Berlín se stává centrem mezinárodní vzpoury proti lžipandemii koronaviru. Policie v Berlíně použila vodní děla proti 50 tisícům demonstrantům, kteří u Braniborské brány protestovali proti novele zákona o infekčních chorobách.
Mnozí kritici považují novelu zákona za obdobu zmocňovacího zákona z roku 1933, díky kterému se nacistický vůdce Adolf Hitler získal neomezenou moc.
Demonstranti skandovali různá hesla jako: “tohle je nový fašismus!”, “Velký bratr nám ucpal huby rouškami!”, “Merkelová musí odejít!” nebo “Zastavte lži o koroně!”. Do akce bylo přivoláno tři tisíce policistů. Došlo k prudkým střetům, házení kamení a lahví.
Plánovaný pochod k Říšskému se neuskutečnil protože policie pustila do davu proudy vody z vodních děl. Dav se tak rozptýlil a opětovnému sjednocení zabránila policie elektrickými obušky a zvukovými děly. Nad demonstranty údajně létaly drony a pořizovaly snímky. Ve vzduchu byl i vrtulník.
Demonstranté protestovali proti nošení roušek, distančním vzdálenostem a dalším restrikcím kancléřky Merkelové, jejíž obliba již opět dosahuje dna a překlápí se v nenávist.
Nový zákon má zpřísnit současné požadavky na sociální distancování, nařídit nošení masky všude a zvýšil trest pro ty, kdo porušují pravidla. Demonstranté považují tato nařízení za protiústavní.
Nenáviděná Merkelová
Německá kancléřka Angela Merkelová se pokouší učinit současné „měkké uzavření“ země drakoničtějším, ale nemá podporu v jednotlivých státech a tento krok odložila.
Merkelová chce, aby se lidé izolovali doma po dobu 7 dnů, a to i v případě, že vykazují pouze příznaky běžného nachlazení, přičemž omezí sociální interakce na maximálně dvě domácnosti.
Kancléřka pokračuje v nových opatřeních navzdory varování německého ministra pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Gerda Mullera, že zablokování nakonec zabije více lidí než samotný koronavirus.
Spolkový sněm, jedna z komor německého parlamentu, dnes schválil novelu zákona o potírání infekčních chorob. Předpis nově uvádí konkrétní opatření, které mohou úřady v boji s pandemiemi nařídit, a to včetně povinného nošení roušek.
Kritici hovoří o protiústavním omezování osobních práv či posilování moci spolkové vlády. Vláda už uvedená restriktivní opatření využívá, smyslem novely je tato omezení výslovně zahrnout do zákona, aby jejich používání mělo jasnou právní oporu.
Klavír jako zbraň. Postřik vakcínou?
Pořádkové jednotky, které začaly účastníky vytlačovat od budovy Reichstagu k Braniborské bráně. Jejich postup se ale střetl s odporem lidí, kteří místo odmítali opustit i přes nasazení vodních děl.
Policie postupovala jen pomalu a místo dostala pod kontrolu až po několika hodinách. Demonstranti byli vybaveni pepřovým sprejem a také kamením a dělobuchy, po policistech házeli rovněž lahve.
Policejní kordon se pokusil jeden z demonstrantů prorazit klavírem, na který se předtím na demonstraci hrálo. To se mu ale i přes velkou snahu nepodařilo a policisté útočníka zadrželi.
Na twitteru objevily falešné zprávy, které se vydávaly za prohlášení policie. Podle nich prý policie získala od vlády rozkaz střílet, pokud demonstranti neustoupí. Další zase tvrdil, že vodní děla demonstranty postřikují chemickými a vakcinačními látkami.
Vedle policejních cisteren s vodními děly měly na místě pořádkové síly k dispozici i obrněný policejní transportér. Situaci ze vzduchu monitoroval vrtulník.
Část kritiků novelu považuje za obdobu zmocňovacího zákona z roku 1933, díky kterému se nacistický vůdce Adolf Hitler mohl chopit neomezené moci.
Demonstrace se dnes měly původně konat před Reichstagem. Ministerstvo vnitra ale pořádání protestů zakázalo. Vstup do vládní čtvrti, kde jsou budovy parlamentu a sídlo kancléřky Angely Merkelové, byl veřejnosti také zapovězen.