ARFA.cz – Argumenty & Fakta

“Čau lidi, COVID-19 není chřipka, říkali to ve Skotsku”. Premiér Babiš jako důkaz ukázal studii, podle které COVID-19 zkracuje život o 10 let. Máme tu studii – a výsledek je šokující

„Mám tady skotskou studii, podle které COVID-19 zkracuje život obětí až o deset let. To si myslím, že je velice důležitá informace, hlavně pro ty, kteří říkali, že vlastně COVID-19 je obyčejná chřipka. Takže na základě těchto věcí to vypadá, že není,“ uvedl včera Andrej Babiš ve svém pořadu Čau lidi na facebooku.

Tak jsme si tu skotskou studii sehnali.



Premiér Andrej Babiš vysvětluje ve svém pořadu Čau lidi, že COVID-19 není chřipka (26.4.)

Premiérovo tvrzení považujeme za zásadní, protože to opravdu může vypadat, že COVID-19 je obyčejná chřipka. Upozorňují na to i přední čeští lékaři: Že celá ta pandemie je postavená především na zavádějícím výkladu statistik a každodenní destruktivní mediální masáži.


Ostatně: Co je to za pandemii, když má míň obětí, než je u nás i celosvětově sebevražd?



Autor studie Dr. David McAllister z Glasgow

Začali jsme pátrat, jakou studii měl pan premiér na mysli, protože její závěry jsou velice podezřelé. Jak může někdo vědět, o kolik let zkracuje život virus, který se objevil teprve před několika měsíci?


Autorem nové studie, kterou premiér Babiš uváděl jako argument, je Dr. David McAllister z University of Glasgow s týmem, který netvořili virologové, ale statistici.

Článek o studii National Post, Kanada. Celá studie ZDE.


Studie skotského analytika Dr. McAllistera ZDE

Dr. David McAllister v článku uvádí, že oficiální statistika tzv. obětí “COVID-19” jsou nepřesné, protože drtivá většina zemřelých trpěla i několika jinými závažnými chorobami (rakovina, cukrovka, srdeční problémy…) – a pokládá si hypotetickou otázku “jak dlouho by tito lidé asi žili, kdyby nebyli COVID pozitivní?”


Čtěte též: To snad ne! Šokující výsledky prvních pitev lidí, kteří oficiálně zemřeli “na COVID-19”: Žádný pacient nezemřel přímo na COVID-19. Pandemie, kde nejsou žádní mrtví?


Jinými slovy Dr. David McAllister nezkoumal chřipku, ale pouze covid. Výzkum si tedy nepoložil otázku “jak dlouho by tito lidé asi žili, kdyby nedostali chřipku?”



Kočka není pes, protože má chlupy

Tvrzení: “COVID-19 není chřipka, protože zkracuje život o deset” je tedy mylné. To je jako tvrdit, že “Kočka není pes, protože má chlupy.”


Nová studie Dr. McAllistera navíc ještě neprošla oponenturou (tzv. peer review) a nelze ji tedy považovat za definitivní. Má sedm stran, z nichž dvě tvoří odkazy.

Zabývala se pouze na skupinou 50+, protože počet mladších obětí, zemřelých “s covidem” je zanedbatelný – stejně jako u chřipky. Dr. Allister v ní sice jakž takž dokázal, že covid také (stejně jako chřipka) zkracuje život, ale došel k tomu velmi zvláštní metodou.


Čtěte též: Kde jsou ty oběti Covid-19? Prázdné rakve a prázdné nemocnice


“Vezměme si případ 80letého muže, který má vysoký krevní tlak a cukrovku, ale nemá onemocnění ledvin. Podle tabulek se u něj dá očekávat, že bude žít sedm let,”

“Pokud tento pacient zemře jako covid pozitivní, znamená to, že mu tento virus zkrátil život o sedm let,” vysvětluje Dr. McAllister.



Podobným způsobem postupoval i u dalších zemřelých “s covidem”. “Prostě jsme to jedno od druhého odečetli,” uvádí Dr. McAllister s tím, že při výpočtu používal tabulky Světové zdravotnické organizace (WHO) a údaje ministerstva zdravotnictví Walesu.


Čtěte též: Profesorka Martina Vašíková o zkreslené interpretací “pandemie koronaviru médii


Studie skotského Dr. McAllistera je tedy na první pohled velmi vratká, hypotetická, ale především – vůbec se nezabývá vztahem chřipka – covid.


Netvrdíme, že COVID-19 je obyčejná chřipka. Říkáme pouze to, že “Skotská studie” nedokazuje opak.


ZÁVĚR:
Studie Dr. McAllistera není argument pro tvrzení “COVID není chřipka”. Důkazy je třeba hledat jinde – a bylo by fajn. Tak zatím – čau, lidi.