Hrůza! Kdo otevřel hrob Reinharda Heydricha a kam zmizela jeho lebka? Nacistický rituál na Hřbitově vysloužilců? Německá policie uklidňuje situaci. O tajném místě věděla jen hrstka zasvěcených…
V noci ve čtvrtek se neznámí lidé pokusili vykopat kosti nacistického válečného zločince Reinharda Heydricha. Místo jim musel ukázat někdo ze zasvěcených. Hrob na Hřbitově válečných vysloužilců v Berlíně – stejně jako u ostatních nacistických pohlavárů – neměl náhrobek a místo nebylo nijak označeno.
Bulvární média začala spekulovat, že z hrobu zmizela Heydrichova lebka a další relikvie, policie to však popírá. Na hřbitově jsou kamery, které však nic nezachytily, což je jedna z mnoha podezřelých okolností případu. Policie se nyní zaměřila na aktivity v neonacistických skupinách.
“Otevření hrobu bylo zjištěno ráno 12. prosince zaměstnancem hřbitova a bylo oznámeno příslušné policejní sekci,” řekl mluvčí policie Heidi Vogt. Policie zkoumá, zda mohl být případ politicky motivován. Zprávu jako první přinesl deník Der Tagesspiegel a převzal ji i nejčtenější deník der Bild.
“Pokud se zlodějům podařilo ostatky říšského protektora, policie by to určitě nezveřejnila,” řekl portálu Argumenty & Fakta dobře informovaný zdroj. V hrobě byla lebka, kosti a válečná vyznamenání.
Po vstupu do SS v roce 1931 se bývalý námořní důstojník Reinhard Heydrich rychle dostal za podpory Heinricha Himmlera (šéf gestapa, organizátor hromadného vyvražďování Židů) na špičku nacistického aparátu.
V září 1941 Hitler jmenoval Heydricha protektorem „Čech a Moravy“ se sídlem v Praze. Jeden z nejobávanějších mužů Třetí říše, přezdívaný „blonďatá bestie“, zemřel 4. června 1942 1942 na následky výbuchu granátu při pokusu o atentát. Jako odveta byly vypáleny a vyvražděny vesnice Lidice a Ležáky, Němci umučili a popravily tisíce Čechů.
Heydrichova rakev pak byla s veškerými vojenskými poctami převezena do Berlína na Hřbitov válečných vysloužilců. Monumentální pohřeb se konal 9. června 1942.
Pro Heydricha měla být zbudována majestátní hrobka, k tomu však již kvůli prohře Německa ve válce nedošlo. Navíc Spojenci kvůli obavám, aby se hřbitov nestal místem setkávání nacistů a neonacistů, nechali v roce 1946 náhrobní kameny i číselná označení hrobů nacistických prominentů odstranit.
V dnešním Německu sílí neonacistické tendence, což je v přímé souvislosti s nezvládnutou imigrantskou krizí.