Časopis Nature Medicine uveřejnil studii, která měla za úkol vyvrátit spekulace, že koronavirus SARS-CoV-2 nevznikl v laboratoři a není tedy biologickou zbraní. Přestože byl výzkum dotován z USA je jeho výsledek více než rozpačitý a podporuje spíše verzi, kterou měl vyvrátit.
Navíc teď vyšlo najevo, že americká agentura USAID sponzorovala ve Wuhanu rok před vypuknutím pandemie výzkum možnosti přenosu virů z netopýrů na lidi, včetně verze, že by k němu mohlo dojít na tzv. “mokrých trzích”. Výslednou zprávu má exkluzivně k dispozici redakce arfa.cz
Analýza připouští laboratorní původ
Výsledky analýzy uveřejněné v časopise Nature Medicine jsou horlivě citovány mainstreamovými médii celého světa včetně těch českých. Jejich interpretace je, že výzkum popírá laboratorní původ viru, což však není tak docela pravda.
Tým vědců z USA, Velké Británie a Austrálie vytvořil studii “Proximální původ SARS-CoV-2”, která sice srdnatě brání zájmy zadavatele, nicméně v jejím závěru je jasně uvedeno:
“V současné době není možné prokázat nebo vyvrátit další zde popsané teorie původu viru SARS-CoV-2”.
Ve světle tohoto sdělení hodně bledne velkolepé prohlášení z úvodu analýzy, že “SARS-CoV-2 není laboratorní konstrukt nebo záměrně manipulovaný virus”, nebo že “nedomníváme se, že jakýkoli typ laboratorního scénáře je věrohodný”. Právě tyto dvě věty jsou citovány médii na podporu teorie, že je virus přirozeného původu.
Hlasy o laboratorním původu SARS-CoV-2 sílí. Čína prosazuje verzi, že byl virus vyroben v USA a posléze zavlečen do Číny na armádních sportovních hrách v říjnu 2019. Americká strana prosazuje verzi nakaženého netopýra.
USA nedávno přiznaly, že testy zemřelých údajně na chřipku později prokázaly jako příčinu smrti koronavirus SARS-CoV. To je podle Číny důkaz, že v USA byly první oběti ještě před Wuhanem, kde údajně epidemie začala.
USA platilo výzkum viru a netopýrů ve Wuhanu 2018
Redakci arfa.cz se podařilo získat zprávu, podle níž výzkum koronavirů a netopýrů ve Wuhanu sponzorovala americká agentura United States Agency for International Development (USAID) Emerging Pandemic Threats PREDICT project Grant (Cooperative Agreement No. AID-OAA-A-14-00102).
Výsledná zpráva týmu vědců se jmenuje “Sérologické důkazy infekce Coronavirus související s netopýry SARS u lidí v Číně” a je z 2. března 2018.
Vědci za americké peníze zkoumali akutní respirační syndrom koronavirus (SARS-CoV), který byl původcem pandemie SARS v letech 2002–2003 (nakazilo se při ní 8 tisíc lidí, 774 obětí).
Ve zprávě se uvádí:
“Výzkum netopýrů vrápencovitých (Rhinolophus sinicus) v Číně přináší silný důkaz, že netopýři jsou přirozeným rezervoárem SARS-CoV.“
“Výsledky naznačují, že některé SARSr-CoV mohou mít vysoký potenciál k infikování lidských buněk. Výzkum na tzv. mokrých trzích ukázal, že netopýři mohou být zdrojem infekce. Dosud však nebyl hlášen žádný důkaz přímého přenosu SARSr-CoV z netopýrů na lidi.”
Epidemie propukla v čínském městě Wuhanu v polovině prosince 2019, údajně ji způsobil netopýr, zakoupený na místní “mokrém trhu”. Stalo se tedy přesně to, čím se zabýval výzkum, placený americkou agenturou.
Zpráva o výzkumu ve Wuhanu ZDE