Německému vedení Evropské unie se nelíbí uzavírání hranic kvůli rozšiřující se nákaze novým typem koronaviru. Hranice víceméně uzavřely všechny evropské státy včetně České republiky. Jsou zavedena přísná opatření.
Předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenová uvedla, že uzavírání hranic jednotlivých států není přiměřeným řešením. Odkázala se přitom na prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO).
Jaké prohlášení WHO, které by doporučovalo otevřené hranice, paní předsedkyně neuvedla.
“Provádějme zdravotní prohlídky, ale zavírání hranic je chyba,” míní Ursula von der Leyen, která se nechává titulovat “Prezidentka Evropy”. Nebyla zvolena voliči, ale poslanci. Ti byli do Evropského parlamentu zvoleni za trapně nízké účasti a zájmu voličů.
Český premiér Andrej Babiš k tomu sdělil:
„Paní předsedkyně von der Leyenová se obává o vnitřní trh v době, kdy pro mě je absolutní prioritou ochrana zdraví nás všech. I já bych dal přednost rychlému, koordinovanému a účinnému opatření pro celou EU, např. společnému uzavření hranic v celé EU ještě před tím, než se zde virus rozšířil. Toho ale Evropská unie není schopna.”
Česká republika v noci na sobotu zavádí na hraničních přechodech kontroly. Hranici státu bude možné překročit na několika vybraných místech. Od pondělí se pak hranice zavírají úplně. Vláda v rámci ochrany zdraví zakázala občanům ČR vycestovat ze země, cizinci naopak nesmějí k nám.
Selhání Evropské unie
Vedení Evropské unie (Německo) v boji s epidemií koronaviru zcela selhalo. Kromě kritiky slibuje postiženým státům peníze (miliardy korun), které nemá. Krizová situace jasně ukázala, že se jednotlivé státy bez německého vedení klidně obejdou.
Stejně tak EU (Německo) vyhořelo při řešení situace na řeckých hranicích, přes kterou se snaží dostat do Evropy desítky tisíc migrantů. Místo vojenské podpory Řecka ho EU (Německo) kritizuje, že migrantům brání v žádosti o azyl.
Velká Británie odešla z Evropské unie na začátku roku. Nespokojené hlasy jsou slyšet z Itálie, Francie, Polska a dalších zemí. Mnozí předpovídají krach německého projektu nové Evropy.
Německý projekt EU je postaven na zavazování si států dotacemi, které si pak vedení EU vezme zpátky formou různých ekologických daní, míní pozorovatelé.