí
Kdo ze státního zastupitelství udal médiím, že má být zastaveno trestní stíhání premiéra? Proč neprobíhá žádné vyšetřování? Je to systémová chyba, nebo jim někdo naboural server? Odvolá ministryně spravedlnosti Marie Benešová nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana? Co je tohle za zemi?
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová již naznačila, že je nespokojená s prací státního zastupitelství. “Je to něco neslýchaného, nevídaného a budu v napětí očekávat, jak se to vyvine,“ řekla ministryně ke skandálnímu úniku informací ze státního zastupitelství.
Je pikantní, že proti této ministryni po jejím jmenování organizovala aktivistická skupina Milion chvilek demonstrace. Nezávislost justice je přitom v ohrožení až právě teď – a nikde ani noha.
Únik tak zásadní informace ze státního zastupitelství považuje redakce Argumenty & Fakta za větší skandál, než kdyby byl premiér trestně stíhán.
Státní zastupitelství má být jedním z pilířů právního státu, nezávislé na politickém vlivu. Únik takto zásadní informace do média, napojeném na zájmovou strukturu, vyvolává o tomto tvrzení vážné pochybnosti.
Veřejnost by to mohla vnímat tak, že po chodbách státního zastupitelství brousí jakýsi udavač, který co vidí, to napráská. A možná má i flešku, dekodér, kameru v paruce – kdo ví?
Mohlo by to dokonce budit dojem, že státní zastupitelství se podílí na aktivitě zájmových skupin, jejichž cílem je státní převrat.
Toto podezření lze rozptýlit jen vypátráním a potrestáním viníka.
Problém není jen v tom, že jde o tzv. “živou kauzu”, ale především z jaké instituce informace unikla. A také – že se únik nevyšetřuje.
Jak se to dostalo ven není jasné. Co se však ví, je KUDY.
Magnátův sen
Informaci o zastavení trestního stíhání premiéra jako první uveřejnil deník N, tedy médium, za nímž podle našich informací stojí mediální magnát Zdeněk Bakala, úhlavní nepřítel premiéra Babiše.
Někteří redaktoři Deníku N dříve pracovali pro MF Dnes, když toto médium koupil Babiš, zhrzeni odešli, protože rejdy skončily. Jiní jsou přímo od Bakaly (Respekt, Aktuálně, Česká televize atd.), či z médií napojených na stejné zájmové struktury.
Pod prvním článkem v Deníku N o zastavení stíhání premiéra je podepsán mladý novinář Lukáš Prchal (30 let). Ač jeho texty nesou jasné známky aktivismu, lze předpokládat, že to není on, ke kterému unikla informace ze státního zastupitelství jako prvnímu.
Rozhodně nelze vinit Deník N, že informaci uveřejnil. Je to dokonce jeho povinnost. Odpovědnost za skandální únik informací padá výhradně na státní zastupitelství.
Deník N (existuje teprve rok) má podle všeho od investorů za úkol obsadit do voleb (již v roce 2021) dominantní (co největší) prostor v internetovém zpravodajství poté, co v této funkci selhal dezinformační portál Forum 24.
Tento úkol je nesplnitelný, byť například Česká televize čtenářsky i informačně okrajový deník N přičinlivě cituje, a to i v případech, kdy nemusí. Například: “Jak napsal deník N v Praze je zácpa.” Místy je to až trapné.
Deník N přes obrovské finanční a redakční zázemí zatím jen paběrkuje. Jakous takous návštěvnost mu zajišťuje propojení se spřáteleným vyhledávačem seznam.cz. Mnohé však nasvědčuje tomu, že o ideologicky zatížené informace tohoto typu není na internetu zájem a zlaté časy propagandistické MF Dnes jsou v propadlišti dějin.
Hlavní tah zpravodajství se teď odehrává po triumvirátem iDnes, Novinky, Blesk, nicméně faktem je, že novináři od sebe opisují.
Každopádně: Existence informačního kanálu “státní zastupitelství – zájmové médium” může budit u citlivějších povah zděšení.
Komu patří trumfové eso?
Není třeba zdůrazňovat, že trestní stíhání premiéra Babiše má být trumfovým esem v zápase o svržení vlády – nejen před očekávanými podzimními nepokoji v Pražské bublině. Naopak jeho zastavení je trumfem pro Babiše.
Únik informací ze státního zastupitelství v této klíčové kauze má za následek, že případ již neřeší státní zastupitelství jako celek, ale pod mediálním tlakem se ocitají konkrétní osoby, konkrétní státní zástupci v různých stupních hierarchie – i ti na nejvyšších postech.
Především pak zájmová média (Česká televize, Český rozhlas, Aktuálně atd.) vytvářejí tlak na státního zástupce, který má případ na starosti: Zde na pražského státního zástupce Jaroslava Šarocha.
Média mimo jiné říkají: Pokud s námi nechceš mít, Šarochu, potíže, rozhodni tak, jak chceme my. Tohle jsou tví nadřízení a my jsme s nimi v kontaktu.
Tento tlak vznikl výhradně jako důsledek infromací, které ze státního zastupitelství někdo “napráskal” do deníku N. A nestalo se tak kvůli mediálnímu záběru tohoto média, ale kvůli vazbám, budovaným zřejmě dlouhodobě.
O politické nezávislosti osoby (nebo skupiny), která tuto zásadní tajnou informaci vyzradila, a o její vazbě na médium zájmově – ideologické skupiny nemůže být sporu. Kdo to byl?
Novinář má právo krýt svůj zdroj, nicméně o záměru státního zástupce věděla jen omezená skupina osob. Pokud by se vyšetřování konalo, jistě by bylo úspěšné. Trvalo by maximálně den, spíše méně.
Nebylo by divu, kdyby ministryně spravedlnosti Marie Benešová přikročila k personálním změnám ve vedení státního zastupitelství. Což je přesně to, proti čemu probíhaly “preventivní demonstrace” aktivistů z Milionu chvilek.
Mohlo by to vypadat, že aktivisté Milionu chvilek považují nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana za “svého muže”. I tento dojem by rozptýlilo vyšetřování úniku informací.
Budou padat hlavy?
Únik informací o průběhu rozhodování v kauze Čapí hnízdo okomentovala bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, nyní poslankyně, takto: “Je to něčí selhání, nebo selhání systému na státním zastupitelství. Městský státní zástupce musí vyvodit odpovědnost vůči tomu, kdo dopustil a poslal tuto informaci do Deníku N.“
Redakce Agumenty & Fakta se s tímto názorem zcela ztotožňuje.
Pokud se únik informací ze státního zastupitelství nevyšetří, zůstane na této klíčové státní instituci stín podezření, že jeho nezávislost je jen iluze. Že o právu nerozhoduje justice, ale média.
Což není ten správný předpoklad pro budoucí směřování této malé, mladé, ale veskrze velmi nadějné země uprostřed Evropy.