KOMENTÁŘ TOMÁŠ VYORAL. Rozmáhá se nám tu takový nešvar: Válečná propaganda. Snaží se plukovník bez prověrky, vakcinační lobbista a prokázaný tunelář hradecké nemocnice rozdmýchat rebelii po vzoru čínské Kulturní revoluce?
Establishment pak rozeštvává společnost proti lidem, co poslušně nedrží hubu a krok před často nelogickými a kontraproduktivními restrikcemi, přičemž další opatření a lockdown jsou svaluje na ně. O válce mluví i prezident. Scénáře jsou sladěny?
„Já si nedovedu představit, že bychom tady chtěli nějaký model, kdy nám přeteče kapacita nemocnic, protože tady je určitá válka mezi, téměř válka, mezi generací mladší a generací starší, kdy ta generace mladší nepovažuje to onemocnění za příliš rizikové ve vztahu ke svým osobám. A na druhé straně ta generace starší má skutečně reálné obavy, že se něco může stát,“ uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci 8. 10. 2020.
Poněkud zvláštní slova od ministra zdravotnictví. Nebo vnímáte vy sami „válku mezi starší a mladší generací“ v kontextu PR covidu? Já se pohybuji mezi oběma údajnými protipóly a nikde nic takového nevidím. Ani náznakem.
Ministr Prymula šíří nenávist?
Domnívám se tak, že jde o další poplašnou zprávu, šíření nenávisti, možná vlhký sen a (zatím) zbožné přání nedotknutelného lampasáka na postu ministra zdravotnictví.
A stejně jako v případě náznaku, že 30 – 40 % lidí nedodržuje jeho totalitní restrikce, se jedná kromě evidentní lži o takzvané prediktivní programování (podprahová příprava na něco, co se chystá).
Všimli jste si, jak zejména Prymula často něco jen tak plácne/naťukne a v horizontu několika dní či týdnů dojde na realizaci jeho slov?).
„Pokud 30 až 40 procent obyvatel nebude respektovat opatření proti šíření koronaviru, vláda bude zřejmě muset přitvrdit,“ uvedl minulé pondělí Roman Prymula.
Občanská válka slov
Snaží se republikový protektor v době nouzového stavu vyvolat dojem strachu a probíhající války mezi generacemi. Nebo ji přímo rozdmýchat?
Jak jinak si jeho poznámku lze vyložit? Stejně tak v případě „30–40 %“ neposlušných občanů, na něž se podobně jako premiér Andrej Babiš snaží další svá totalitní opatření konče až lockdownem shodit.
A poštvat tak veřejnost na ty, kteří si troufají zpochybňovat roušky, dezinfekce, případně jiné Prymulovy bezprecedentní totalitní restrikce, které nezřídka jdou proti selskému rozumu i jakékoliv odbornosti.
Nevybavuji si ostatně nikoho, kdo by zpochybňoval přísnější opatření a roušky v nemocnicích či domovech seniorů.
Medaile za strašení?
Na rétoriku válečné propagandy najel i prezident Miloš Zeman, který stojí za Prymulou a hodlá mu předat státní vyznamenání.
Za co? Za významný podíl na pětisetmiliardovém nárůstu dluhu ČR, likvidaci vzdělání, živnostníků a podnikatelů, kultury, sportu a takřka nepředstavitelné budoucí dopady na celou společnost.
V důsledku zanedbání jiné péče, psychického stresu a likvidace imunity rouškami a dezinfekcemi zcela nepochybně přijde o život několikanásobně více lidí, než bylo oněch několik stovek (se vším respektem) „zachráněných“ za pět set miliard korun. Které zmizelo „neznámo“ kam.
Dnes pěšák, zítra ležák
„My – a proto jsem jmenoval profesora Prymulu – potřebujeme drakonická, chcete-li vojenská opatření. Jsme ve válce a ve válce se jemná opatření příliš neaplikují,” řekl prezident Miloš Zeman na úvod rozhovoru pro MF DNES.
Slov nápadně připomínajících válečnou propagandu si všimli například i v Belgii tamní lékaři, kteří se i proti ní ohradili v otevřeném dopise podepsaném čtyřmi stovkami tamních lékařů a více než třinácti sty zdravotníků a adresovaném belgickým autoritám a médiím.
Lékaři v dopise mimo jiné píší:
„Způsob, jakým byl COVID-19 vykreslený politiky a médii, nepřinesl nic dobrého. Populárními se staly válečné výrazy a nechyběla ani válečná rétorika.
Časté byly zmínky o ‚válce‘ s ‚neviditelným nepřítelem‘, který musí být ‚poražen‘. V médiích se používaly fráze jako ‚hrdinové péče ve frontové linii‘ a ‚oběti korony‘, které živili strach, jakoby jsme celosvětově bojovali s ‚vražedným virem‘.“
Co na to Šándor
K válečné rétorice se na Facebooku vyjádřil rovněž generál v záloze, bývalý velitel Vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní expert Andor Šándor:
„Pan prezident říká, že jsme ve válce. Na jaře to tvrdil premiér. Budu opět reagovat. Válka vypadá úplně jinak. Předchází jí celková mobilizace všeho včetně personálu, je-li na to čas. Lidi zabíjí viditelný protivník.
V našem případě se po nás chce dodržovat pravidla skoro jasně, konečně, stanovené vládou, jejichž proporcionalitu a adekvátnost nebudu komentovat.
Ta jsou na hony vzdálená tomu, co dnes můžeme vidět např. v Náhorním Karabach. Strachu už bylo dost, možná že lidí kosí a bude kosit více než ‚neviditelný‘ Covid,“ míní generál Šándor.