Hrůza! Kdo otevřel hrob Reinharda Heydricha a kam zmizela jeho lebka? Nacistický rituál na Hřbitově vysloužilců? Německá policie uklidňuje situaci. O tajném místě věděla jen hrstka zasvěcených…

V noci ve čtvrtek se neznámí lidé pokusili vykopat kosti nacistického válečného zločince Reinharda Heydricha. Místo jim musel ukázat někdo ze zasvěcených. Hrob na Hřbitově válečných vysloužilců v Berlíně – stejně jako u ostatních nacistických pohlavárů – neměl náhrobek a místo nebylo nijak označeno.

Bulvární média začala spekulovat, že z hrobu zmizela Heydrichova lebka a další relikvie, policie to však popírá. Na hřbitově jsou kamery, které však nic nezachytily, což je jedna z mnoha podezřelých okolností případu. Policie se nyní zaměřila na aktivity v neonacistických skupinách.


Atentát na Heydricha 27. května 1942

“Otevření hrobu bylo zjištěno ráno 12. prosince zaměstnancem hřbitova a bylo oznámeno příslušné policejní sekci,” řekl mluvčí policie Heidi Vogt. Policie zkoumá, zda mohl být případ politicky motivován. Zprávu jako první přinesl deník Der Tagesspiegel a převzal ji i nejčtenější deník der Bild.

Heydrichův hrob na berlínském hřbitově za války. Po válce byl srovnán se zemí.

“Pokud se zlodějům podařilo ostatky říšského protektora, policie by to určitě nezveřejnila,” řekl portálu Argumenty & Fakta dobře informovaný zdroj. V hrobě byla lebka, kosti a válečná vyznamenání.


Po vstupu do SS v roce 1931 se bývalý námořní důstojník Reinhard Heydrich rychle dostal za podpory Heinricha Himmlera (šéf gestapa, organizátor hromadného vyvražďování Židů) na špičku nacistického aparátu.


Reinhard Heydrich (druhý zprava) na Pražském hradě. Himmler druhý zleva. Uprostřed Himmlerův pobočník Karl Wolff.

V září 1941 Hitler jmenoval Heydricha protektorem „Čech a Moravy“ se sídlem v Praze. Jeden z nejobávanějších mužů Třetí říše, přezdívaný „blonďatá bestie“, zemřel 4. června 1942 1942 na následky výbuchu granátu při pokusu o atentát. Jako odveta byly vypáleny a vyvražděny vesnice Lidice a Ležáky, Němci umučili a popravily tisíce Čechů.


Heydrichova rakev pak byla s veškerými vojenskými poctami převezena do Berlína na Hřbitov válečných vysloužilců. Monumentální pohřeb se konal 9. června 1942.

Pro Heydricha měla být zbudována majestátní hrobka, k tomu však již kvůli prohře Německa ve válce nedošlo. Navíc Spojenci kvůli obavám, aby se hřbitov nestal místem setkávání nacistů a neonacistů, nechali v roce 1946 náhrobní kameny i číselná označení hrobů nacistických prominentů odstranit.


V dnešním Německu sílí neonacistické tendence, což je v přímé souvislosti s nezvládnutou imigrantskou krizí.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh