Davy obyvatel na řeckých ostrovech se včera střetly s policií kvůli výstavbě nových zadržovacích táborů pro migranty. Řecké ostrovy jsou považovány za hlavní vstupní bránu imigrantů do Evropy a tamní boje jsou tak zápasem i o její budoucnost.
Jsou hlášeny desítky raněných. V tamních prozatímních táborech se tísní asi 50 tisíc imigrantů, kteří chtějí proniknout do vnitrozemí. Panují obavy, že mezi imigranty řádí epidemie koronaviru.
Policie na protestující házela granáty se slzným plynem a oslňující granáty, demonstranti zapalovali poplenice a stavěli barikády z popelářských vozů. Cílem nespokojených obyvatel na ostrově Lesbos je odříznout přístav, z jehož lodí je vykládán materiál na stavbu imigrantských ubytoven.
Řecká vláda je prý nucena jednat kvůli zvýšeným obavám z rozšiřujícího se ohniska koronaviru. V přeplněných táborech nelze provádět řádné zdravotní kontroly a pravděpodobnost nákazy je velmi vysoká. Nepokoje jsou zaznamenány i přímo v imigrantských táborech.
Evropská unie chce dostat imigranty do vnitrozemí
Evropská unie hledá způsob, jak dostat imigranty do Evropy a brání se jedinému rozumnému řešení, kterým je odvoz imigrantů zpátky do země původu.
V mainstreamových médiích jednotlivých států EU jsou tak většinou ukazovány záběry imigrantských táborů na kterých jsou takřka výhradně děti. Ty však tvoří jen malou část. Média používají závěrů dětí jako zbraně k prosazení vlastního cíle – a tím je dovoz všech imigrantů do Evropy.
Většina imigrantů jsou mladí muži.
Za posledních šest let přicestovalo do Evropy podle neoficiálních odhadů asi pět milionů imigrantů. Oficiální odhady jsou o polovinu menší.
Podle agentury OSN pro uprchlíky loni na řecké ostrovy přicestovalo na řecké ostrovy 60 tisíc imigrantů, což je téměř dvakrát více než v roce 2018. Letos za první dva měsíce přilo do Řecka více než pět tisíc imigrantů. Také zde jsou však neoficiálním odhady dvojnásobné. Některým se podařilo proniknout do vnitrozemí, jiní uvízli v uprchlických táborech.
Řecké úřady plánují vybudovat uzavřená střediska pro zadržování imigrantů v ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Kos a Leros poblíž Turecka, odkud jsou každoročně distribuovány tisíce žadatelů o azyl v celé Evropě.
Na to se chystá Evropská unie navázat zavedením kvót o nuceném přijímání imigrantů do jednotlivých členských států.
Vraťte je domů!
Mnoho obyvatel ostrovů a místní úřady nesouhlasí s plány vedení země nesouhlasí a požadují, aby migranti a žadatelé o azyl co nejrychleji opustili ostrovy – nejlépe směr země původu. Většina imigrantů se dostává na východní řecké ostrovy z nedalekého tureckého pobřeží.
Většina imigrantů přišla ze Sýrie a Aghánistánu. V Sýrii však již válka skončila a probíhají jen občasné střety. Země je pod kontrolou demokraticky zvolené vlády. V Afghánistánu je válečná aktivita také na ústupu, země má především ekonomické problémy, které mohou být vyřešeny formou zahraničních investic.
Vrácení imigrantů do země původu se však brání Evropská unie a trvá na dodržování kvót. Přibývá však politiků, podle kterých je implementace imigrantů do Evropy součástí plánu a staví se proti němu. Tito politici (Matteo Savini, Marie Le Penová…) mají rostoucí podporu ve svých zemích. Vedením Evropské unie a napojenými médii jsou označováni za populisty a nacisty.