“Právě jsme museli odstranit naší vlajku ze stolu v Evropském parlamentu. Národní symboly jsou nyní zakázány. Díky bohu, že odcházíme,” napsal na svůj twitter britský europoslanec Nigel Farage, který byl jedním z architektů Brexitu.
Slova poslance Farage potvrzuje slovenský europoslanec Milan Uhrík (Lidová strana Naše Slovensko): “Vedení Evropského parlamentu zakázalo používání vlajek národních států při vystupování v plénu. Podle nového nařízení totiž vlajky spadají do kategorie bannerů a letáků, které je v plénu zakázáno používat.”
Tato přelomová zpráva je sice tímto potvrzena ze dvou zdrojů, nicméně ji dále ověřujeme a budeme čtenáře informovat. Takový postup by znamenal přímý útok na suverenitu členských států. Ještě pořád je tu však šance, že šlo o náhodu, nebo přílišnou horlivost parlamentní uklízečky.
Redakce ARFA se již obrátila na svůj zdroj přímo v Evropském parlamentu. Své stoly si vlajkami zdobili jen někteří poslanci, bylo to pouze jejich rozhodnutí, zda si tam vlajku umístí.
Již v listopadu si poslanec Uhrík stěžoval, že mu slovenskou vlajku vzali ze stolu a hodili do koše. Tutéž zkušenost má i jeho kolega v europarlamentu Miroslav Radačovský. “Několikrát se mi stalo, že když jsem si tam vlajku nechali přes noc, ráno jsme ji našli v koši,” stěžoval si tehdy Uhrík.
Podle mnohých pozorovatelů se Evropská unie do pěti let prohlásí za suverénní stát. Jednotlivé státy budou jen něco jako její provincie.
Dopis poslance vedení EU
Europoslanec Milan Uhrík zveřejnil dopis, ve kterém se obrací na předsedu Evropského parlamentu Davia Mariu Sassoliho:
“Státní vlajky nejsou bannery ani plakáty. Jsou to symboly států, které tvoří Evropskou unii, Jejich používání poslanci představuje symbol hrdosti a úcty k občanům států, jejichž zájmy v europarlamentu zastupují,” píše Uhrík předsedovi europarlamentu.
“Co bude následovat? Zakážou nám v plénu mluvit naším rodným jazykem?” stěžoval Milan Uhrík na sociální síti Twitter.
Evropské unie je očekává rostoucí trend odporu národních států v Evropě, zejména v důsledku Brexitu. Také opakovaně vyjádřila svou připravenost ho potlačit. Britský politik Nigel Farage uvedl, že se po Evropě se šíří nespokojenost s Evropskou unií, která se stále jasněji ukazuje být výhradně německým projektem.
“Lidé nechtějí být řízeni a ovládáni anonymními byrokraty. Brexit je začátkem konce tohoto projektu. Spolupracujeme,” vyzval Farage lídry jednotlivých států.