ARFA.cz – Argumenty & Fakta

Jejda! Libyjští teroristé se jezdí léčit do lázní Klimkovice u Ostravy! Jako by mimochodem to uvedla Česká televize ve své zamotané “válečné” reportáži. VIDEO jako důkaz

Proč poslala Česká televize své reportéry do Lybie zůstává záhadou. Diváci se za své koncesionářské poplatky (1620 Kč za rok) dozvěděli novinku, že je v zemi chaos. To nejzajímavější z reportáže byla videa stažená z Twitteru.

Třaskavá informace však zazněla v závěru reportáže a jako by mimochodem: Libyjští bojovníci se jezdí léčit do České republiky, do lázní Klimkovice u Ostravy. A zřejmě nejen tam.



“Tripoliskou vládu podporuje česká vláda a bojovníci milic se mohou léčit i v českých lázních. Podle informací České televize to mají být zejména v Klimkovicích u Ostravy. Tato informace není české veřejnosti příliš známá,” uvedla překvapeně reportérka a rychle téma opustila.

Takže “zejména” Klimkovice. Což by bylo možné vyložit jako “nejen” Klimkovice.


Reportérka České televize Lenka Klicperová (zřejmě na balkóně hotelu v Tripolisu) tvrdí, že na horizontu za ní vybuchují bomby. Nic takového se však neděje. Za “válečnou” reportáž zaplatili koncesionáři odhadem 500 tisíc Kč.

K této znepokojivé informaci se vyjádřilo české ministerstvo zahraničí takto: “Léčení financuje libyjská vláda. Jde o zraněné bojovníky, kteří utrpěli zranění. Probíhá zvýšená kontrola ve vztahu k riziku pro bezpečnost České republiky,“ uvedla k této skutečnosti Miriana Wernerová z tiskového odboru Ministerstva zahraničních věcí.


Sanatorium Klimkovice u Ostravy

Není jasné, kolika islámských bojovníků se to týká, zda jich do České republiky jezdí desítky, nebo stovky ročně, ani kolik za jejich lázeňský pobyt platí Libyjská vláda. Chybí také informace, co se s nimi děje pak, zda se vrací do Libye, nebo zůstávají v České republice.

Portál ARFA.cz tyto informace zjišťuje.


Lynčování libyjského vůdce Kaddáfího davem (2011)

V Libyi jsou v podstatě teroristi všichni

Libye slouží jako hlavní tranzitní země pro migranty ze subsaharské Afriky směřující do Evropy.

Situace v Lýbii je zcela mimo kontrolu, kdysi prosperující země země je totálním chaosu. V únoru 2011 propuklo pod vedením USA v Libyi povstání namířené proti režimu Muammara Kaddáfího, který vládl 42 let.


Kaddáfí v době své největší slávy

Fungující země se zhroutila podobně jako některé další arabské státy v rámci Spojenými státy organizovaného Arabského jara. Kaddáfí byl 20. října 2011 dopaden skupinou povstalců, lynčován a poté zastřelen.


V Lybii zuří občanská válka, o vliv zde usilují hlavní světové mocnosti. Rozlišit, kdo je terorista a kdo “bojovník” je nemožné.


Nepřehledná politická situace v Lybii

Ropa je klíčovou surovinou pro ekonomiku Libye. Výnosy z vývozu ropy a plynu představují 94,4 procenta celkového vývozu země.


Ropná pole v Libyi

Na libyjském území se nachází velké množství zbraní, zřejmě i chemických. V roce 2019 velkou část země ovládala Libyjská národní armáda (LNA) generála Haftara, která bojovala s vládou premiéra Sarrádže v Tripolisu, za nímž stojí USA.


Celá reportáž České televize z Lybie ZDE