Jejda! “Duševní mrzák s finančními potížemi,” říká známý poslanec o starostovi Pavlovi Novotném, který chce v Řeporyjích postavit pomník esesákům. “Stejně mě z ODS nikdy nevyhodí,” míní extrémistický starosta. Jenže…
Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna se velmi ostře pustil do starosty Řeporyjí Pavla Novotného (ODS), který chce v obci postavit pomník vojákům Waffen SS. Soudruzi z ODS pomník esesákům schvalují.
„Chování pana Novotného je především jeho vlastní vizitkou a vizitkou jeho strany, tedy ODS… Pan Novotný je duševní mrzák s finančními problémy. Bohužel jeho duševní mrzáctví dnes do jisté míry utváří pohled Rusů na celou Českou republiku,“ sdělil Jaroslav Foldyna. Údajné finanční problémy mohou souviset s pozemky, které prý koupil v Řeporyjích Novotného otec, známý bavič.
Ruská televizní stanice Rossia 1 vysílala před pár dny s Pavlem Novotným na téma pomníku živý vstup do moskevského studia. Novotný v něm udělal ostudu nejen sobě, ale i celé České republice. Po několika minutách jeho pitvoření, urážek a koktání s ním televize ukončila kontakt.
„V Rusku prakticky neexistuje rodina, která by někoho za 2. světové války neztratila, takže je logické, že toto období je pro většinu Rusů pořád velmi citlivé. Vlasovci jsou v Rusku vnímáni jako ti, kteří zradili vlastní zemi,“ vysvětluje Foldyna.
Starosta Řeporyjí chce v obci postavit pomník tzv. Vlasovcům, kteří jako 29. divize granátníků patřili do bojové struktury Hitlerovy Waffen – SS. Tato armáda ruských zběhů a zajatců byla vytvořena z brigády, jíž velel SS – Brigadeführer Bronislav Kaminskij. Ten byl popraven nacisty poté, co při potlačování Varšavského povstání projevil on a jeho vojáci takovou krutost, že ve srovnání s ní bledli i nejotrlejší esesáci. Po Kaminského popravě převzal velení generál Andrej Vlasov.
Pomník obětem holokaustu v Berlíně
Občané Řeporyjí chtěli o esesáckém pomníku rozhodnout v referendu. To však starosta Novotný odmítl. Esesáci přitom přímo v Řeporyjích nebojovali, obcí pouze projížděli směrem do Prahy. Tehdy se roznesla fáma, že do Prahy přijedou první Američané a Vlasovci doufali, že budou mít šanci vzdát se jim – a vyhnou se tak Sovětskému zajetí, které se rovnalo trestu smrti.
“Mě už je všechno jedno. Z ODS mě nikdy nevyloučí, fotit s Fialou se ale nesmím,“ nechal se slyšet starosta Novotný, bývalý bulvární novinář. Zdrženlivost jeho soudruhů z ODS však platila jen donedávna. Předsedovi ODS Petrovi Fialovi se nápad stavět pomníky esesákům líbí. „Projevovat vděčnost lidem, kteří zachraňovali české občany, je správný postup,“ vysvětlil Petr Fiala.
Jenže to pan předseda nemá přesné informace. Vlasovci během Pražského povstání v květnu 1945 nepřijeli do Prahy pomáhat českým občanům, ale protože doufali, že se jim podaří vyhnout se sovětskému zajetí. Údajně jich v Praze a okolí padlo asi 300, ale je to jen odhad, který se zdá být přemrštěný, protože se do bojů v Praze příliš nezapojili.
Role Vlasovců během Pražského povstání je komplikovanou otázkou i pro zkušené historiky. Vlasovci nosili uniformy SS, na kterých měli nášivky POA (čti ROA) a povstalcům se tak mohli plést s německými vojáky. Není tedy jasné, kolik Vlasovců zastřelili sami Pražané.
Do Prahy přijeli esesáci 29. divize granátníků s nášivkami POA dne 6. května a opustili ji následujícího dne večer po výzvách České národní rady. Jejich bojové nasazení bylo spíše symbolické. Jedinou zásluhou Vlasovců tak bylo obsazení letiště v Ruzyni, kdy nechali odjet německé vojáky “směr Sudety” bez jediného výstřelu. Německá letadla však i tak útočila na Prahu dál z improvizovaných ploch v polích.
Záměr starosty Novotného postavit esesákům v Praze pomník vyvolal bouři pohoršení napříč celou zemí i napříč politickým spektrem. Podle posledních zpráv je na starostu Novotného připravována žaloba za propagaci nacismu a schvalování holokaustu.