Koláři, bacha, jde po tobě Lavrov! Nejmocnější muž světové diplomacie shlédl na lokálního kariéristu a nešetřil ostrými slovy pohrdání. VIDEO. Ve všem prý má prsty americká firma Kolářova otce

Za cynické a pobuřující označil ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov svržení sochy maršála Koněva lokálním úředníkem – starostou Ondřejem Kolářem z Prahy 6. Lavrov také poukázal na vazby Kolářova otce na americkou právní firmu Squire Patton Boggs, která dala svržení sochy “právní záštitu”.



Tisková konference Sergeje Lavrova, ministra zahraničí Ruské federace

Na vazbu Kolářova otce na právní firmu Squire Patton Boggs upozornil jako první deník ARFA.cz. Starosta Kolář zatajil, že je jeho otec zaměstnancem této firmy, pouze argumentoval jejím posudkem.


Squire Patton Boggs je lobistická firma s obrovským přesahem

Advokátní kancelář Squire Patton Boggs je firma s nadnárodním lobistickým přesahem, ke kterému se hrdě hlásí, má silné vazby na americké zákonodárce v Kongresu a na Brusel.






Právní firma otce Koláře

Jako jedna z prvních právních kanceláří v USA během 90. let otevřela několik kanceláří v zemích bývalého sovětského bloku. Měla klíčovou roli při privatizaci státních podniků v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, na Ukrajině a v Polsku.


Demontáž sochy Koněva

Squire Patton Boggs patřila mezi významené sponzory volebních kampaní Baracka Obamy a Hillary Clintonové, oba za Demokratickou stranu USA. Zastupovala například turieckého prezidenta Erdogana, když chtěl v kongresu USA prosadit letecké údery proti Kurdům.


Bývalý diplomat Petr Kolář nastupuje do Squire Patton Boggs ZDE.


Koněvova vnučka v Praze



Miloš Zeman a velvyslanec Ruska Zmejevský

Ministr Lavrov citoval prezidenta Miloše Zemana, který označil demontáž sochy Koněva za hloupou, směšnou a komickou. Lavrov zdůraznil, že toto hodnocení nepovažuje za dostatečné.


Směšné? To je málo

„Činy pražských úřadů lze jen těžko označit za jiné než za cynické a pobuřující. Jsou v rozporu s dohodou, kterou jsme podepsali s Českou republikou, která vstoupila v platnost v roce 1993.”

Obsahuje povinnosti zajistit ochranu vojenských památek, pomníků, povinnosti o ně pečovat, zajistit k nim přístup. Prohlášení českých úřadů o tom, že ustanovení této dohody nebyla porušena, jsou samozřejmě lstivá,“ řekl dnes Lavrov na tiskové videokonferenci.


Jelcin a Havel podepsali smlouvu o ochraně pomníků v roce 1993



Argumentaci firmy Squire Patton Boggs převzalo i české ministertsvo zahraničí, když pořád dokola mluvilo o hrobech – že pomník není hrob. Smlouva o přátelství z roku 1993 se sice o hrobech také zmiňuje, ale výslovně uvádí slovo “památník”.


Selhání ministerstva zahraničí ČR

Postup českého ministerstva zahraničí nelze označit jinak než jako selhání. Totéž platí i pro českou vládu, která je v záležitosti demontáže osvoboditele Prahy zcela nečinná. Kolářovi hrozí podle ruských zákonu pět let vězení.


„Přesvědčují nás, že tento památník byl obecním majetkem. My ale víme, že to tak není. Před demontáží byl památník v republikovém registru jako pamětní objekt a vycházíme z toho, že otázka se může vyřešit pouze v souladu s ustanovením dohody z roku 1993, kterou jsem zmínil,“ zdůraznil ruský ministr.


Stanovisko ministra Lavrova potvrzuje analýzu deníku ARFA.cz, podle níž památník Koněva není majetkem Prahy 6, ale státu, přičem ve správě ji má magistrát hl. m. Prahy.



Lavrov: Vazby na americkou právní firmu

Lavrov poukázal na rodinné vztahy iniciátora odstranění pomníku v Praze Ondřeje Koláře. Ruský ministr sdělil, že otec Koláře byl českým velvyslancem v USA. Kromě toho je spojen i s americkou poradenskou společností, která pro české vedoucí představitele města připravovala odůvodnění na odstranění sochy.


„Ukázal se velmi zajímavý detail. Jak víte, rozhodnutí (o odstranění, pozn. red.) přijaly úřady Prahy 6, v jejichž čele stojí pan Kolář. A otec tady toho pána Koláře byl zaměstnancem ministerstva zahraničí v Česku, velvyslancem v USA a Rusku a nyní pracuje jako poradce americké poradenské společnosti, která pro české úřady připravila závěry ohledně odůvodnění odstranění památníku.”


Lavrov varuje před důsledky

“Myslím, že tento detail je zajímavý. My se budeme ale domáhat úplného plnění povinností českých kolegů na základě smlouvy z roku 1993 a opravdu doufáme, že si jsou vědomi rizik dalšího prohlubování této situace,“ uvedl ministr Lavrov.



Pomník maršála Koněva byl v Praze postaven v roce 1980, a to z iniciativy městských úřadů. Stalo se tak u 35. výročí osvobození města od nacistů jednotkami prvního ukrajinského frontu, v jehož čele byl právě maršál Koněv.


Památník čelil řadě útoků. Socha slavného vojevůdce, která donedávna stála na náměstí Interbrigády v pražské Bubenči, byla opakovaně poškozována. Podle některých spekulací, kterým sami nevěříme, si poškozování tajně objednalo vedení radnice, aby mělo záminku památník odstranit. 



close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh