Německo bude v době svého předsednictví Evropské unie prosazovat mandatorní zavedení přerozdělování migrantů, a to i navzdory odporu členských zemí. V německé parlamentu prohlásil ministr zahraničí Heiko Maas.
Německé předsednictví Evropské unie začalo před pár dny 1. července a potrvá půl roku. Po povinném přerozdělování migrantů volá Německo už dlouho a patří mezi jeho absolutní priority. Náznaky, že svého předsednictví využije k přerozdělí migrantů do členských zemí za každou cenu , jsou velmi silné.
Cíl: Česká republika, Maďarsko, Polsko, Slovensko
Největšími odpůrci povinného přerozdělování migrantů je Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko, tedy tzv. Visegrádská čtyřka. Na tu má Německo v čele EU zvláště spadeno.
Německý ministr zahraničí Maas k tomu řekl v Bundestagu 2. července:
“Členství v EU s sebou přináší nejen práva, ale i povinnosti. Mnozí v Evropské unii profitují z členství v obrovském rozsahu. Uvnitř Evropské unie nelze využívat pouze práv. Je nutné plnit i povinnosti, které jsou s tím spojené. To bude téma německého předsednictví.”
Prohlášení německého ministra zahraničí je třeba považovat za zásadní, protože bylo první na tak vysoké úrovni po 1. červenci, kdy se Německo chopilo předsednictví EU.
Česká televize mlčí
Občané České republiky a plátci koncesionářských poplatků by si jistě zasloužili, aby se nesmlouvavý postoj Německa k migrantským kvótám objevil ve zprávách České televize. Nic takového se nestalo.
Stejně tak jako nepodstatnou vyhodnotilo vedení zpravodajství Česká televize zprávu, že den před zahájením německého předsednictví se s ministrem zahraničí Maasem setkal jeho český protějšek Tomáš Petříček. Česká televize nepřinesla žádnou informaci ani o jejich setkání, natož o jeho obsahu.
Berlínský model distribuce migrantů
Program, podle kterého bude Německo distribuovat migranty do jednotlivých zemí, je známý jako tzv. Berlínský model. Ten bere v úvahu ekonomickou sílu dané země, počet jejích obyvatel a výši HDP. Z toho se vypočte rámcová kvóta pro danou zemi.
Migrantni budou přerozdělování v drtivé většině z těch, kteří jsou nyní v táborech v Řecku a Itálii, případně v hotelech ve vnitrozemí. Celkový počet se odhaduje jen těžko, ale v danou chvíli jde zřejmě o cca 500 tisíc migrantů, určených k distribuci.
Za tím účelem mají být zřízena stanoviště, která budou rozdělovat migranty do té které země (plán Seehofer).
Tento počet však zdaleka není konečný, protože do Evropy proudí migranti dál a s ochabující panikou kolem údajné pandemie koronaviru je jich čím dál víc.
Podle některých odhadů, vycházejících z tzv. Berlínského modelu, by se v případě České republiky jednalo zhruba o tři tisíce migrantů v prvním roce fungování tohoto programu.
Nárok migranta na celou rodinu
Toto číslo se nezdá zas tak hrozivé, ale jen na první pohled. S Berlínským modelem totiž jde ruku v ruce tzv. Dublinský protokol, podle kterého má každý migrant s přiznaným statusem uprchlíka nárok na tzv. sloučení rodiny, tedy na povolení příjezdu zbytku celé rodiny, která zůstala v domovské zemi.
To už je úplně o něčem jiném a ze tři tisíc může být snadno tisíc třicet, což už je počet obyvatel, jaký mají například města Písek, Cheb, Příbram, nebo Trutnov…
Evropská unie použije jako páku na migrantské kvóty hrozbu snížení dotací a volný pohyb zboží a služeb. Nyní má EU i další způsob, a tím je nová obří zadluženost jednotlivých zemí kvůli eliminaci škod po údajné pandemii koronaviru. Dnes český parlament schválil obří deficit 500 miliard korun.