Je to tady: Čína v reakci na nenávistné útoky primátora Hřiba zastavuje financování Slavie Praha. Přijde teď na řadu Škoda Auto a Home Credit?
Ajajaj! Ukončení smlouvy mezi Prahou a Pekingem z důvodu arogance vedení pražského magistrátu přináší další a další negativní dopady na chod hlavního města. Zatím posledním je ukončení spolupráce mezi čínským investorem Sinobo a nejúspěšnějším českým (a pražským) fotbalovým klubem Slavia Praha.
„Má být zastaveno financování Slavie Praha,“ uvedl prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem dne 10. října. Slavia je Praha je nejúspěšnější český fotbalový klub posledních let, přičemž úspěchů dosáhl právě díky čínským investorům, kteří ho koupili, když byl na odpis.
Prezident Zeman neuvedl odkud tuto výbušnou informaci má (a moderátor Soukup se ho na to nezeptal). Lze se však domnívat, že se to prezident dozvěděl na recepci, pořádané čínským velvyslanectvím v paláci Žofín dne 25. září u příležitosti 70. výročí navázání diplomatických vztahů.
Vlastníkem fotbalové Slavie Praha je od loňska čínská společnost Sinobo. Její jméno nyní nese i stadion v Edenu. Slavii získala od čínské investiční skupiny CITIC, která Slavii koupila v roce 2015.
Klub Slavia Praha má podle průzkumů (Factum Invenio) 605 tisíc fanoušků. Průzkum je z roku 2008, takže nyní, kdy se Slavia veze na vlně úspěchu, jich může být klidně dvojnásobek. V posledních letech klub překonává rekordy v návštěvnosti.
Do vstupu čínského majitele se Slávia topila v dluzích, klub byl před krachem. Hned první sezónu s čínskými majiteli se Slavie poprvé po mnoha letech kvalifikovala do Evropských pohárů. V dalším roce už získala mistrovský titul (2017) a postoupila do Ligy mistrů. Pak byla druhá a v roce 2019 opět vyhrála ligu a postoupila do Ligy mistrů.
Je však poněkud přehnané tvrdit, že je Slavia ziskový podnik. Minulou sezonu zakončila se ztrátou 366,4 milionu korun, což bylo zhruba o sto milionů horší než v ročníku předchozím. Investované prostředky se Slavii daří zhodnotit až úspěšnými výsledky v aktuální sezoně.
Vedení Slávie výrok prezidenta o zastavení penězovodu od čínského majitele ani nevyvrátilo ani nepotvrdilo. Předseda klubu Jaroslav Tvrdík uvedl, že ho těší kladné hodnocení Slávie ze strany prezidenta Zemana. Tiskové oddělení oddělení sdělilo, že se klub chce soustředit na fotbal.
ČR jako centrum končí
Čína před si několika lety vybrala na základě doporučení prezidenta Zemana Českou republiku jako centrum své investiční činnosti ve východní Evropě. Velké plány se však zadrhly poté, co se začaly vůči Číně objevovat především v Praze otevřené projevy nepřátelství.
Kromě různých arogantních výrocích o “komunistech” ze strany politiků, podle kterých to vypadá, že v Číně stále vládne Mao, pravidelně dochází k provokacím v podobě vyvěšování tibetských vlajek na radnice různých městských částí (např. v Praze 6, v Praze 3, v Praze 1…) i po loňských volbách na magistrátu.
Přístup odpovědných českých politiků vůči krizi vztahů je arogantní (ministr kultury Zaorálek), nebo impotentně zdrženlivý (ministr zahraničí Petříček).
Nyní jsou v ohrožení i další firmy, které obchodují s Čínou. Například Home Credit investiční společnosti PPF, nebo Škoda auto, pro které je čínský trh alfou a omegou úspěchu. Škodovku snad ochrání fakt, že má německého majitele. Kancléřka Merkelová navštívila Čínu už 11 x a němečtí vládní představitelé jednají s Čínou s úctou a respektem.
Čína v reakci na přístup vedení pražského magistrátu ruší letecké linky do Prahy a odklání je do Chorvatska. Problémy hlásí čeští obchodníci. Jsou rušena vystoupení pražských hudebních těles. Očekává se prudký pokles počtu čínských turistů, kterých dosud jezdilo utrácet do Prahy více než půl milionu ročně.
Sám prezident Zeman označil odvetná opatření ze strany Číny za “možná poněkud přehnaná”, ale mechanismus už se dal do pohybu a není jasné, kde a jak to skončí. Již nyní jsou ztráty způsobené primátorem Hřibem odhadovány na nejméně 60 miliard korun.
Problém vznikl jako důsledek snahy magistrátu vyškrtnout ze smlouvy mezi Prahou a Pekingem větu: „Praha v souladu s vládou ČR nadále uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Tchaj-wan jako nedílnou součást čínského území“.